Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mają niedoceniane właściwości antyrakowe. Grzyby zwalczają też wirusy i bakterie! Najzdrowsze gatunki zbierzesz w lesie lub kupisz z uprawy

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Grzyby to stały element antyrakowej diety – warto jeść je jak najczęściej, by wspomagać ochronę przed nowotworami. A także przed wirusami, antybiotykoopornymi bakteriami, alergią... Właściwości grzybów przyprawiają wręcz o zawrót głowy i dotyczą nie tylko gatunków dzikich z lasu czy tych leczniczych, bo zdrowe są również pieczarki i boczniaki. Zobacz, które z grzybów europejskich i azjatyckich mają najcenniejsze właściwości i jakich terapiach znajdują zastosowanie.

Spis treści

Czy grzyby są zdrowe?

Grzyby wciąż bywają uznawane za bezwartościowe, podczas gdy należą do najzdrowszych produktów na świecie.

Grzyby jadalne są nie tylko smaczne. Chronią też m.in. przed chorobami metabolicznymi i rakiem! Zobacz w galerii 15 najzdrowszych gatunków grzybów i
Grzyby jadalne są nie tylko smaczne. Chronią też m.in. przed chorobami metabolicznymi i rakiem! Zobacz w galerii 15 najzdrowszych gatunków grzybów i poznaj ich cenne właściwości. Vaivirga/Getty Images

Grzyby stanowią cenne źródło innych prozdrowotnych związków, które występują zarówno w osobnikach dzikich, jak i hodowlanych. Specjalną kategorię stanowią grzyby lecznicze, które stosuje się w celach medycznych, nie tylko chronią organizm przed rozwojem chorób zapalnych, ale też wspomagają ich leczenie. Ich cenne właściwości są wciąż poznawane, a oprócz tych antynowotworowych cenne jest także działanie zwalczające najniebezpieczniejsze wirusy i bakterie, w tym ich szczepy antybiotyooporne. Niektóre gatunki, jak np. kurki, są pogromcami pasożytów w organizmie, ale muszą być odpowiednio przygotowane.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Warto więc traktować grzyby są nie tylko jako smaczny składnik potraw i surowiec na przetwory, ale również źródło leczniczych związków. Ich regularne spożywanie wspomaga ochronę organizmu przed chorobami rozwijającymi się na tle zapalnym, a także wspomagają ich leczenie.

Zobacz także:

Na co pomaga jedzenie grzybów?

Zarówno grzyby leśne, jak i hodowlane, znane są z właściwości immunomodulujących, ochronnych w stosunku do wątroby, przeciwbólowych, przeciwcukrzycowych, przeciwmiażdżycowych, zwalczających wirusy, bakterie, a nierzadko też grzyby chorobotwórcze.

W medycynie Azji stosuje się ponad 100 odmian grzybów leczniczych, głównie w chorobach płuc i raku. W Japonii i Chinach są uznawane za skuteczny lek przeciwnowotworowy i stosowane z powodzeniem od ponad 30 lat.

Sprawdź też: Lek na pamięć z grzyba? Soplówka jeżowata pobudza wzrost wypustek nerwowych i wspomaga mózg.

Preparaty z grzybów działają wspomagająco zwłaszcza przy chemioterapii i naświetlaniach. Pozyskiwane z nich ekstrakty i substancje czynne nie tylko zmniejszają szkodliwe efekty tych zabiegów, ale też zapobiegają nawrotom choroby i wydłużają życie pacjentów. Gatunki lecznicze mogą być stosowane w ramach terapii wspomagającej razem z antybiotykami i szczepionkami, a przy tym są całkowicie bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży (z wyjątkiem uszaka bzowego i pokrewnych mu gatunków). Opis działania 15 najzdrowszych gatunków grzybów znajdziesz w naszej galerii.

Polecamy także:

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mają niedoceniane właściwości antyrakowe. Grzyby zwalczają też wirusy i bakterie! Najzdrowsze gatunki zbierzesz w lesie lub kupisz z uprawy - Strona Zdrowia

Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto