MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wodzenie Judosza i Misteria Paschalne w Strumieniu: dwa niezwykłe widowiska wielkanocne (ZDJĘCIA)

AJD
Wodzenie Judosza  - stara skoczowska tradycja
Wodzenie Judosza - stara skoczowska tradycja Andrzej Drobik
Wielkanoc na Śląsku Cieszyńskim wielu kojarzy się z dwoma niezwykłymi widowiskami - Wodzeniem Judosza w Skoczowie i z Misterium Męki Pańskiej w Strumieniu. Także w tym roku będziemy mogli wziąć udział w tych wydarzeniach.

Słomiana kukła w asyście halabardników idzie ulicami miasta, za nią tłum ludzi kołaczących na kołatkach i skandujących „kle, kle, kle…” Jedyny taki zwyczaj w Polsce przetrwał w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim.

Jak co roku, zgodnie ze starą tradycją, której genezy nie są pewni nawet historycy, w Skoczowie przy dźwięku klekotek, przez miasto zostanie przeprowadzona kukła Judosza, która później zostanie spalona. To symboliczne wypędzenie zła - zwyczaj, który praktykowany jest już tylko na skoczowskich ulicach - nigdzie indziej w Polsce nie zobaczymy takiego widowiska. Wodzenie Judosza odbywa się tylko w dwa dni w roku - Wielki Piątek i Wielką Sobotę, punktualnie o 12.00.

- Początku tej tradycji trudno się doszukać, na pewno od około 200 lat Judosz jest już w Skoczowie wodzony, zresztą kiedyś działo się to przez cały tydzień, nawet dwa razy dziennie - mówi Diana Pieczonka-Giec z Towarzystwa Miłośników Skoczowa, które razem z Ochotniczą Strażą Pożarną organizuje Wodzenie Judosza.

Kukła wyjdzie na ulice Skoczowa dzisiaj w samo południe, a pochód zostanie powtórzony w sobotę. Kiedy już, według tradycji, Judosz zbierze na siebie wszelkie zło z miasta, zostanie ceremonialnie spalony razem z grzechami, które ze sobą nosił.

Takiej tradycji nie znajdziemy w żadnym innym mieście. Skąd wzięła się w Skoczowie? - Być może przywiózł ją z Moraw kupiec, który przeprowadził się do Skoczowa, ale to tylko jedna z hipotez - mówi Pieczonka-Giec.

Strumieńskie misteria
Okres przed Wielkanocą to czas szczególny w gminie Strumień. Przygotowania do świąt ubogacają misteria plenerowe, które można zobaczyć w Strumieniu. Parafia Św. Barbary w Strumieniu zaprasza do wzięcia udziału w tych wydarzeniach. Także w tym roku będziemy zatem mogli wziąć udział w ostatniej odłonie Misterium Męki Pańskiej w Strumieniu. To zwieńczenie całego cyklu. Przypomijmy: w ubiegłych tygodniach na ulicach Strumienia odbyła się Droga Krzyżowa i misterium Niedzieli Palmowej. W najbliższą sobotę odbędzie się z kolei Misterium Zmartwychwstania w którym wezmą udział mieszkańcy Strumienia i nie tylko.

- Obrzędy nocy paschalnej rozpoczynamy w Wielką Sobotę poświęceniem ognia o godzinie 18.00, prosimy przynieść świece - informuje parafia św. Barbary w Strumieniu.

W organizację tych niezwykłych widowisk religijnych chętnie włączają się mieszkańcy gminy Strumień, którzy odgrywają także role postaci biblijnych.

Zarówno Wodzenie Judosza i strumieńskie Misteria Paschalne to piękne tradycje wielkanocne, w których możemy brać udział w tym niezwykłym czasie. Zapraszamy do Skoczowa i Strumienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto