Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Cieszyńskim Ośrodku Kultury trwa wystawa prac uczniów i studentów

Andrzej Czerny
Dom Narodowy po raz szósty zorganizował wystawę prac z pracowni ceramiki oraz rysunku i malarstwa. Wernisaż otworzyła kierowniczka działu kultury Regina Bandarewicz.

Dom Narodowy po raz szósty zorganizował wystawę prac z pracowni ceramiki oraz rysunku i malarstwa.

Wernisaż otworzyła kierowniczka działu kultury Regina Bandarewicz. Prezentowane prace są wykonane głównie przez młodzież szkół średnich oraz studentów cieszyńskiej uczelni.

- Warsztaty cieszą się powodzeniem wśród studentów, gdyż nie wszyscy mogą uczestniczyć w zajęciach z ceramiki. Wtedy przychodzą do mnie. To studenci plastyki, ale nie tylko - mówi instruktor pracowni Gabriela Zbrońska.

Pracownia została założona przez Gabrielę Zbrońską w 2000 r. Niektóre osoby uczestniczą zajęciach od początku jej istnienia i każdego roku biorą udział w wystawie.

- Odnoszę wrażenie, że pracownia działa terapeutycznie na wiele osób. Większość rzeźb wyraża emocje - twierdzi jedna z uczestniczek wystawy Anna Łoboda.

Rzeźby są przygotowywane z myślą o wystawie. - Możliwość udziału w prezentacjach nakręca ludzi. Widać, że są dumni z tego, co zrobili i mogą pokazać to innym. Po każdej wystawie myślą już o następnej - zauważa Zbrońska.

Pracownia malarstwa i rysunku od dwóch lat jest prowadzona przez Stanisława Stawowego. To drugi wernisaż, w którym biorą udział jego wychowankowie. Warsztaty są podzielone na dwie grupy wiekowe 6-12 lat i osoby starsze. Jak pracuje się z taką zróżnicowaną wiekowo grupą? - Dobrze. Te osoby uczą się od siebie wzajemnie - wyjaśnia Stawowy. Prace są wykonywane głownie techniką akrylową, tempery i pasteli. Ze względu na wysokie koszty, rzadko stosuje się technikę olejną.

Jeżeli ktoś ma ochotę kupić dzieła, które znajdują się w pracowni, to może to zrobić. Jednak prawo pierwokupu mają ich autorzy. Między innymi z tego czerpiemy dochody na zakup materiałów. Ale nie tylko, gdyż pracownia dotowana jest przez miasto - tłumaczy pani Gabriela.

Prace są również co roku wystawiane w czasie Święta Trzech Braci. Dom Narodowy ma stoisko, na którym są sprzedawane. - W tym roku będziemy chcieli zrobić aukcję. Jestem przekonana, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Fundusze z aukcji będę mogła przeznaczyć np. na zmianę oświetlenia w pracowni, bo jest zbyt słabe - zapowiada instruktorka.

Dzięki zaangażowaniu Gabrieli Zbrońskiej pracownia ceramiki przeszła ewolucję. W pierwszym roku brakowało materiałów. Piec do wypalania ceramiki został kupiony dopiero po 4 latach. Prace wykonywane wcześniej były zawożone do wypalenia na uczelnię. Było to uciążliwe i część prac w czasie transportu niszczyła się.

Działalność Domu Narodowego jest ukierunkowana na amatorów. Dlatego zajęcia warsztatowe są przeznaczone głównie dla nich. Pracownie są otwarte od września do czerwca.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto