Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W zbiorach muzeum odnaleziono cenne klepsydry

WOJCIECH TRZCIONKA
Mariusz Makowski pokazuje jedną z odnalezionych klepsydr.  WOJCIECH TRZCIONKA
Mariusz Makowski pokazuje jedną z odnalezionych klepsydr. WOJCIECH TRZCIONKA
Cztery świetnie zachowane klepsydry z XIX wieku znaleźli historycy podczas porządkowania szaf w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Papierowe płachty przeleżały w zapomnieniu kilkadziesiąt lat.

Cztery świetnie zachowane klepsydry z XIX wieku znaleźli historycy podczas porządkowania szaf w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Papierowe płachty przeleżały w zapomnieniu kilkadziesiąt lat.

- Natrafiliśmy na nie dopiero teraz, bo po długim remoncie muzeum zabieramy się za dokładne katalogowanie zbiorów - mówi Janusz Spyra, historyk w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Klepsydry mają kształt herbu i są dużo większe niż dzisiejsze. Ręcznie ozdobiono je czarnymi napisami oraz kolorowymi herbami rodowymi. Powstały po śmierci hrabiny Marii Larisch, jej męża Eugeniusza Larischa-Moenich oraz bliżej nieznanego urzędnika górniczego Hermanna Menzela (1823-1884).

- Klepsydry przyczepiano do katafalku, na którym stała trumna. Potem albo zawieszano je w kościele, albo niesiono w kondukcie pogrzebowym - wyjaśnia historyk Mariusz Makowski.

Maria Larisch - dama Krzyża Gwiaździstego i jej mąż Eugeniusz Larisch-Moenich - cesarsko-królewski podkomorzy oraz rycerz honorowy Zakonu Maltańskiego byli wielkimi filantropami, właścicielami podcieszyńskich Kończyc Wielkich. Hrabiowie wychowali czwórkę dzieci, w tym Gabrielę Thun Hohenstein, która była wielką społeczniczką. Hrabina ufundowała trzeci pawilon Szpitala Śląskiego w Cieszynie i założyła dom dziecka w swoim pałacu w Kończycach wzniesionym przez marszałka krajowego Jerzego Fryderyka Wilczka na przełomie XVII i XVIII wieku. Maria Larisch zmarła 18 grudnia 1878 roku. Jej męża pochowano dwa lata później w wieku 46 lat.

- Kiedyś klepsydry nie były niczym szczególnym, więc ktoś schował je do szuflady i na długie lata o nich zapomniano. Teraz są prawdziwą rzadkością - mówi Janusz Spyra. - Być może w trakcie katalogowania zbiorów natrafimy jeszcze na inne zapomniane ciekawostki. Jest to całkiem możliwe, bo w sumie mamy około 80 tys. eksponatów - dodaje Mariusz Makowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto