Przegląd tygodnia w Cieszynie, najważniejsze wydarzenia od 8.03 do 14.03.2020, sprawdź czy nie minęło Cię nic ważnego

Agnieszka Kowalczyk-Gres
Agnieszka Kowalczyk-Gres
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Cieszyna czytali w ostatnim tygodniu najchętniej
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Cieszyna czytali w ostatnim tygodniu najchętniej CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Cieszyna, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 8.03 a 14.03.2020. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie. Już 104 zakażonych. Trzy osoby zmarły”?

Przegląd tygodnia Cieszyn od 8.03 do 14.03.2020: top 3 artykuły z tygodnia

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie. Już 104 zakażonych. Trzy osoby zmarły

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Potwierdzone przypadki dotyczą 3 osób z Warszawy, jednej z Rzeszowa, dwóch z Wrocławia, dwóch z Łodzi, dwóch z Lublina i jeden z Opola. Zmarł pacjent w szpitalu w Lublinie. W sumie liczba zakażonych koronawirusem osób w Polsce to 104, a 3 osoby zmarły. Rząd ogłosił program powrotów Polaków do kraju drogą lotniczą.

📢 Wracają kontrole graniczne. W naszym regionie przekroczymy granicę tylko w dwóch miejscach

To już naprawdę ostatnie chwile, kiedy wjechać i wyjechać z Polski można w miarę swobodnie. Do zamknięcia granic zostały tylko godziny. Dokładnie o północy 15 marca zostaną w Polsce przywrócone kontrole graniczne. Po południu na przejściu w Cieszynie Boguszowicach, gdzie od kilku dni działa punkt kontroli sanitarnej, nic nie wskazywało, że za kilka godzin na tym popularnym przejściu pojawią się szlabany, a w wielu innych miejscach granicy w ogóle nie będzie można przekraczać.

📢 Zostańcie w domu - apeluje bielszczanka zarażona koronawirusem

Z przejmującym apelem o to, żeby nie wychodzić z domu zwróciła się za pomocą mediów społecznościowych bielszczanka zarażona koronawirusem, która przebywa w Szpitalu Zakaźnym w Chorzowie. - Jeśli przekonam choć jedna osobę, uznam to za swój osobisty sukces - napisała mieszkanka Bielska-Białej.

Tygodniowa prasówka 8.03-14.03.2020 Cieszyn: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Cieszynie. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Włochy. Choć kraj ogarnęła epidemia, to mieszkańcy nie tracą pogody ducha. Wspólnie śpiewają na balkonach

Włosi nie tracą pogody ducha. Choć na Półwyspie Apenińskim szaleje koronawirus, to w czasie epidemii mieszkańcy dodają sobie otuchy... wspólnie śpiewając na balkonach i w oknach. Filmy z "występów" szybko zyskały popularność w mediach społecznościowych. Zobaczcie.

📢 FAKTY i MITY na temat koronawirusa. To warto wiedzieć!

Koronawirus w Polsce. Co o nim wiemy? W sieci aż roi się od fałszywych informacji. Aby zapobiec panice Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła listę najczęstszych mitów, pomyłek i wątpliwości dotyczących nowego koronawirusa. Informacje udostępniło również Ministerstwo Zdrowia. Fakty i Mity na temat koronawirusa z Wuhan znajdziecie w galerii.

📢 Koronawirus: Granicę z Czechami przekroczysz tylko w Gorzyczkach, Cieszynie i Chałupkach

Tylko w Gorzyczkach (A1), Chałupkach i Cieszynie od niedzieli (15.03) będziemy mogli przekroczyć granicę z Czechami w województwie śląskim. Poza wyjątkami, każdy powrót naszego rodaka do Polski będzie się wiązał z dwutygodniową kwarantanną. Radykalne zmiany wprowadził polski rząd, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Publikujemy listę czynnych przejść granicznych z Czechami i Słowacją od niedzieli (15.03). Warto podkreślić, że władze tych krajów będą wpuszczać obcokrajowców tylko pod pewnymi warunkami.

📢 Ograniczenia na granicach. By powstrzymać koronawirusa, Polska przywraca kontrole graniczne

Od 15 do 24 marca 2020 r. Polska przywraca kontrole graniczne, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przekroczenie granic będzie możliwe tylko w wyznaczonych miejscach, a dla cudzoziemców chcących wjechać do Polski zostaną wprowadzone ograniczenia. Kontrole graniczne obejmą także lotniska i porty morskie.

📢 Osoba mieszkająca w gminie Strumień zarażona koronawirusem?

Czwarty przypadek koronawirusa został wykryty w powiecie cieszyńskim dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Jak wynika z naszych ustaleń to osoba mieszkająca w Strumieniu.

📢 Lekarka z Rybnika zdradza: Gwarantuję, że chorych jest więcej. Po prostu ich nie diagnozujemy. Siedźcie w domach!

Rybnik. Lekarka zdradza wstrząsające szczegóły dotyczące koronawirusa i przygotowania służby zdrowia do leczenia chorych. Rozmawialiśmy z lekarką z WSS nr 3. Przestrzega: Koronawirus – na chwilę obecną mamy 31 POTWIERDZONYCH przypadków w Polsce. Pacjenci są w różnym stanie – począwszy od dobrego stanu, który wymaga tylko obserwacji, po pacjentów z niewydolnością oddechową wymagających respiratora. Gwarantuję Wam, że chorych w Polsce jest więcej, po prostu ich nie diagnozujemy. Dlaczego? Bo nie mamy testów. Jesteśmy uznani za kraj, w którym wirus JEST. W mojej opinii w RYBNIKU jest tym bardziej (5 potwierdzonych przypadków wśród Rybniczan). Macie objawy, możecie mieć tego wirusa. Czy go macie? Nie powiem Wam bo nie mamy testów by Was wszystkich przebadać - pisze na facebooku lekarka ze szpitala w Rybniku.

📢 12. przypadków koronawirusa w woj. śląskim MAPA [AKTUALIZACJA]

W Polsce są już 64 przypadki zakażenia koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że za tydzień w Polsce będzie ok. tysiąca zakażonych. Zamknięto żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe w całym kraju. Nie funkcjonują instytucje kultury - muzea, teatry, opery czy kina. WHO ogłosiło pandemię koronawirusa.

📢 Postępowanie dla ogromnej inwestycji na Bukowej zawieszone, burmistrz Wisły prosi inwestora i mieszkańców o rozmowę

Spółka Apartamenty Wisła Mountain Resort złożyła w cieszyńskim starostwie powiatowym wniosek o zawieszenie postępowania dla inwestycji na zboczach góry Bukowa. To efekt spotkania z burmistrzem miasta Wisła, Tomaszem Bujokiem, który poprosił inwestora o taki krok. Jak tłumaczy burmistrz, inwestycja budzi duże emocje i kontrowersje, zawieszenie postępowania i dyskusja nad projektem powinna doprowadzić do kompromisu. Co dalej z kontrowersyjną inwestycją?

📢 Koronawirus w Lidlu i Biedronce. Pracownicy boją się wirusa i pracują w rękawiczkach, a w sklepach tłumy...

Jeśli możesz - pracuj zdalnie, z domu - radzą lekarze i ministrowie. Łatwo powiedzieć. Są zawody, które nie mogą pracować z domu. Przykładem - kasjerki i kasjerzy. Oni nie skasują cię z domu. Kasjerzy boją się koronawirusa jeszcze bardziej niż zwykli ludzie, bo na co dzień mają bliski kontakt z klientami i banknotami.

📢 Opuszczona piramida w Ustroniu. Niegdyś luksusowy dom wypoczynkowy... teraz popada w ruinę [ZDJĘCIA]

Maciejka to dom wczasowy na Zawodziu w Ustroniu, który upadł w latach 90. XX wieku. To jedna z popularnych piramid, choć wszystkie inne dzisiaj działają, Maciejka ciągle niszczeje. Zobacz niezwykłe zdjęcia z Maciejki i poznaj ciekawą historię budynku.

📢 Ustroń: dramatyczne Kuchenne Rewolucje w Pizza Bella. Magda Gessler chciała zrezygnować.

W tak złej restauracji Magda Gessler dawno nie była. Pizzeria Bella w Ustroniu zdenerwowała ją brzydkim wystrojem, ulotką zamiast menu i koszmarnym jedzeniem, które nic nie miało wspólnego z prawdziwą włoską pizzą. Do tego okazało się, że właściciel lokalu ma ogromne długi. Restauratorka była bliska rezygnacji z Kuchennych rewolucji w tym miejscu.

📢 Kuchenne Rewolucje Ustroń. Magda Gessler i Pizza Bella. My już odwiedziliśmy lokal Dzik i Dąb i wiemy, jak się zmienił

Pizza Bella to ustroński lokal, który od dłuższego czasu borykał się z problemami. Dlatego w tym miejscu pojawiła się Magda Gessler i jej Kuchenne Rewolucje. Premiera odcinka w czwartek, 12 marca na antenie TVN. My już odwiedziliśmy lokal, który zmienił się nie do poznania! Teraz nazywa się Dzik i Dąb i można w nim spróbować dziczyzny.

📢 Ustroń: Kuchenne rewolucje w Oberży Dzik i Dąb [MENU]! Czy Magda Gessler uratuje Pizza Bella? Przekonamy się 12 marca

Ustroń: Kuchenne rewolucje w Oberży Dzik i Dąb Ustroń [MENU]! W marcu rozpoczął się 21. sezon „Kuchennych rewolucji". Emitowany już od 10 lat znany kulinarny reality show prowadzony przez samą Magdę Gessler już w najbliższy czwartek 12 marca zawita do Ustronia. Magda Gessler będzie się starała pomóc miejscowej pizzerii, którą klienci omijają szerokim łukiem, a właściciel wpadł w tarapaty finansowe. Sprawdź MENU w galerii.

📢 Kobieta u której zdiagnozowano koronawirusa mieszka w Bielsku-Białej, w Cieszynie lawinowo wzrasta liczba objętych kwarantanną

Jedna z kobiet u których zdiagnozowano koronawirusa to mieszkanka Bielska-Białej. Okazuje się, że pracuje w Bażanowicach, w powiecie cieszyńskim, razem z mężczyzną, który został zakażony wirusem w Niemczech i u którego stwierdzono koronawirusa we wtorek. Tymczasem w powiecie cieszyńskim lawinowo wzrosła liczba osób objętych kwarantanną - obecnie przebywa w niej ponad 180 osób.

📢 Koronawirus w Cieszynie: trwa dezynfekcja szkół, kolejne osoby są badane. Kilkadziesiąt osób objętych kwarantanną

Koronawirus w Cieszynie. W czwartek, 12 marca w Cieszynie trwa już dezynfekcja wszystkich szkół. Służby medyczne badają kolejne osoby, które miały kontakt z trójką zakażonych pacjentów. Kilkadziesiąt osób zostało objętych kwarantanną, ponad sto - nadzorem telefonicznym. Na granicy w Boguszowicach trwają kontrole sanitarne. Wiadomo już, kim jest trzecia pacjentka.

📢 Trzeci przypadek zakażenia koronawirusem w Cieszynie potwierdzony. To dziecko!

Trzeci przypadek zakażenia koronowirusem potwierdzono w środę, 11 marca w Cieszynie. Na razie nie wiadomo kim jest pacjent i czy ma on związek z dwoma pierwszymi przypadkami. Na granicy pojawili się funkcjonariusze czeskiej straży granicznej, którzy informują Czechów o tym, że w Cieszynie są przypadki zakażenia. Obecnie ponad 70 osób znajduje sie pod kwarantanną, nadzorem telefonicznym objęto ponad 120 osób.

📢 Atak koronawirusa: Promujemy akcję "Dwa telefony do babci". Zadzwoń do babci, dziadka, mamy, taty. Dbajmy o seniorów

Koronawirus w Polsce atakuje, a jego skutki są coraz bardziej odczuwalne w naszym codziennym życiu. Społeczna odpowiedzialność za naszych bliskich jest szczególnie istotna właśnie teraz. Choroba COVID-19, wywoływana przez koronawirusa SARS-Cov-z, jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych. Nie możemy narażać naszych seniorów, a - jak wiadomo - wirus przenosi się przez bliskie kontakty osobiste. Skoro musimy ograniczyć wizyty u bliskich, podejmijmy inne ważne wyzwanie. Nazwaliśmy je symbolicznie: "Dwa telefony do babci". Obejmijmy babcie, dziadków, mamy i ojców telefoniczną teleopieką rodzinną. Niech to będą regularne telefony, o określonej porze, rano i wieczorem, by seniorzy mieli pewność, że są pod opieką. - Świetny pomysł - popiera nas prof. Katarzyna Popiołek.

Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie