Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strzemieszyce: PKP wyburza zabytkowy dworzec! Historia idzie w zapomnienie! [NOWE ZDJĘCIA]

PAS, TOS
Trwa wyburzanie dworca w Dąbrowie Górniczej Strzemieszycach
Trwa wyburzanie dworca w Dąbrowie Górniczej Strzemieszycach PAS, Facebook/Archiwum Transportu Zbiorowego w GOP
Strzemieszyce: Kolej zamiast ratować albo przekazać np. miastu XIX-wieczny budynek dworca Strzemieszyce Północne właśnie go niszczy na dobre.

Strzemieszyce: PKP wyburza zabytkowy dworzec! Historia idzie w zapomnienie! [NOWE ZDJĘCIA]


To sytuacja absurdalna, bowiem wielokrotnie pytaliśmy PKP, co zamierza zrobić z tym budynkiem, a odpowiedź zawsze była taka sama. Trwa ustalanie podziałów geodezyjnych gruntów zanim będzie można podjąć decyzje o ewentualnym przekazaniu budynku. Nikt jednak nigdy nie wspominał o wyburzeniu dworca!

Tymczasem właśnie trwa wyburzanie tego jednego z najbardziej charakterystycznych dla miasta obiektów, który był świadkiem historii rozwoji kolei na terenie współczesnej Dąbrowy Górniczej i ziemiach zaborców.

Jak się dowiedzieliśmy na miejscu firma, która ma wyburzyć dworzec, ma na to czas do 31 stycznia br.

Co zadecydowało o takim rozstrzygnięciu? - Likwidacja budynku jest podyktowana Decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, która to nakazuje PKP S.A. wykonanie rozbiórki przedmiotowego obiektu. W toku postepowania WINB ustalił, że budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, ani nie został objęty ochroną konserwatorską (na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Dąbrowa Górnicza dla terenów położonych w Strzemieszycach). Jeśli chodzi o grunt, to aktualnie ma on nieuregulowany stan prawny. W 2012 roku wydana została decyzja komunalizacja, od której obie strony złożyły odwołanie, a następnie skargi do WSA i NSA. Zatem decyzja nadal nie jest prawomocna. Natomiast jeżeli chodzi o podział geodezyjny nieruchomości, to dokonuje się go na wniosek i koszt uprawnionego podmiotu. W tym wypadku oznacza to, że wnioskodawcy musi przysługiwać określone prawo do danej nieruchomości (np. prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego). Z uwagi na nieuregulowany stan gruntów, PKP S.A. nie może przystąpić do podziału geodezyjnego - wyjaśnia Maciej Bułtowicz, główny specjalista w biurze prasowym
PKP S.A.

W środku funkcjonowała kiedyś poczekalnia i kasa biletowa, między torami przy peronie 1 i 2 był jeszcze płotek, a na dworcu panował względny porządek. Niestety, ten wspaniały XIX-wieczny budynek obracał się w coraz to większą ruinę.

Dzisiejsza stacja Dąbrowa Górnicza-Strzemieszyce powstała w 1885 roku, kiedy to do tej samodzielnej wówczas miejscowości dotarła Kolej Iwanogrodzko-Dąbrowska. Wcześniej istniał już przystanek na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej (dzisiejsza Dąbrowa Górnicza Południowa).

Obok stacji, pierwotnie zwanej Strzemieszycami Radomskimi, powstała też istniejąca do dziś parowozownia.

Lokomotywy ze Strzemieszyc obsługiwały wówczas całą linię z Dęblina do Zagłębia. Obecnie budynkami parowozowni zarządza spółka PKP Energetyka. Pociągi pasażerskie w kierunku Kielc i Katowic zawsze cieszyły się popularnością wśród mieszkańców.

Jeszcze w latach 80. przez Strzemieszyce kursowały wakacyjne pociągi Gliwice – Suwałki oraz Lublin – Kudowa-Zdrój.

Do 1993 roku strzemieszyczanie mieli także możliwość dojazdu koleją do Huty Katowice i centrum miasta. Obecnie zatrzymują się tutaj jedynie pociągi osobowe z Katowic do Olkusza, Tunelu, Sędziszowa i Kielc.

Sam dworzec i jego otoczenie znajdowały się w opłakanym stanie. Budynek był nieczynny po pożarze z 2007 roku. Biura ekspedycji towarowej przeniosły się do jednego z domów w pobliżu stacji. Na części budynku nie było dachu, podróżnych straszył kikut spalonej wieży. Wejście do dworca było zamurowane, do wewnątrz można było za to zajrzeć przez jedno z okien od strony peronu.

Jeśli taki jest pomysł PKP na dąbrowskie dworce, to teraz tylko czekać aż zacznie się wyburzanie dworców w Gołonogu, Ząbkowicach i centrum miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto