Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląsk Cieszyński będzie leczył nas swoim jodem! Solanka w Zabłociu dostała koncesję od ministerstwa

Łukasz Klimaniec
Fontanna solankowa to jedna z atrakcji Strumienia.
Fontanna solankowa to jedna z atrakcji Strumienia. fot. Łukasz Klimaniec.
Ministerstwo Środowiska przyznało właśnie koncesję na wydobywanie leczniczej solanki jodowo-bromowej, której bogate źródła znajdują się w Zabłociu na terenie gminy Strumień.

- Teraz w sposób legalny możemy wydobywać solankę przez najbliższe 20 lat - cieszy się Bogusław Goik, szef spółki Solanka z Zabłocia, która starała się o to od sześciu lat. W myśl koncesji spółka może wydobyć maksymalnie 120 kubików miesięcznie. - Jedenaście tysięcy litrów już dostarczyliśmy do fontanny solankowej w Strumieniu - dodaje.

Znajdująca się w parku miejskim w Strumieniu fontanna tryska solanką od ubiegłego tygodnia. Gmina zdecydowała się ją uruchomić nie czekając na nadejście letniej pogody.

- Fontanna solankowa to nasza sztandarowa wizytówka - nie ukrywa Anna Grygierek, burmistrz Strumienia. - Wiele osób usłyszało o Strumieniu właśnie dzięki niej. To był strzał w dziesiątkę - podkreśla.

Rozpylana z fontanny woda tworzy mgiełkę, dzięki czemu osoby siedzące w pobliżu fontanny mogą wdychać jod. Ponieważ - według badań - w solance z Zabłocia znajdują się aż 144 miligramy jodu w litrze (woda morska w Bałtyku ma 2-3 miligramy na litr) park miejski w Strumieniu szybko stał się miejscem, które chętnie odwiedzają kuracjusze wraz ze swoimi rodzinami (w parku są bowiem także m.in. nowoczesny plac zabaw i centrum szachowe). Gmina zamierza iść za ciosem i planuje budowę w parku niewielkiej tężni. Na ten cel chce zdobyć pieniądze z Unii Europejskiej.

- W najbliższym czasie zamierzamy odwiedzić miejscowości uzdrowiskowe, by podpatrzyć zastosowane tam rozwiązania. Będziemy chcieli wybrać takie, które najlepiej sprawdzą się u nas - mówi Anna Grygierek.


Leczenie zawsze przynosi ulgę

Rozmowa z prof. Ireną Ponikowską z Uzdrowiskowego Szpitala Klinicznego w Ciechocinku

Pani profesor, na ile leczenie solankami jest skuteczne?
Wszystko zależy od tego, jak dane schorzenie jest zaawansowane. U niektórych pacjentów można je wyleczyć w stu procentach, u innych tylko częściowo. Ale tak czy inaczej takie leczenie zawsze przynosi pacjentowi ulgę.

W jakich schorzeniach można wykorzystywać solanki do leczenia?
Głównie chorobach reumatologicznych, ale także laryngologicznych, chorobach ortopedyczno-urazowych.

Na czym polega leczenie?
W największym skrócie - na stosowaniu kąpieli oraz inhalacji.

Co należy zrobić, żeby trafić na takie leczenie?
Trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego, które musi zatwierdzić Narodowy Fundusz Zdrowia, po czym pacjent kierowany jest do odpowiedniego ośrodka.

Ile trwa takie leczenie?
Około trzech tygodni.


Kameralny kurort? Czemu nie!

Ciechocinek odwiedza rocznie około 80 tysięcy kuracjuszy. Fontanna solankowa w Strumieniu skupia około tysiąca osób rocznie. Na razie. Strumień ma szansę stać się kameralnym kurortem. Obok efektownie zmodernizowanego parku miejskiego z fontanną solankową i nowoczesnym placem zabaw, w miasteczku znakomicie rozwija się gastronomia, z powodzeniem działa hotel, w którym mogą zatrzymać się turyści. Gmina zaś potrafi skutecznie sięgać po unijne pieniądze. Jednym z przykładów jest projekt, który pozwolił właśnie zaadaptować podziemia ratusza na galerię.

Masz jakiekolwiek doświadczenia związane ze stosowaniem solanki?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto