Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wciąż jest szansa na indeks

Katarzyna Piotrowiak
Uczelnie publikują listy wolnych miejsc w internecie
Uczelnie publikują listy wolnych miejsc w internecie fot. Tomasz Hołod
Uczelnie organizują drugi nabór - nawet na obleganych dotąd kierunkach są jeszcze wolne miejsca

Socjologia, ochrona środowiska, a nawet filologie języków obcych mają jeszcze wolne miejsca - dla osób, którym na maturze powinęła się noga z jednego przedmiotu, to nie musi być rok stracony. W sierpniu zdadzą poprawkę - mogą się starać o przyjęcia na studia.

Niemal każda uczelnia w kraju może jeszcze przyjąć kandydatów na studiach dziennych, nawet na deficytowych do tej pory kierunkach humanistycznych. Minęły już czasy, kiedy gorączkowo oczekiwano na listy przyjętych, obecnie coraz częściej to uczelnie szukają chętnych. Wystarczy tylko zajrzeć na strony internetowe, żeby dowiedzieć się, ile miejsc jest do zajęcia i na jakich kierunkach. Tak jest również w przypadku dwóch największych śląskich uczelni - Uniwersytetu Śląskiego oraz Politechniki Śląskiej.

Uniwersytet Śląski ma jeszcze prawie 1200 miejsc na 18 kierunkach, a uczelnia gliwicka oferuje 2800 miejsc na 13 wydziałach. Drugi nabór ogłoszono nawet na tak do niedawna obleganych kierunkach jak biotechnologia, automatyka i robotyka oraz na bardzo interesującej specjalizacji jak konstrukcje budowlane i inżynierskie w języku angielskim. Wiele z oferowanych kierunków znajduje się na ministerialnej liście zamawianych dla gospodarki, na które Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Politechnice Śląskiej rekordową w tym roku dotację unijną - 43 mln zł. Mogą je wydać na różne cele, między innymi na stypendia dla studentów. Najlepsi mogą liczyć nawet na tysiąc złotych miesięcznie.

- Mamy wolne miejsca na większości naszych wydziałów, dlatego szanse mają niemal wszyscy, chociaż w pierwszym naborze nie wszyscy się dostali, ponieważ nie spełnili wymagań określonych przez komisję rekrutacyjną - tłumaczy Paweł Doś, rzecznik Politechniki Śląskiej.

Punktacja jest uzależniona od kierunku, na jaki aplikuje kandydat. Najwyższy próg punktowy jest wymagany na budownictwie, logistyce, a także na uruchomionym po raz pierwszy Wydziale Filologicznym, gdzie można studiować języki obce. Tutaj trzeba się jednak pochwalić lepszym świadectwem dojrzałości, ponieważ liczba wymaganych punktów waha się od 40 do 66. Najmniejszy próg punktowy obowiązuje na wydziałach mechaniczno-technologicznym i elektrycznym - wystarczy mieć od 10 do 15 pkt.

- Na tych wydziałach mamy najwięcej wolnych miejsc - dodaje Doś.

O studentów walczy także Uniwersytet Śląski. Jego władzom zależy w szczególności na dodatkowym naborze w ośrodkach pozamiejscowych m.in. w Cieszynie i Rybniku.

- Mamy jeszcze miejsca na kierunkach prowadzonych przez Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji, jak pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, edukacja filozoficzno-społeczna, asystent osoby niepełnosprawnej oraz wychowanie ekologiczne z etyką. Kandydaci, którzy zdecydują się na studia w Cieszynie, będą mieli do dyspozycji osiedle studenckie, które składa się z trzech akademików zlokalizowanych w pobliżu budynków dydaktycznych oraz obiektów sportowych. W tym samym kompleksie mieści się stołówka i klub "Panopticum" - zachęca Magdalena Ochwat, rzeczniczka Uniwersytetu Śląskiego.

Z kolei nowoczesny kampus i internet bezprzewodowy mają przyciągnąć studentów do nauki w Ośrodku Dydaktycznym w Rybniku.

Jest w czym wybierać. To dotyczy także osób, które nie zdały matury z jednego przedmiotu, czyli uzyskały mniej niż wymagane 30 proc. pkt możliwych do zdobycia. One mogą przystąpić do poprawki 23 sierpnia. W województwie śląskim skorzysta z tej możliwości niemal 5 tysięcy osób, w tym 2400 będzie poprawiać matematykę, 2120 język angielski, a 407 język polski. Jeśli sierpień okaże się dla nich szczęśliwszy od maja, i skorzystają z oferty którejś z wyższych uczelni, w październiku będą mogli uczyć się dalej z indeksem w ręku.

Drugi nabór przebiega na tych samych zasadach co pierwszy, trzeba jednak pilnować terminów rejestracji internetowej, oraz przyjmowania świadectw, ponieważ te terminy różnią się, w zależności od wydziału. Wszystkie zamykają rekrutację we wrześniu.

Wolne miejsca na studiach

Uniwersytet Śląski (http://kandydat.us. edu.pl/) 1200 miejsc wolnych na kierunkach:
biofizyka 30 miejsc, edukacja techniczno-informatyczna 45, ekonofizyka 32, etnologia (filia w Cieszynie) 60, filologia polska (filia w Rybniku) 65, filologia rosyjska, program nauczycielski z językiem niemieckim lub angielskim 4, filologia klasyczna, program cywilizacja śródziemnomorska 50, filozofia (filia w Rybniku) 47, fizyka 74, fizyka medyczna 28, geofizyka 51, historia (filia w Rybniku) 6, informatyka 122, inżynieria materiałowa 72, ochrona środowiska 114, pedagogika (filia w Cieszynie) 44, socjologia (filia w Rybniku) 49, teologia 136, geologia 130.

Politechnika Śląska (http://rekrutacja.polsl. pl/) 2800 miejsc wolnych na kierunkach:
biotechnologia, elektronika i telekomunikacja, budownictwo (specjalizacja konstrukcje budowlane i inż. w języku angielskim), budownictwo, chemia, inżynieria chemiczna i procesowa, technologia chemiczna, elektrotechnika, informatyka, mechatronika, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria biomedyczna, energetyka, inżynieria środowiska (Rybnik), międzykierunkowe (inżynieria środowiska i energetyka w języku angielskim), mechanika i budowa maszyn, ochrona środowiska, filologia (język angielski), filologia (język włoski), informatyka przemysłowa (makrokierunek), inżynieria materiałowa, metalurgia, zarządzanie i inżynieria produkcji, matematyka, automatyka i robotyka, informatyka stosowana z komputerową nauką o materiałach (makrokierunek), nanotechnologia i technologie procesów materiałowych (makrokierunek), administracja (Bytom), logistyka, socjologia (Bytom, Zabrze), zarządzanie (Katowice, Zabrze, Rybnik), transport (Bytom, Tychy).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto