Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słuchowisko nagrane gwarą

JVL
Grupa Zagrapianie W trakcie Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Regionalnym na Grapie w Jaworzynce
Grupa Zagrapianie W trakcie Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Regionalnym na Grapie w Jaworzynce
Słuchowisko to sposób na zarchiwizowanie gwary Trójwsi. Jeżeli uda się nagrać spektakl radiowy to następnym krokiem może być realizacja filmu.

Trójwieś Beskidzka to jedno z ciekawszy miejsc na Śląsku Cieszyńskim, zwłaszcza pod względem folkloru. Jednym z jego elementów jest gwara, która - niestety - powoli zanika. Szczególnie jest to widoczne wśród młodzieży. Problem nie dotyczy jedynie Trójwsi, lecz zjawisko widoczne jest na całym świecie - co dwa tygodnie znika na świecie jakiś język. Jednym ze sposobów zachowania języka jest jego popularyzowanie i archiwizowanie, np. poprzez nagranie słuchowiska.

Nagrają wesele górali

Uznałem, że dobrym sposobem na utrwalenie gwary będzie jej nagranie, żeby istniał zapisany wzorzec. Dzięki temu będzie wiadomo jak wypowiada się niektóre słowa - podkreśla Józef Michałek z Radia Istebna, pomysłodawca zorganizowania słuchowiska radiowego pod tytułem „Wesele górali istebniańskich”.

Słuchowisko zostanie stworzone na motywach sztuki Jerzego Probosza, który za swoją twórczość został odznaczony Wawrzynem Literackim przez Polską Akademię Literatury w 1938 r.

- Trudno jest obecnie zebrać 28 osób w jednym miejscu. Dlatego postanowiłem, że łatwiej będzie zrobić słuchowisko. Dzięki niemu można zbierać mniejsze grupki, nagrać je, a na koniec wszystko razem zmontować - wyjaśnia Michałek.

Za wyreżyserowanie spektaklu odpowiedzialny będzie Marek Probosz, znany m. in. z filmu „Śmierć rotmistrza Pileckiego” czy polski zbój Satora z obrazu „Janosik: Prawdziwa historia”, będący zarazem wnukiem autora dzieła.

- Udało mi się zdobyć do pana Marka namiar mailowy. Przedstawiłem mu pomysł realizacji słuchowiska, a on uznał, że chętnie podjąłby się zadania wyreżyserowania tego słuchowiska. Ucieszyło mnie to, że byłby wstanie specjalnie, dla nagrania tego projektu przylecieć z Stanów Zjednoczonych - powiedział Michałek.

Teraz twórcy słuchowiska są na etapie zebrania ludzi, którzy chcieliby wziąć udział w nagraniu. Głównym warunkiem wzięcia udziału w realizacji całego przedsięwzięcia jest umiejętność płynnego posługiwania się gwarą.

- Słuchowisko jest dla nas taką próbą generalną. Marek Probosz zaskoczył z pomysłem filmu. Inicjatywa jest fajna, jednak na film potrzebne są dużo większe środki finansowe. Postanowiliśmy więc przetrzeć szlak tworząc słuchowisko. Na razie skupiamy się na słuchowisku, później zobaczymy czy spróbujemy również stworzyć film - wyjaśnia Michałek.

Audycja ma już również zapewnioną muzykę. W projekcie udział bowiem wezmą m. in. Zbigniew Wałach. Na ten moment do słuchowiska zgłosiło się 15 osób.

Każdy, kto chciałby pomóc w nagraniu słuchowiska, może skontaktować się z Radiem Istebna, wysyłając SMS-a pond numer telefonu 515 533 522.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto