Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W JSW trzy zmiany po 6 godzin. Przez koronawirusa skracają czas pracy górników. Zmiany mają się nie "zazębiać"

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Przez zagrożenie związane z koronawirusem Jastrzębska Spółka Węglowa skraca czas pracy górników.
Przez zagrożenie związane z koronawirusem Jastrzębska Spółka Węglowa skraca czas pracy górników. Arek Biernat
Przez zagrożenie związane z koronawirusem Jastrzębska Spółka Węglowa skraca czas pracy górników. Od poniedziałku (23.03) pracować będą trzy zmiany po sześć godzin. - W obecnym systemie zmiany się zazębiają i w przypadku stwierdzenia zachorowania u któregoś z pracowników automatycznie 3 zmiany zostały by poddane kwarantannie - informuje Związek Zawodowy "Jedność".

W JSW trzy zmiany po 6 godzin

Zagrożenie epidemiczne związane z koronawirusem jest powodem sporych zmian w systemie pracy górników w Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Od poniedziałku (23.03) zostaje wprowadzona zmiana organizacji pracy na stanowiskach dołowych. We wszystkich kopalniach wprowadzone zostają 3 zmiany robocze tj na godzinę 6:00 na godzinę 14:00 oraz na godzinę 22:00. Wszystkie te trzy zmiany będą trwały po 6 godzin - informuje Związek Zawodowy "Jedność".

Na stanowiskach pracy na powierzchni nie wprowadza się na chwilą obecną żadnych zmian.

Wprowadzone zmiany mają na celu ograniczenie ryzyka poddawaniu kwarantannie dużej liczby pracowników, bowiem w obecnym systemie zmiany się zazębiają i w przypadku stwierdzenia zachorowania u któregoś z pracowników automatycznie 3 zmiany zostały by poddane kwarantannie. W wprowadzonym od poniedziałku systemie 3 zmianowym i wprowadzeniem 6 godzinnej zmiany, taka sytuacja nie ma miejsca, bo pracownicy konkretnych zmian nie mają kontaktu bezpośredniego z innymi zmianami. Wynagrodzenie za pracę pozostaje bez zmian.

– Służby odpowiedzialne za utrzymanie zabezpieczenia przeciwepidemicznego zyskają dodatkowe 2 godziny po każdej zmianie na utrzymanie czystości i przeprowadzenie odkażania w newralgicznych miejscach (na przykład sprzątanie, dezynfekcja i przewietrzanie łaźni górniczych między zmianami) – mówi Artur Dyczko, wiceprezes JSW SA i szef sztabu kryzysowego.

Wyjątki od nowego systemu organizacji pracy to: stanowiska pracy wymagające ciągłej obsługi i obecności w zakładzie w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu zakładu górniczego (np. zastępy ratownicze obsługa głównych pompowni, rozdzielni, szybów) oraz w sytuacji, kiedy trzeba usunąć zagrożenia.

System trzyzmianowy pozwoli na uniknięcie kontaktu pomiędzy kolejnymi zmianami w newralgicznych miejscach: w cechowni, w łaźni, na nadszybiu i podszybiu oraz w wyrobiskach. Wcześniej w kopalniach JSW zmieniono organizację pracy osób zajmujących stanowiska kluczowe. Pracownicy z tego szczebla zostali podzieleni na zmiany, tak aby nie kontaktowali się ze sobą w pracy. Pozwoliło to ograniczyć ryzyko zarażenia.

– W każdej kopalni grupa osób niezbędnych do prowadzenia ruchu zakładu górniczego jest ograniczona. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy wszyscy musieliby poddać się kwarantannie – powiedział szef sztabu kryzysowego.

Kopalnie w sposób nieskrępowany będą prowadziły roboty związane ze zbrojeniem i likwidacją ścian oraz drążeniem wyrobisk korytarzowych.

Sztab kryzysowy liczy się ze wzrostem absencji. Uzbrojone ściany zostaną zabezpieczone i przygotowane do rozpoczęcia eksploatacji w sprzyjających warunkach.

W JSW mierzenie temperatury oraz izolatki

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej już wcześniej podjął działania prewencyjne związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Od 12 do 25 marca dyrektorzy zakładów, oraz biur w Biurze Zarządu mogą polecić pracownikom wykonywanie w tym czasie pracy zdalnej.

Służby ochrony sprawdzają temperaturę ciała pracowników wchodzących do zakładów pracy. Pomiar jest wykonywany metodą bezdotykową. Osoby, u których temperatura ciała będzie wynosiła 38 stopni Celsjusza i powyżej albo zostaną stwierdzone inne objawy mogące świadczyć o zakażeniu, będą kierowane do namiotów ustawionych przed wejściem do każdej kopalni. Zaopiekują się nimi służby medyczne. W kopalniach zostały wydzielone izolatki dla pracowników, którzy po wyjeździe na powierzchnię będą skarżyć się na złe samopoczucie.

Zakład Wsparcia Produkcji kupił dla zakładów JSW namioty, termometry bezdotykowe, kombinezony biologiczne, maski medyczne oraz półmaski. W kopalniach wzmożono kontrole warunków sanitarnych – odkażane są klamki, poręcze, zwiększono ilość mydła oraz ręczników papierowych.

Prowadzona jest akcja informacyjna o postępowaniu w sytuacji zagrożenia (plakaty, maile, informacje nadawane przez zakładowe radiowęzły). Wprowadzony został również zakaz wstępu na teren zakładów JSW dla osób postronnych. Przygotowano dla nich mobilne biura podawcze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto