Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Śląski w Cieszynie będzie miał nowy blok operacyjny

Łukasz Klimaniec
Dr Jan Śliwka przy nowoczesnym sprzęcie jaki ma już OIOM.
Dr Jan Śliwka przy nowoczesnym sprzęcie jaki ma już OIOM. fot. Łukasz Klimaniec.
Nowoczesny blok operacyjny z czterema bogato wyposażonymi salami znajdzie się w Szpitalu Śląskim w Cieszynie! Z Oddziałem Intensywnej Opieki Medycznej oraz Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym cieszyński szpital stanie się jedną z najnowocześniejszych placówek na południu Polski.

- Mamy szansę stać się wiodącym ośrodkiem w regionie - przyznaje Czesław Gluza, starosta powiatu cieszyńskiego.

Dla 172 tysięcy mieszkańców powiatu cieszyńskiego oraz blisko 2 milionów turystów, którzy każdego roku odwiedzają Śląsk Cieszyński, inwestycje w Szpitalu Śląskim są gwarancją specjalistycznej pomocy, która zostanie im udzielona na miejscu. Na szybkie zdiagnozowanie i specjalistyczną operację nie trzeba będzie jeździć do Bielska-Białej, czy Katowic.

Do tej pory chorzy są operowani w trzech starych salach, które mieszczą się w zabytkowym pawilonie (pierwsze prace budowlane cieszyńskiego szpitala rozpoczęto już w 1888 roku).

- To stary budynek połączony przewiązką z pawilonem łóżkowym - przyznaje Dariusz Babiak, specjalista ds. marketingu w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. - Sale nie są klimatyzowane, sprzęt ma swoje lata. Od dawna nie możemy doczekać się nowej aparatury - przyznaje.

W nowym bloku operacyjnym znajdą się cztery sale wyposażone m.in. w kolumny anestezjologiczne, chirurgiczne, lampy bakteriobójcze, autoklawy, sterylizatory, system stołów z wymiennością blatu, pompami strzykawkowymi oraz monitorami pacjenta.

- To będzie duży skok technologiczny - nie ukrywa Babiak.

Wyposażeniem czterech sal bloku operacyjnego Szpitala Śląskiego w Cieszynie oraz pracami instalacyjno-budowlanymi było aż dziesięć firm. Nic dziwnego, inwestycja sięga prawie 7 milionów złotych, a cieszyńskie starostwo zdobyło na nią unijne dofinansowanie.

- Przetarg jest rozstrzygnięty, ale jesteśmy przed podpisaniem umowy. Liczę, że prace uda się zakończyć jesienią - mówi Czesław Gluza.

Oprócz wyposażenia bloku operacyjnego, do nowych pomieszczeń przeniosą się: system tomografii komputerowej, aparat USG oraz system fluoroskopii RTG. Pomieszczenia na razie są w stanie surowym, ale lada dzień rozpoczną się w nich prace adaptacyjne.

Na tle panującej mizerii w służbie zdrowia, rozwój Szpitala Śląskiego, zwłaszcza jego modernizacja i inwestycje, jawi się jako fenomen. Parę lat temu miał gigantyczne długi, był bliski upadłości, a trwająca od 30 lat budowa pawilonu diagnostyczno-zabiegowego miała nigdy się nie skończyć. Tymczasem w ciągu ponad 3 lat wyszedł na prostą, uruchomiono nowe skrzydło, w którym są m.in. oddział anestezjologii i intensywnej terapii, nowa izba przyjęć oraz jeden z najnowocześniejszych oddziałów neurologicznych w województwie.


Ile to kosztuje
W unowocześnieniu Szpitala Śląskiego pomogły fundusze unijne i samorządy.

Na wyposażenie bloku operacyjnego, przeniesienie pracowni oraz utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego powiat cieszyński zdobył 9,2 mln złotych z unijnych funduszy. W ostatnich 3 latach starostwo na szpital przeznaczyło ponad 30 mln zł, m.in. z budżetu państwa i Urzędu Marszałkowskiego. Sporo pieniędzy zdobył też sam szpital, pisząc wnioski do różnych funduszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto