Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotę rozpoczęło się świętowanie 1200-lecia założenia miasta

Łukasz Klimaniec
Koncert w cieszyńskim teatrze zachwycił aranżacją i wykonaniem znanych utworów.
Koncert w cieszyńskim teatrze zachwycił aranżacją i wykonaniem znanych utworów. fot. UM Cieszyn
Scena Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie z trudem pomieściła liczącą 70 osób Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej, a także 90 chórzystów akademickiej "Harmonii". Na widowni nie było wolnych miejsc. Niezwykły koncert w cieszyńskim teatrze zainaugurował obchody 1200-lecia legendarnego założenia miasta.

W każdym z najbliższych dwunastu miesięcy mieszkańców Cieszyna i gości czekają większe i mniejsze wydarzenia związane z niezwykłymi urodzinami miasta.

- Chcemy się cieszyć przez cały rok. Mam nadzieję, że razem będziemy bawili się i świętowali urodziny naszego miasta - podkreślał podczas sobotniej uroczystości burmistrz Cieszyna, Bogdan Ficek.

Koncert rozpoczął mocnym akcent cieszyński - wykonano suitę na orkiestrę, chór i solistów zatytułowaną "Na Cieszyńskiej Ziemi" w aranżacji Karola Pyki, młodego kompozytora, absolwenta Uniwersytetu Śląskiego i katowickiej Akademii Muzycznej. Motywami przewodnimi suity były pieśni "Ojcowski Dom", "Hej na moście", " Hej, koło Cieszyna" i "Płyniesz Olzo po dolinie". Aranżacja utworu doskonale wpisała się w charakter koncertu, podczas którego publiczność wysłuchała polskich i zagranicznych przebojów muzyki filmowej z takich produkcji jak m.in. "Pan Tadeusz", "Szpieg w masce", "Noce i dnie", "Deszczowa piosenka", "Grease", "My Fair Lady", "Królewna Śnieżka", "Przeminęło z wiatrem", "The Flinstones", "Czarnoksiężnik z Krainy Oz", "Gigi", "Różowa Pantera", "Śniadanie u Tiffany'ego", "Upiór w operze" czy "Indiana Jones". Większość utworów była specjalnie na ten koncert opracowywana przez Wiesława Świderskiego i Dariusza Panka.

Najbliższym dużym wydarzeniem scenicznym w ramach obchodów 1200-lecia będzie występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk organizowany przez Fundację Zdrowia Śląska Cieszyńskiego (2 lutego).

Dużą imprezą 1200-lecia będzie Festiwal Sportów Freestylowych, w ramach którego zostaną zorganizowane zjazdy downhill po specjalnie ustawionym torze przeszkód na ul. Głębokiej oraz pokazy skoków na motorze z udziałem najlepszych zawodników, jakie zaplanowano na Rynku. Festiwal potrwa od 5 do 8 sierpnia.

W programie obchodów 1200-lecia figuruje także Europejski Festiwal Szkół Artystycznych i Twórczości Kręgi sztuki (5-18 lipca) oraz pierwsza transgraniczna gra miejska prowadzona po polsku i czesku, a oparta na przygodach Trzech Braci... zagubionych w czasie (9 maja). Warto pamiętać także o Tour de Pologne, którego meta będzie na cieszyńskim Rynku (4 sierpnia) oraz Europejskim Konwencie Miłośników Fantastyki Eurocon 2010 (23-29 sierpnia). W ramach tego konwentu do Cieszyna przyjedzie Andrzej Sapkowski, który wygłosi inauguracyjny wykład, a ciekawostką będzie polsko-czeski korowód postaci rodem z filmów i książek fantastycznych.

Kulminacyjnym wydarzeniem obchodów będzie Galowy Koncert Jubileuszowy w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i chóru Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego (27 sierpnia w Kościele Jezusowym).

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto