Urlopy władz o zbliżająca się kampania wyborcza

KAK
Urlopy władz. Burmistrz Wisły Jan Poloczek do wykorzystania ma 15 dni zaległego urlopu, o 6 mniej ma Janina Żagan, burmistrz Skoczowa
Urlopy władz. Burmistrz Wisły Jan Poloczek do wykorzystania ma 15 dni zaległego urlopu, o 6 mniej ma Janina Żagan, burmistrz Skoczowa Katarzyna Koczwara
Urlopy władz. Sprawdziliśmy, ile zaległego urlopu mają do wykorzystania włodarze z naszego powiatu. Politolog podpowiada, jak powinno go spożytkować. Czy samorządowcy są zapracowani?

Urlopy władz
Włodarze miast i gmin to niezwykle zapracowani ludzie. Często do dyspozycji różnych służb muszą być niemalże 24 godziny na dobę. Trwa rok wyborczy i zobowiązań mieć będą jeszcze więcej. W wielu miejscach kampania wyborcza powoli się zaczyna, największe jej nasilenie nastąpi zaraz po wakacjach. Część urzędujących obecnie wójtów i burmistrzów podda się ocenie wyborców i będzie ubiegać się o kolejną kadencję. Jak wygląda ich sytuacja urlopowa?

Najwięcej urlopu do wybrania ma burmistrz Wisły. Jan Poloczek do wykorzystania ma 41 dni (15 dni urlopu zaległego i 26 dni urlopu bieżącego). Tylko kilka dni mniej ma Janina Żagan. Burmistrz Skoczowa ma 35 dni (9 dni zaległego urlopu i 26 dni bieżącego). Zapewnia jednak, że zaległy urlop wykorzysta zgodnie z wytycznymi ustawodawcy, czyli do końca września. Z kolei Mieczysław Szczurek w 2013 roku wykorzystał cały przysługujący mu urlop, obecnie dysponuje 26 dniami w ramach urlopu bieżącego. Patrząc na wynik prezydenta Bielska-Białej, Jacka Krywulta, który do wybrania ma 82 dni (w tym 56 dni zaległego urlopu), z naszymi burmistrzami nie jest tak źle.

- Temat wykorzystania zaległych urlopów powinna kontrolować Państwowa Inspekcja Pracy. To kwestia pewnego standardu - zauważa dr Robert Ratajczyk, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Urlopy władz to ważny temat w kontekście bliżającej się kampanii wyborczej. Zdaniem politologa wykorzystanie urlopu do prowadzenia kampanii wyborczej to kwestia etyki. Powinno się te działania prowadzić w ramach urlopu. Dyskusyjne jest m.in. korzystanie w tym czasie z telefonu czy samochodu służbowego. Spotkania wyborcze powinny odbywać się w czasie wolnym.

- Pytanie jak traktować otwarcie nowej drogi przez burmistrza, czy w okresie wyborczym: to jeszcze praca czy już kampania? - zastanawia się politolog.

Zwraca także uwagę, że korzystanie z urlopu to kwestia higieny zdrowia psychicznego. Wypoczynek jest ważny, bo pełnienie funkcji publicznej wiąże się z dużym stresem.

Za niewykorzystane urlopy władz, które nie rozpoczną kolejnej kadencji pracy w samorządzie, wiążą się z wydatkami z budżetu miasta, gminy bądź powiatu. Zaległy urlop będzie trzeba spieniężyć.

Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie