Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wiśle powstanie szlak śladami Jerzego Pilcha?

Jacek Drost
Jacek Drost
Spacer wiślańskimi śladami Jerzego Pilcha.
Spacer wiślańskimi śladami Jerzego Pilcha. Materiały Prasowe
Obchody 68. rocznicy urodzin Jerzego Pilcha odbyły się w Wiśle w poniedziałek. Przed południem ulicami miejscowości przeszedł spacer śladami prozy pisarza, a wieczorem w wiślańskiej bibliotece odbyła się projekcja filmu dokumentalnego o pisarzu. Powrócił także temat, jak miasto powinno upamiętnić zmarłego w tym roku wybitnego twórcę.

Spacer śladami prozy pochodzącego z Wisły pisarza poprowadziła Renata Czyż, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle. Spacer rozpoczął się przy dworcu kolejowym Wisła Uzdrowisko i prowadził przez najważniejsze miejsca związane z życiem pisarza w Wiśle. Uczestnicy spaceru mogli usłyszeć sporo historii związanych z konkretnymi miejscami, jak choćby budynek poczty, plac Hoffa; dom, w którym pisarz spędził dzieciństwo, dom na Parteczniku czy w końcu cmentarz na Groniczku.

- Cieszę się że spacer spotkał się z takim zainteresowaniem, a wzięli w nim udział zarówno mieszkańcy Wisły, jak i turyści, w tym osoby doskonale znające prozę Jerzego Pilcha. Wspólnie przeszliśmy przez „centrum świata” pisarza i zmitologizowanej przez niego Wisły – opowiada Renata Czyż.

Po południu w wiślańskiej bibliotece odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Film o Pilchu” oraz dyskusja na temat upamiętnienia prozy Jerzego Pilcha w Wiśle. Zgromadzeni mówili m.in. o stworzeniu szlaku śladami Jerzego Pilcha czy o festiwalu literackim w Wiśle.

- Mi zależy szczególnie na tym, żeby wszystkie formy upamiętnienia pisarza były zgodne z wolą jego rodziny. Oczywiście chcielibyśmy rozpocząć rozmowy na temat domu przy ul. Partecznik oraz o zorganizowaniu imprezy literackiej w naszym mieście. Oczywiście długie rozmowy jeszcze przed nami – mówił burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Przypomnijmy, że temat upamiętnienia Jerzego Pilcha przez Wisłę, jego rodzinną miejscowość, pojawił się tuż po śmierci pisarza, w maju tego roku (Jerzy Pilch urodził się w Wiśle 10 sierpnia 1952 r., zmarł 29 maja 2020 r. swoim mieszkaniu w Kielcach).

- My w Wiśle traktowaliśmy go jako jednego z nas, sąsiada, znajomego. To był nasz mieszkaniec, tu miał dom, tu przyjeżdżał z rodzicami. Natomiast wiemy co robił, jak to robił i na jakim poziomie to robił. Tu nie trzeba niczego dodawać, ani odejmować w kontekście tego, co straciliśmy... – mówił w maju burmistrz Bujok. Podkreślał wówczas, że Jerzy Pilch powinien zostać Honorowym Obywatelem Wisły. Jest już laureatem najwyższego wywróżenia w tym mieście – w 2006 r. otrzymał złotą statuetkę „Źródła Wisły”.

- Był wielki, wyjątkowy, bezpośredni i otwarty – charakteryzował wówczas zmarłego pisarza Tomasz Bujok. - Postaramy się docenić jego postać w naszej miejscowości, pokazać ją i promować jego twórczość. Nad tym bardzo mocno będziemy pracowali – zaznaczał burmistrz Bujok.

Z nadaniem Honorowego Obywatelstwa Wisły pisarzowi nie powinno być problemu, bowiem pisarz – choć z Wisły pochodził i często odwiedzał swoje rodzinne strony – od lat mieszkał poza Wisłą - w Krakowie, Warszawie, a ostatnio w Kielcach.

Dziesięć lat temu, w 2010 r., kłopotliwą sprawą okazało się nadanie honorowego obywatelstwa Wisły Adamowi Małyszowi – w świetle przepisów znakomity skoczek narciarski nie mógł otrzymać takiego tytułu, bo... był mieszkańcem Wisły, a zgodnie z uchwałą, tytuł mógł być nadany tylko osobom, które w Wiśle nie mieszkają.

Honorowymi Obywatelami Wisły są Ignacy Mościcki, Michał Grażyński, Stanisław Hadyna, Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Buzek i Bronisław Komorowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto