MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Książnicy przedstawią historię „Dziedzictwa” bł. Jana Sarkandra

JVL
Wojciech Grajewski prezentuje cymelia wydane przez Dziedzictwo bł. Jana Sarkandra
Wojciech Grajewski prezentuje cymelia wydane przez Dziedzictwo bł. Jana Sarkandra
Dzięki działalności stowarzyszenia na Śląsku Cieszyńskim wydany został m. in. „Pan Tadeusz”. Działalność dziedzictwa udało się reaktywować dopiero w na początku lat 90. ubiegłego wieku. Więcej informacji o działalności Dziedzictwa bł Jana Sarkandra można się dowiedzieć w Książnicy Cieszyńskiej.

W ramach organizowanych prelekcji w Książnicy Cieszyńskiej poświęconych jej zbiorom dla mieszkańców przygotowano kolejny ciekawy wykład. Tym razem poświęcony zostanie działalności „Dziedzictwa bł. Jana Sarkandra” i jego wydawnictwom dla polskich mieszkańców na Śląsku.

Powstałe w 1873 roku „Dziedzictwo” wydało w ciągu siedmiu dekad swojej działalności łącznie 120 książek i broszur oraz 25 roczników kalendarzy, w łącznym nakładzie sięgającym nawet 700 tysięcy egzemplarzy.

- Co najważniejsze, dzięki działalności wydawniczej „Dziedzictwa bł. Jana Sar-kandra” ukazać się mógł na Śląsku Cieszyńskim „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, a także wiele wydawnictw promujących najzdolniejszych spośród lokalnych pisarzy - wyjaśnia Wojciech Grajewski z Książnicy Cieszyńskiej.

W ramach swojej działalności „Dziedzictwo” wydrukowało dziesiątki unikatowych wydawnictw. Duża część z nich związana była z kościołem katolickim.

- Dzieła wydawane przez „Dziedzictwo bł. Jana Sar-kandra” nie tylko miały bawić i edukować miejscową ludność, ale przede wszystkim rozbudzać w niej miłość do ziemskiej i niebiańskiej ojczyzny. Jakkolwiek skromne i niepozorne w formie - miały znaczny udział w ukształtowaniu się dziedzictwa kulturowego Śląska Cieszyńskiego - wyjaśnia Grajewski.

Działalność „Dziedzictwa” zakończyła się wraz z niemiecką okupacją . Do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie później został skazany na śmierć, trafił autor modlitewnika „Chwalcie Pana”, długoletni sekretarz i prezes „Dziedzictwa” - ks. Rudolf Tomanek. Zmarło również i zaginęło wielu spośród jego najbliższych współpracowników. Majątek stowarzyszenia został w tamtym okresie rozgrabiony i zniszczony przez Niemców. Los ten spotkał, m.in. drukarnię i zabytkową bibliotekę stowarzyszeni.

Więcej ciekawostek o działalność „Dziedzictwa” przedstawi w trakcie wykładu Wojciecha Grajewskie w ramach cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”. Prelekcja odbędzie się 4 grudnia o godz. 17.00. w Książnicy Cieszyńskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto