Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przez Beskid Śląski

Michał Micor
Zwardoń jest jedną z bardziej znanych miejscowości w Beskidach. Stąd rozpoczniemy naszą wędrówkę do Wisły. Przejście zajmie około siedmiu godzin, ale szlak nie jest zbyt trudny.

Zwardoń jest jedną z bardziej znanych miejscowości w Beskidach. Stąd rozpoczniemy naszą wędrówkę do Wisły. Przejście zajmie około siedmiu godzin, ale szlak nie jest zbyt trudny.

Najwięcej wysiłku będzie nas kosztowało wejście na Baranią Górę. Warto też dodać, że wchodząc na Sołowy Wierch pokonamy europejski wododział. Wszystkie potoki z południowej strony szczytu płyną do Morza Czarnego, a z północnej - do Bałtyku. Po drodze warto wejść na Ochodzitą i Koczy Zamek.

Pierwszy ze szczytów słynie z panoramy. Przy dobrej pogodzie widać z niej praktycznie całe Beskidy. Na południu i południowym wschodzie możemy oglądać wspaniałą grupę Wielkiej Raczy i pozostałe części Beskidu Żywieckiego, a nawet Małą Fatrę i Tatry. Natomiast na północ rozciąga się widok na Beskid Śląski ze Stożkiem, Czantorią, Równicą i Baranią Górą. Z Koczego Zamku również roztacza się przepiękna panorama, a do tego z miejscem tym związanych jest wiele legend wyjaśniających nazwę wzniesienia.

Najbardziej prawdopodobna mówi o taborytach - odłamie husytów, którzy po klęsce powstania husyckiego w Czechach musieli uciekać z kraju. Na miejsca dłuższych postojów wybierali bezleśne wzgórza, zabezpieczając swe obozowiska kolistym łańcuchem powiązanych wozów. Koczy Zamek miał być właśnie jednym z takich obozów.

Wreszcie Barania Góra. Nazwę tę zna chyba każdy uczeń w kraju. Tutaj bowiem znajdują się źródła Wisły, objęte ochroną rezerwatową.

Na zachodnich stokach, niedaleko szczytu, wypływa potok Wątrobny, dający początek Białej Wisełce, a nieco na południe - Czarna Wisełka. Oba te potoki opływają boczne ramię Przysłopu (1021 m) i łączą się w rejonie Czarnego, przyjmując nazwę Wisła.

Barania Góra to także rezerwat leśny boru dolno- i górnoreglowego z przewagą jodły, świerka i buka, których wiek sięga dwustu lat. Można tu również znaleźć wspaniałe, trzystuletnie jesiony, a także wtórnie wprowadzone limby i stanowiska kosodrzewiny.

Z Baraniej Góry już niedaleko do Wisły. Po drodze można zobaczyć jeszcze Kaskady Wisły, a w samym miasteczku Pałacyk Prezydencki oraz Muzeum Beskidzkie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto