18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skoczów: Druga młodość Teatru Elektrycznego. Zmieni się nie do poznania. WIZUALIZACJA

WIK
Teatr Elektryczny w Skoczowie będzie działał tylko do końca grudnia. W przyszłym roku przejdzie bowiem największą w swej historii modernizację

W styczniu Teatr Elektryczny zostanie zamknięty. Miasto przygotowuje się bowiem do jego generalnej przebudowy. - Po zakończeniu prac kino zmieni się nie do poznania, a inwestycję w lwiej części sfinansuje zaś Unia Europejska - cieszy się burmistrz Skoczowa Janina Żagan.
Przypomina też, że decyzja o remoncie Teatru Elektrycznego zapadła już kilka lat temu. - Obok modernizacji zdewastowanej kamienicy przy ulicy Mickiewicza 9 było to jedno z pierwszych zadań, jakie przygotowaliśmy - mówi.
Miasto sporządziło potrzebną dokumentację i wystąpiło do konkursu o fundusze unijne. Podczas oceny otrzymało wystarczającą ilość punktów, ale nie dostało pieniędzy. - Nasz projekt długo znajdował się na pierwszym miejscu listy rezerwowej. Niedawno okazało się natomiast, że w końcu przyznano nam dofinansowanie - cieszy się Żagan.
Unia sfinansuje 85 procent kosztów przedsięwzięcia. Wyda na to ponad 2 miliony złotych, resztę pieniędzy dołoży gmina. Roboty ruszą w przyszłym roku. W ich trakcie kino zmieni się nie do poznania. - Budynek zostanie podwyższony o około 1,5 metra, ale jego bryła zasadniczo się nie zmieni - tłumaczy Robert Orawski, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Skoczowie. Rewolucyjne zmiany zajdą natomiast we wnętrzach. Widownia sali kinowej zostanie znacznie podwyższona. Publiczność zyska nowe fotele, pojawi się profesjonalna scena teatralna, za którą ulokowane zostanie zaplecze dla aktorów. Projektanci zaplanowali również nowe toalety oraz windę. - To dlatego, że zagospodarowane będzie również poddasze budynku. Powstanie tam kilka pomieszczeń oraz wielofunkcyjna sala - mówi Orawski.
Dodaje, że skoczowskie kino jest jednym z najstarszych w Polsce. Przez lata było placówką państwową. Kiedy budynek przejęła gmina, nowym gospodarzem ówczesnego kina "Podhale" został Andrzej Sembol. Cieszynianin prowadził je do grudnia 2004 r.
Starzejące się kino nie było w stanie konkurować z nowoczesnymi multipleksami i groziło mu zamknięcie. Władze Skoczowa postanowiły jednak nie rezygnować z placówki.
Dom Kultury przejął "Podhale" w 2005 r. - W roku 2006 przeprowadziliśmy konieczne remonty, w rezultacie kino ponownie ruszyło 5 stycznia 2007 roku. Pierwszym filmem, jaki wyświetliliśmy, był "Volver" Pedro Almodovara - wspomina Orawski.
Teraz Teatr Elektryczny ponownie zamknie swe podwoje. Po modernizacji zyska jednak nie tylko nowe wnętrza, ale także nowoczesny, cyfrowy projektor, dzięki czemu nie będzie już ustępował nawet mulitipleksom. - W kraju funkcjonują już podobne małe kina. Dzięki modemom mogą wyświetlać filmy na przykład z internetu - tłumaczy Orawski.

Tak po zbliżającej się modernizacji będzie się prezentował gmach skoczowskiego Teatru Elektrycznego

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto