Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek na podglądzie

wojciech trzcionka
Kamera zamontowana w wieży Ratusza ma m.in. pomóc w promocji Cieszyna.  wojciech trzcionka
Kamera zamontowana w wieży Ratusza ma m.in. pomóc w promocji Cieszyna. wojciech trzcionka
Cieszyniacy rozsiani po całym świecie mogą na żywo obserwować życie swojego miasta. Na wieży Ratusza zmontowano kamerę, która przez całą dobę przekazuje obraz z cieszyńskiego Rynku do internetu.

Cieszyniacy rozsiani po całym świecie mogą na żywo obserwować życie swojego miasta. Na wieży Ratusza zmontowano kamerę, która przez całą dobę przekazuje obraz z cieszyńskiego Rynku do internetu. Na pomysł zamontowania kamery wpadła Renata Karpińska, szefowa Biura Promocji Urzędu Miejskiego.

— W ubiegłym roku Cieszyn i Czeski Cieszyn dostały z Unii Europejskiej pieniądze na opracowanie wspólnej strony internetowej. W trakcie jej tworzenia doszłam do wniosku, że fajnie byłoby promować miasto pokazując je na żywo w internecie — opowiada Renata Karpińska. Pomysł bardzo spodobał się burmistrzowi, który przyznał na kamerę 3 tys. zł. Urządzenie już zostało zamontowane na wieży Ratusza. Pokazuje trzy czwarte Rynku: figurę św. Floriana, arkady, Dom Narodowy, pocztę. Obraz odświeżany jest co kilkanaście sekund. — Teraz cieszyniacy rozsiani po całym świecie mogą oglądać Cieszyn na żywo. Gdy na Rynku będziemy organizowali imprezy, to każdy, kto ma podłączenie do internetu będzie mógł w pewnym sensie uczestniczyć w zabawie — cieszy się burmistrz Bogdan Ficek. — A przy okazji to znakomita promocja miasta, bo każdy może zobaczyć, jakie jest ładne. Rynek można oglądać poprzez stronę www.cieszyn.pl, która jeszcze nie jest do końca gotowa, ale już można z niej korzystać.

— Ciągle uzupełniamy ją zdjęciami i tekstami w trzech językach: polskim, czeskim i angielskim. Artykuły, w sumie jest ich około tysiąca, adiustowaliśmy w biurze przez rok. Chcemy, żeby system był wyczerpujący — wyjaśnia Renata Karpińska.

Portal ma być przeznaczony dla turystów. Dotychczasowa strona miasta www.um.cieszyn.pl pozostanie, ale jako urzędowa, więc wkrótce usunięte z niej będą informacje o noclegach, atrakcjach oraz imprezach kulturalnych.
Witryna jest administrowana przez biuro promocji i aktualizowana praktycznie co kilka godzin. Dzięki temu informacje są świeże, a urząd nie musi płacić zewnętrznej firmie za obsługę. — Chcemy, żeby na stronie znalazło się wszystko, co wiemy o Cieszynie. Mamy już adresy firm, kalendarium imprez, działa plan miasta z zaznaczonymi i obfotografowanymi 122 zabytkami. Jest też rozkład jazdy autobusów, są mapki z opisem tras spacerowych, można się u nas za darmo ogłaszać — wylicza Karpińska.

Na stronie są nawet gry. Z puzzli można ułożyć Rotundę, a na koniec poczytać o dawnej romańskiej świątyni. Można też ubrać małego chłopca w strój cieszyński.

Czeskocieszyńska wersja strony, na którą będzie można wejść przez cieszyńską, będzie gotowa dopiero za pół roku. Polska strona kosztowała ponad 50 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto