Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolni historycy

MICHAŁ PALUCH
Bractwo z opiekunką Ireną Adamczyk.	ZDJĘCIE: MICHAŁ PALUCH
Bractwo z opiekunką Ireną Adamczyk. ZDJĘCIE: MICHAŁ PALUCH
- Jest wielu młodych ludzi zainteresowanych historią swojego miasta. Cieszyn, który kryje w sobie wiele ciekawostek, jest pożywką zarówno dla profesjonalnych historyków jak i młodych amatorów, którzy oprócz ...

- Jest wielu młodych ludzi zainteresowanych historią swojego miasta. Cieszyn, który kryje w sobie wiele ciekawostek, jest pożywką zarówno dla profesjonalnych historyków jak i młodych amatorów, którzy oprócz merytorycznych korzyści są żądni przygód - mówi historyk Irena Adamczyk, opiekunka Bractwa Młodych Miłośników Starego Cieszyna.

W 1996 roku w Krakowie powstała ogólnopolska federacja klubów Bractwo Młodych Miłośników Starych Miast. Zrzesza młodzież, która w obecności pracowników naukowych i oświatowych pogłębia znajomość historii. Do grona trzydziestu zrzeszonych miast, dołączył przed rokiem Cieszyn. I choć bractwo jest na razie niewielkie, bo zrzesza zaledwie kilku licealistów, to wyraźnie daje o sobie znać.

- Zaraz na początku działalności wzięliśmy udział w ogólnopolskim zjeździe bractw. Mimo ogromnej konkurencji udało nam się zdobyć pierwsze miejsce w konkursie na temat wiedzy o Krakowie i w nagrodę pojechaliśmy na wycieczkę do Włoch. Natomiast przed miesiącem wróciliśmy ze Lwowa - mówi Adamczyk. Najważniejszą misją cieszyńskiego bractwa jest poznanie własnego miasta. Od początku września grupa zabrała się do poważnego zadania. - W ramach imprezy ,Skarby z Cieszyńskiej Trówły" postanowiliśmy zorganizować dla naszych szkolnych kolegów i koleżanek sesję na temat ,Cieszyn mało znany". Tym razem my będziemy prelegentami, pod nadzorem merytorycznym pracowników Muzeum Śląska Cieszyńskiego - tłumaczy Filip Gołębiowski, członek bractwa, uczeń czwartej klasy Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego.

- Będziemy na pewno rozszerzali działalność, kontynuując nasze muzealne spotkania z zabytkami. Współpracujemy również z uczniami Polskiego Gimnazjum w Czeskim Cieszynie oraz zachęcamy uczniów czeskich szkół do współpracy - dodaje Adamczyk, która sama mieszka na Zaolziu. Wielkim marzeniem członków cieszyńskiego bractwa jest zorganizowanie w przyszłości Ogólnopolskiego Zjazdu Bractwa w Cieszynie.

- Podoba nam się idea i otwarcie na nas - młodzież. Członkostwo w takim klubie pomoże mi w realizacji amatorskiego, dokumentalnego filmu, który kręcę z koleżanką na ogólnopolski konkurs ,Ocalić od zapomnienia". Chciałabym zostać reżyserką, ale historię też bardzo lubię. W bractwie mogę je ze sobą połączyć - zaznacza Anna Jarmuła, uczennica drugiej klasy Osucha .

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto