Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Tulimy Mamy” w Cieszynie i niezwykłe historie z porodów na Rynku

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Wydarzenie w Cieszynie zwrócić uwagę na problemy okołoporodowe mieszkanek powiatu cieszyńskiego w czasie pandemii i po jej zakończeniu oraz wskazać propozycje koniecznych zmian na oddziale ginekologiczno-położniczym Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Wydarzenie w Cieszynie zwrócić uwagę na problemy okołoporodowe mieszkanek powiatu cieszyńskiego w czasie pandemii i po jej zakończeniu oraz wskazać propozycje koniecznych zmian na oddziale ginekologiczno-położniczym Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Pixabay.com
Dobre oraz smutne historie porodowe zostaną przedstawione przez kobiety na cieszyńskim Rynku w ramach happeningu „Tulimy Mamy”. Kulminacyjnym punktem będzie debata poświęcona problemom okołoporodowym mieszkanek powiatu cieszyńskiego w czasie pandemii i po jej zakończeniu oraz propozycje koniecznych zmian na oddziale ginekologiczno-położniczym Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Takie wydarzenie w czwartek 19 sierpnia przygotowują założycielki ruchu społecznego „Tulimy Mamy” we współpracy z Urzędem Miejskim w Cieszynie. Happening i debata, jaka planowana jest w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” w Cieszynie, mają zwrócić uwagę na problemy okołoporodowe mieszkanek powiatu cieszyńskiego w czasie pandemii i po jej zakończeniu oraz wskazać propozycje koniecznych zmian na oddziale ginekologiczno-położniczym Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Pomysłodawczynie i założycielki „Tulimy Mamy” pochodzą ze Śląska Cieszyńskiego. Małgorzata Bryl-Sikorska mieszka w Cieszynie, jest mamą, dziennikarką samorządową, działaczką społeczną. Olga Vitoš mieszka w Karwinie – jest mamą, doulą (doświadczoną w macierzyństwie kobietą, która zapewnia niemedyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie matce i rodzinie na czas ciąży, porodu i po porodzie - red.), strażniczką w ramach projektu Fundacji Rodzić po Ludzku, inicjatorką akcji #MaluchyNaBrzuchy.

Grupa, powstała w maju 2021 roku, jest nieformalnym kręgiem wsparcia dla kobiet w ciąży, w okresie porodu i, co ważne, także po porodzie. Ruch „Tulimy Mamy" to inicjatywa oddolna, która stawia sobie za cel lokalną i ponadlokalną reformę opieki okołoporodowej w Polsce.

- Wiemy, jak opresyjne w Polsce mogą być porody i cała opieka okołoporodowa, a pandemia od ponad roku tylko tę sytuację pogarsza. Rodziłyśmy lub odbierałyśmy porody w tej rzeczywistości i znamy ją od podszewki. Nie zgadzamy się na dalsze zaniedbania w służbie zdrowia rzutujące na jakość polskiej opieki okołoporodowej - wskazują przedstawicielki ruchu „Tulimy Mamy”.

Nie zgadzają się z narracją, że „najważniejsze, że dziecko zdrowe", dlatego w polu swojego zainteresowania stawiają matkę.
- Chcemy, by z doświadczenia porodowego wychodziła bez traum i ran psychofizycznych. Interesuje nas kompleksowa, gwarantowana i bezpłatna opieka zdrowotna sprawowana nad kobietami – podkreślają.

Cieszyński happening „Tulimy Mamy” odbędzie się w czwartek 19 sierpnia o 15.00 na Rynku - w ramach wydarzenia kobiety będą czytały dobre i negatywne anonimowe historie porodowe, a następnie przytulą się w geście solidarności. Olga Vitoš wskazuje, że historie odczytane w ramach happeningu będą pozytywne i negatywne. Taka jest bowiem polska rzeczywistość porodowa.

- Na co dzień słyszę o szpitalach, w których są pogwałcane podstawowe prawa pacjentek. Te negatywne zdarzenia spotęgowała też pandemia – zaznacza Vitoš. – Jednocześnie napływają do nas pozytywne i piękne świadectwa porodów, dowody wzorcowej współpracy na linii personel medyczny - pacjentka. Warto nagłaśniać też takie dobre praktyki – dodaje.

Małgorzata Bryl-Sikorska zaznacza, że historie czytane w ramach happeningu są autentyczne, ale w większości anonimowe, bo tak zadecydowały ich autorki pochodzące z różnych stron Polski. – Opowieści porodowe wybrzmią w centrach miast, w godzinach szczytu, kiedy ludzi na ulicach jest najwięcej – dodaje.

Historie porodowe zostały zebrane w toku prac, których celem jest możliwie jak najpełniejsze zdiagnozowanie aktualnych problemów w polskiej opiece okołoporodowej. Przy okazji happeningu ruch „Tulimy Mamy” wychodzi z postulatami reform.

– Napisałyśmy petycję do ministra zdrowia w sprawie poszerzenia koszyka świadczeń gwarantowanych o poradę laktacyjną oraz fizjoterapię uroginekologiczną. Postulujemy też dołączenie do Standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej tzw. „Załącznika pandemicznego”, który reguluje podstawowe prawa pacjentek, niezależne od poziomu zaostrzenia pandemii, np. prawo do opieki lekarskiej i diagnostyki w ciąży, prawo do kontaktu z dzieckiem zaraz po porodzie lub prawo do porodu rodzinnego. Dokument konsultujemy obecnie ze środowiskiem – zaznacza Bryl-Sikorska.

Po happeningu o godz. 16.00 w COK „Dom Narodowy” odbędzie się debata o problemach okołoporodowych w powiecie cieszyńskim, w której wezmą udział lokalni i ponadlokalni decydenci. Podczas debaty bazując na danych Fundacji Rodzić po Ludzku zostaną zaproponowane konieczne zmiany, jakie powinny zostać wprowadzone na oddziale ginekologiczno-położniczym cieszyńskiego szpitala. Debatę ma zamknąć podpisanie przez decydentów „Paktu dla opieki okołoporodowej w powiecie cieszyńskim”.

Wstęp na happening i debatę jest wolny, a oba wydarzenia będą transmitowane na Facebooku. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Burmistrz Cieszyna i Starosty Cieszyńskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto