MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Templum Libri" dla Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
"Templum Libri" dla kaliskiej biblioteki
"Templum Libri" dla kaliskiej biblioteki Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu otrzymała z rąk marszałka województwa wielkopolskiego zaszczytny tytuł "Templum Libri". Został on wręczony podczas gali Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek.

Zaszczytny tytuł "Templum Libri" w imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu odebrał jej dyrektor, Robert Kuciński. W laudacji podkreślono, że kaliska biblioteka jest wzorem instytucji, która łączy tradycję z nowoczesnością, inspirując mieszkańców do korzystania z bogactwa wiedzy dostępnej w "świątyni książek".

Gala święta wielkopolskich bibliotekarzy tym razem została zorganizowana w Auli Artis Collegium da Vinci. Na zaproszenie marszałka Marka Woźniaka oraz dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Małgorzaty Grupińskiej-Bis, na uroczyste obchody przyjechało wielu przedstawicieli bibliotek publicznych działających w naszym regionie, moderatorów klubów czytelniczych, autorki i autorzy książek oraz przedstawiciele wydawnictw.

Wielkopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek został zorganizowany, aby okazać wdzięczność i podziękować społeczności bibliotekarskiej za jej wkład w rozwój czytelnictwa i kultury w Wielkopolsce. Jak powiedziała Małgorzata Grupińska-Bis:

- Czytanie tylko z pozoru jest samotnym obcowaniem z tekstem. Tak naprawdę jest czynnością społeczną, bo przecież chcemy z kimś porozmawiać o tym, co przeczytaliśmy i co przeżyliśmy dzięki książce. O roli książek można by mówić bez końca. O bibliotekach, które nie są już tylko świątyniami ciszy – także. Czytajmy i pokazujmy, że czytamy. To bardzo ważne. Szanowni bibliotekarze! Dzięki Wam, Waszym śmiałym marzeniom i niezwykłej wręcz kreatywności, Biblioteki pięknieją, zarówno jeśli chodzi o przestrzenie, jak i o aktywności, które oferują użytkownikom. Dziękuje Wam za pasję, zaangażowanie i niegasnącą energię. Niech wasza aktywność i wysiłek będą zawsze należycie doceniane oraz nagradzane.

Odczytany został również list gratulacyjny od dyrektora Biblioteki Narodowej w Warszawie, dra Tomasza Makowskiego.

- Wielkopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to święto całej społeczności bibliotekarskiej województwa. Z dużym uznaniem odnoszę się do pracy Pani Dyrektor oraz pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, a także wszystkich bibliotek wielkopolskich. Dziękuję za cenny wkład w rozwój czytelnictwa i promocję kultury w regionie, za codzienną pracę na rzecz lokalnej społeczności - pisze w liście dr Tomasz Makowski.

Ważnym momentem było uhonorowanie bibliotekarzy i bibliotek, którzy szczególnie aktywnie działali w różnych obszarach promocji czytelnictwa i kultury. Przemawiał do nich marszałek Marek Woźniak:

- W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat biblioteki przeszły bardzo znaczącą ewolucję, jeśli chodzi o ich funkcjonowanie. Dzisiaj bardzo często są to wielofunkcyjne instytucje kultury, w których nie tylko można wypożyczyć książkę, ale brać udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Wykorzystują najróżniejsze, nowoczesne, audiowizualne formy prezentacji literatury. Stały się ważnymi centrami rozwoju społecznego. Warto to dostrzec - zauważa marszałek.

Podczas gali wręczono również po raz pierwszy Literacką Nagrodę Wielkopolskich Czytelników. Zanim poznaliśmy zwycięzców, Włodzimierz Mazurkiewicz – przewodniczący Jury Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników, opowiedział o idei nagrody:

- Każda forma wspierania czytelnictwa jest potrzebna i cenna. Od lat jako Samorząd Województwa Wielkopolskiego podejmujemy takie działania i szukamy skutecznych narzędzi. Uznaliśmy, że formuła przyznawania tej nagrody powinna włączyć w proces wyboru nominowanych książek nasze regionalne biblioteki, a poprzez te biblioteki, naszych wielkopolskich czytelników. Nie chcieliśmy, aby były to pozycje tylko najczęściej wypożyczane, dlatego postanowiliśmy zaangażować działających przy bibliotekach członków klubów książki - tłumaczył Mazurkiewicz.

W kategorii „Literatura dla dorosłych” zwyciężyła Małgorzata Lebda za książkę "Łakome" (Wydawnictwo Znak). W kategorii "Literatura dla dzieci i młodzieży" zaś - Michał Rusinek i Joanna Rusinek za książkę "Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci" (Wydawnictwo Zygzaki).

Laudację dla laureatów wygłosili członkowie jury Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników – dr hab. Magdalena Bednarek oraz prof. Marcin Telicki. Zwycięzcy otrzymali nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł, a każda z nominowanych książek otrzymała wyróżnienie w wysokości 3 tys. zł. Warto dodać, że członkiem tegorocznej kapituły Literackiej Nagrody, jako reprezentant wielkopolskich bibliotek, był Robert Kuciński, dyrektor MBP w Kaliszu.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto