Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył remont ratusza w Skoczowie [ZDJĘCIA]

KAK
Ruszył remont ratusza w Skoczowie
Ruszył remont ratusza w Skoczowie Materiały prasowe
Ruszył remont ratusza w Skoczowie. Prócz zmiany elewacji, osuszonych piwnic, wymiany instalacji zabytkowa budowla zyska tablicę pamiątkową, która przypominać będzie o Tomaszu Dubishu znanym ichtiologu, który był pionierem hodowli ryb na Śląsku Cieszyńskim. Ponadto po remoncie będzie można podziwiać, wewnątrz budynku, pracę mechanizmu 140 letniego zegara z ratuszowej wieży.

Remont ratusza w Skoczowie - Prace rozpoczęły się od osuszania, dlatego też nieczynne jest tylne wejście do ratusza.

W 2012 roku został opracowany projekt architektoniczno – budowlany remontu elewacji, elementów dachowych budynku ratusza oraz zaplecza ratusza wraz z ogrodzeniem i elewacją budynku gospodarczego. - Osuszone zostaną piwnice, wyremontowana elewacja, wieża, podwórze. Przebudowany zostanie również podjazd dla osób niepełnosprawnych i wymienione instalacje. W ramach projektu zostanie wykonana również tablica pamiątkowa, upamiętniająca osobę Tomasza Dubisha wybitnego ichtiologa, pioniera nowoczesnej hodowli ryb na Śląsku Cieszyńskim, który mieszkał w Skoczowie - dodaje Piotr Rucki, zastępca burmistrza Skoczowa.

Budynek od lat nie był remontowany, a w czasie powodzi w 2010 roku bardzo ucierpiał. - Kiedy pojawiła się szansa na dofinansowanie tej inwestycji postanowiliśmy z niej skorzystać - mówi Piotr Rucki.

Inwestycja realizowana jest w ramach programu PO RYBY . Całkowity koszt 1 229 440,27 zł, dofinansowanie wynosi 775 600,00 zł.

W roku 2001 minęło 200 lat od zakończenia w 1801 roku budowy obecnego budynku ratusza. Poprzedni ratusz prawdopodobnie spłonął w czasie wielkiego pożaru miasta w roku 1756. Pierwotnie był to budynek jednopiętrowy z attyką o wysokości o wysokości kondygnacji, z pozornymi oknami, zasłaniającą dwuspadowy dach oraz wieżą na osi głównej fasady. W roku 1934 rozbudowano ratusz przez nadbudowę II piętra, wykorzystując ścianę attyki oraz przebudowano dach. Autorem projektu i wykonawcą rozbudowy była znana w Skoczowie firma Stritzkich. Wszystkie detale architektury zewnętrznej budynku wraz z wieżą zachowały się w pierwotnej formie tzn. w stylu barokowo-klasycystycznym

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto