Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim" - książka mobilizująca do dyskusji [RECENZJA]

Katarzyna Koczwara
"Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim" ukazały się pod patronatem Dziennika Zachodniego
"Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim" ukazały się pod patronatem Dziennika Zachodniego Materiały prasowe
Dziennik Zachodni" poleca książkę "Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim". Jest znakomita. To obowiązkowa pozycja do przeczytania dla wszystkich, którzy interesują się tym regionem.

Właśnie na rynku pojawiła się książka "Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim", książka niezwykle potrzebna i wyczekiwana. W specjalnych rozmowach poruszane są tematy ważne, kontrowersyjne, czasem niewygodne, wszystkie dające do myślenia. Wśród rozmówców znaleźli się m.in. Jaromir Nohavica, Ewa Gołębiowska, Bogusław Słupczyński, Zbigniew Wałach czy prof. Tadeusz Sławek. Mam nadzieję, że to pierwsza część rozmów, że będą kolejne...

"Rozmowy o Śląsku Cieszyńkim" to książka wymagająca, tak samo wciągająca i inspirująca. Poprzez wypowiedzi ważnych i bardzo nieprzypadkowo wybranych rozmówców mamy okazje spojrzeć na ten teren inaczej. Być może uświadomić sobie, jak bardzo, czy tego chcemy czy nie, jesteśmy tym miejscem przesiąknięci. Jako osoba od urodzenia tu mieszkająca, z krótkimi epizodami edukacyjnymi w Warszawie i Krakowie, w tej lekturze znalazłam swoje niezwerbalizowane myśli.

Przypomniałam sobie lekcje regionalizmu w wiślańskim liceum, wycieczki po beskidzkich szlakach, spotkania z miejscowymi artystami, przypomniałam sobie, że wszystko to doceniłam, gdy stąd wyjechałam, po powrocie szybko zawładnęła mną rutyna. Uświadomiłam sobie jak wciąż niewiele wiem o Śląsku Cieszyńskim, jego zawiłej historii, jak, podobnie jak większość tutejszej społeczności, zadowalam się namiastką. Bez sięgnięcia głębiej nie ma się szans na pełne zrozumienie. Ta książka to dobry wstęp do szerszej perspektywy.

Zazdroszczę tej książki Andrzejowi, zazdroszczę tych rozmów, spotkań. Jaromir Nohavica przyznał tu, że "nie znamy teraźniejszości, to czym żyjemy, nam umyka". Umyka nam też bliskość drugiego człowieka, czas na spotkanie, na rozmowę. Wymianę poglądów, częściej wymieniamy się spostrzeżeniami o pogodzie. W codziennym pędzie brakuje nam czasu na rozmowę zmuszającą do myślenia, do zajęcia stanowiska, do określenia się. Ta książka do tego zachęca. Zatrzymajmy się, zaczytajmy, a potem w domach, na ulicy, w pubie czy na spacerze zagadajmy się, o nas, naszej tożsamości, naszej przeszłości, ale i przyszłości. Nie zapomnijmy przy tym, że znacznie więcej mamy do zrobienia tu i teraz. Czerpmy z historii, miejmy jednak odwagę pisać jej nowe karty! Brzmi górnolotnie, ale ta ziemia wychowała takie osoby, mamy na kim się wzorować, od kogo uczyć.

Uwaga konkurs!
Książka "Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim" ukazała się pod medialnym patronatem "Dziennika Zachodniego". Dla naszych Czytelników mamy trzy egzemplarze publikacji. Wystarczy do 10 czerwca przysłać mail na adres: [email protected] z prawidłową odpowiedzią na pytanie: Gdzie znajdują się historyczne granice Śląska Cieszyńskiego? Z grona osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytanie rozlosujemy książkę "Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim". Zwycięzcy o wygranej zostaną poinformowani drogą mailową. Jedna osoba może wygrać jedną książkę. Książka będzie do odebrania w redakcji "Dziennika Zachodniego" w Cieszynie (ul. Mennicza 10).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto