Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wścieklizna w Cieszynie: mieszkańcy zaniepokojeni i szczepią swoje zwierzęta

Andrzej Drobik
Wścieklizna w Cieszynie
Wścieklizna w Cieszynie ARC
Po tym jak w Cieszynie znaleziono martwego nietoperza zarażonego wścieklizną, całe centrum miasta ogłoszono obszarem zagrożonym tą chorobą. Co to oznacza dla mieszkańców?

Od kilku dni ścisłe centrum Cieszyna jest obszarem zagrożonym wścieklizną. Wszystko przez martwego nietoperza, zarażonego tą chorobą, który został znaleziony przy ul. Bobreckiej. Powiatowy lekarz weterynarii, zgodnie z ustawą, nałożył na Cieszyn rygory obszaru zagrożonego, które potrwają przynajmniej trzy miesiące.

- Oznacza to, że nie wolno pozostawiać zwierząt gospodarskich i domowych bez nadzoru. Psy trzeba trzymać na uwięzi, natomiast koty w zamknięciu. Bez zgody powiatowego lekarza weterynarii nie wolno także przywozić i wywozić z zagrożonego obszaru psów, kotów lub innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę – tłumaczy Bogusław Kubica, powiatowy lekarz weterynarii.

Mieszkańcy miasta są zaniepokojeni sytuacją. Choć większość psów jest szczepiona na wściekliznę, to prawo nie wymaga takich szczepień co do kotów.

- Nigdy nie myśleliśmy, żeby zaszczepić nasze koty. Dzisiaj idziemy do weterynarza, żeby je przebadał i zaszczepił – mówi Kornelia Szypuła z Cieszyna.

Przyznaje, że jej koty czasem wychodzą do ogródka, przez co mogły mieć kontakt z zarażonymi nietoperzami. Jak tłumaczy powiatowy lekarz weterynarii, koty powinny być trzymane w zamknięciu, to zwierzęta, które polują na nietoperze, a w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów. Wykrycie w Cieszynie wścieklizny to także utrudnienia dla tych, którzy chcieli wyjechać ze swoimi zwierzakami na urlop.

– Planowaliśmy wakacje w górach. Tradycyjnie chcieliśmy pojechać z psem, teraz dowiadujemy się, że to może nie być możliwe – mówi Bartosz Kopczyński z Cieszyna.

Powiatowy lekarz weterynarii wyjaśnia, że taki wyjazd będzie możliwy pod warunkiem wydania na niego zgody.

– Przede wszystkim muszę przebadać zwierzę i zobaczyć aktualne szczepienia – tłumaczy Kubica.
Zarówno powiatowy lekarz weterynarii, jak i władze Cieszyna, apelują także o szczepienie zwierząt domowych, szczególnie kotów.

Mieszkańcy zastanawiają się także, jakie zwierzęta mogą przenosić wirus wścieklizny.
- Brakuje podstawowych informacji, ale też edukacji. Ja nie wiem, czy ptaki mogą przenosić wściekliznę, a przecież na rynku jest mnóstwo gołębi – mówi spotkana na rynku mieszkanka Cieszyna.

Powiatowy lekarz weterynarii uspokaja, ptaki nie chorują na wściekliznę.

- Źródłem zarażenia mogą być tylko ssaki. Zachęcam do zapoznania się z objawami wścieklizny, bo może się zdarzyć, że taka wiedza okaże się nam niezbędna – mówi Kubica.

Jak dowiadujemy się w cieszyńskich gabinetach weterynaryjnych, po ogłoszeniu powiatowego lekarza weterynarii znacznie wzrosła liczba osób, które szczepią swoje pupile, zarówno psy, jak i koty.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto