Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces bielskiej projektantki Natashy Pavluchenko w Rzymie [ZDJĘCIA]

JAK
Pokaz Alta Roma
Pokaz Alta Roma Materiały Prasowe
Maria di Anglona – projekt bielskiej projektantki mody Natashy Pavluchenko w ostatni weekend został zaprezentowany na International Couture Alta Roma 2020 w Rzymie. Został przyjęty bardzo dobrze. Co ważne, artystka gościła na Alta Roma już po raz piąty, a przyznać należy, że zaproszenie do udziału w tym uznanym wydarzeniu jest wielkim wyróżnieniem dla twórców mody.

Po raz pierwszy w grupie gości Natashy Pavluchenko obecność swoją zaznaczyło Bielsko-Biała w osobie zastępcy prezydenta miasta Adama Ruśniaka. Gościem projektantki był również Salvatore Cosma – burmistrz miasteczka Tursi, gdzie cały projekt znalazł swe źródło.

Nowy etap Natashy Pavluchenko

Artystka swoją nową kreację artystyczną nazywa projektem, ponieważ nie chce już zamykać się w samej przestrzeni modowej, która jest dla niej zbyt ciasna, nie wystarcza na to, aby realizować wizje artystyczne. Jak twierdzi, od zawsze była artystką, wyrażała siebie w różnych przestrzeniach sztuki. Dziś, w wieku 40 lat, wchodząc w nowy etap życia, pragnie połączyć wszystko w całość.

Inspiracje do projektu "Maria di Anglona" znalazła w Tursi - niezwykłym miasteczku na południu Włoch, ukrytym między skałami calanchi, z absolutnie niezwykłą historią i mnogością zabytkowych skarbów. Właśnie wśród nich odnalazła święte ołtarze, perły Sanktuarium Santa Maria di Anglona; odkryła ich piękno, symbolikę i fascynujące ornamenty, które stały się główną inspiracją tego, co zaczęła tworzyć. Temu właśnie miejscu zadedykowała artystyczną kolekcję, której pokaz miał swoją premierę 24 stycznia na wybiegu AltaRoma w Rzymie.

Energia tego miejsca i mieszkańców, zachwycające widoki i piękno natury, zabytki i historia - wszystko to zapoczątkowało projekt globalny, który artystka będzie realizować przez najbliższe lata. Nie jest wykluczone więc, że w kolejnej odsłonie projektu wykorzysta dla swoich artystycznych kreacji perły architektury i sztuki rodem z Bielska-Białej.

Tajemne życie przedmiotów

Ważnym nazwiskiem w projekcie jest Anna Orska, wybitna artystka i projektantka biżuterii. Bez wahania przyjęła propozycję Natashy Pavluchenko do udziału w projekcie. Swoją wizję określiła takimi słowami: - Gdy wszystko jest dostępne, a zepsutych rzeczy się nie naprawia, lecz wymienia, wartości nabiera to co stare, a skazy i drobne uszczerbki zamieniają się w walor. To dlatego, że mają one swoje źródło w historii. Każda rysa czy wgniecenie przedmiotu oznacza pewien moment w czasie, gdy tworzyła się jego opowieść, w zupełnie innym miejscu, wśród osób, które miały swoje niezwykłe historie. Tych osób często już nie ma, jednak przedmioty nadal są obecne i przejęły część energii swoich dawnych użytkowników. Tak przechodzą przez pokolenia, hartują się i nabierają charakteru. Są nie do powtórzenia, bo historii nie da się imitować - stwierdziła Anna Orska, która doceniając urodę, pozornie niepotrzebnych przedmiotów, uczyniła je centralną częścią biżuterii, która towarzyszy pokazowi kreacji Natashy Pavluchenko.

Maria Cristina Rigano - menadżer International Couture Alta Roma – to kolejna postać, którą należy wspomnieć i docenić. Śledząc i podziwiając kreatywność Natashy Pavluchenko, widząc jej nowy projekt, już na samym początku określiła go tymi słowami: - To jest projekt o tym, jak historia staje się modą - stwierdziła.

Osobiście gościła na pokazie słynna polska śpiewaczka operowa – Alicja Węgorzewska, obecnie dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, dla której Natasha tworzy właśnie projekty kostiumów do sztuki "Kwartet".

Projekt realizowany własnymi siłami

Tym razem nie ma w projekcie „lokowania" produktu sponsora, projekt realizowany jest własnymi siłami artystki i jej zespołu. Docenić należy jednak wsparcie społeczności Tursi i przedsiębiorców z regionu, dzięki któremu udało się zabezpieczyć środki na pokrycie technicznej strony pokazu, a Natasha mogła skupić się na pracy twórczej i realizacji kolekcji. Burmstrz Tursi - Salvatore Cosma - objął projekt patronatem i pomógł w jego realizacji. W listopadzie ubiegłego roku Salvatore Cosma spotkał się w Bielsku-Białej z władzami miasta i zaprosił je do współpracy.

W wielu rozmowach przeprowadzonych podczas licznych spotkań przywołano ciekawe pomysły na wspólne wydarzenia kulturalne w Bielsku-Białej z udziałem Natashy Pavluchenko. Myśląc o promowaniu miasta, warto dostrzec i doceniać lokalne, a w wielu przypadkach światowej już sławy talenty, szczególnie wtedy kiedy zdecydowanie się z nim utożsamiają. Natasha Pavluchenko jest z pewnością właściwym tego przykładem; ma tu swoją firmę i atelier – po prostu pracuje i mieszka w Bielsku-Białej, co nie przeszkadza, a wręcz inspiruje ją do tworzenia z sukcesem - z sukcesem na cały świat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto