Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądał okres stalinowski na Śląsku

JVL
JVL
Wystawa w szczególności przeznaczona jest dla najmłodszych. W muzeum dowiemy się jak funkcjonował kult i jak wyglądał okres stalinowski na Śląsku.

W Muzeum Śląska Cieszyńskiego możemy oglądać nową wystaw zorganizowaną zarówno przez cieszyńskie muzeum, jak i katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

- W pierwszych latach po wojnie Stalin w Polsce i na Górnym Śląsku nie był otaczany wyjątkowym kultem, ale to się zmieniało. W 1949 roku nastąpiło apogeum uwielbienia - wyjaśniał swego czasu na łamach DZ dr Adam Dziuba.

Ekspozycja pt. "W cieniu jednostki. Kult Stalina na Górnym Śląsku (1945-1956)" poświęcona jest ukazaniu różnych form oddziaływania na mieszkańców naszego regionu stosowanych przez władze komunistyczne .
- Żeby zaszczepić i ugruntować powszechne przekonanie o roli i znaczeniu sowieckiego dyktatora kreacją jego wizerunku zajmowała się przede wszystkim zhierarchizowana partia, korzystająca z pomocy organizacji społecznych, administracji i środków masowego przekazu. Różnorodne formy bałwochwalczego kultu Stalina były propagowane od chwili wkroczenia na Górny Śląsk Armii Czerwonej - możemy przeczytać na stronie Instytutu Pamięci Narodowej poświęconej wystawie.

Jak wskazuje Marian Dembiniok, dyrektor cieszyńskiej placówki, wystawę składającą się z 20 plansz powinni w szczególności odwiedzić najmłodsi.

- Wystawa skierowana jest przede wszystkim do młodych osób, żeby poznały historię, ponieważ, niestety, ona lubi się powtarzać. Trzeba wiedzieć, że coś takiego się wydarzyło - powiedział Dembiniok.
Z drugiej strony są osoby starsze, które często nie do końca zdają sobie sprawę, kim był Stalin, ani jak wiele krzywdy wyrządził w czasie swojego panowania. Zgadza się z tym również dyrektor Dembiniok.
- Popatrzmy chociażby na przykład współczesnej Rosji. Tam dzięki zastosowaniu propagandy ludzie wierzą w historie, które nie mają wiele wspólnego z prawdą - stwierdził szef Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Górny Śląsk był ważnym elementem na układance partii w Polsce. Było to bowiem miejsce z najbardziej rozwiniętym przemysłem, a to oznaczało, że mieszkała tam też duża grupa robotników, czyli klasa robotnicza będąca ważnym punktem ideologii komunistycznej. I choć Śląsk Cieszyński nie był tak ważnym ośrodkiem gospodarczym to również tutaj miały miejsce akty terroru.

- Represje stalinowskie na Śląsku nie różniły się zbytnio od tych, które miały miejsce na pozostałym terenie Śląska. Gdy władza trafiała na opór, to był on po prostu likwidowany - wyjaśnia dyrektor Dembiniok.
Wystawa, którą można oglądać Muzeum Śląska Cieszyńskiego do 30 września, opowiada wiele ciekawych historii poświęconych rozwojowi kultu jednostki na Górnym Śląsku. Warto je poznać.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto