Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przybywa wiernych w naszych kościołach

PF
Kościół katolicki policzył wiernych. Jak w tej kwestii wypada diecezja kaliska i nasze dekanaty?

Badaniem religijności Polaków od ponad 30 lat zajmuje się Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. W parafiach w całej Polsce liczenie obecnych na mszy wiernych oraz przystępujących do komunii świętej odbywa się w jedną niedzielę, jesienią. Wyniki z ubiegłego roku podsumował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Raport za 2016 r. właśnie opublikowano. Wynika z niego, że w Polsce do kościoła chodzi niespełna połowa obywateli.

W niedzielnych mszach świętych regularnie uczestniczy blisko 40 proc. Polaków, a komunię przyjmuje 17 proc. wiernych. To więcej niż w 2015 i 2014 r.

- Wzrost nie jest może duży, ale z pewnością świadczy o stabilizacji niedzielnych praktyk Polaków - komentuje ks. dr Wojeciech Sadłoń, dyrektor ISKK.

W stosunku do roku 2014 odsetek wiernych uczestniczących w niedzielnych eucharystiach wzrósł z 39,1 proc. do 39,8 proc., zaś przystępujących do komunii - z 16,3 proc. do 17 proc.

Nasza religijność

Jak na tle Polski wypada nasz region? Z badania wynika, że do kościoła regularnie uczęszcza około 45 proc. wiernych z diecezji kaliskiej (12 wynik w kraju).

Najliczniej praktykują wierni z diecezji tarnowskiej (70,5 proc.), diecezji rzeszowskiej (64,3 proc.) oraz dieceji przemyskiej (58,5 proc.)

W przypadku przyjmowania komunii świętej wskaźnik diecezji kaliskiej kształtuje się na poziomie 20 proc., co stanowi 10. wynik w kraju. W diecezji tarnowskiej, co czwarty uczestnik mszy św. idzie do komunii (jest to najlepszy wynik w kraju). Próg ponad 20 proc. przekraczają również diecezje: opolska, zamojsko - lubaczowska czy łomżyska.

Jak wypadają nasze dekanaty?

A jak na tym tle wypadają dekanaty: pleszewski, czermiński, gołuchowski i dobrzycki?

Okazuje się, że księża żadnych powodów do niezadowolenia nie mają. Wszystkie nasze dekanty znacznie przekraczają średnią krajową, a ich wyniki wahają się się w przedziale od 41 do 60 proc.

Duża frekwencja mieszkańców naszego regionu na niedzielnych mszach niekoniecznie przekłada się na równie liczne przystępowanie do komunii świętej. Wyniki naszych dekanatów kształtują się na poziomie 21 -25 proc.

- Nie idziemy na ilość tylko na jakość. Oczywiście powinniśmy starać się przyciągnąć wiernych, ale nie możemy zapominać, że dla kościoła najważniejsze jest głoszenie Ewangelii - podkreśla ksiądz proboszcz Sławomir Kosiński, wicedziekan dekanatu gołuchowskiego. Duchowny zaznacza, że w takich statystykach tereny wiejskie zawsze mają wyższą średnią niż miasta.

Jak tłumaczy ks. proboszcz parafii Świętej Trójcy w Kucharkach liczenie wiernych odbywa się raz w roku w jedną z niedzielę zwykłą.Liczeni są ci, którzy przyszli na niedzielną mszę oraz ci, którzy przystąpili do komunii. - Każda parafia składa ankietę do Kurii. Zazwyczaj starsi ministranci przy wyjściu z kościoła liczą wychodzących parafian. Oddzielnie liczone są kobiety i mężczyźni - dodaje.

Obecnie średnia liczba wiernych w polskich parafiach wynosi 3,2 tys. Natomiast na jednego księdza przypada 1,1 tys. katolików. Badanie pokazało także, że udzielanie sakramentów w parafiach ma charakter masowy. W 2015 udzielono 369 tys. sakramentów chrztu św., 360 tys. sakramentów bierzmowania, 270 tys. sakramentów Pierwszej Komunii Świętej oraz 134 tys. sakramentów małżeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto