Prawdopodobnie powstanie wspólna polsko-czeska baza straży pożarnej i pogotowia

Andrzej Czerny
Powoli krystalizuje się projekt wspólnego polsko-czeskiego ośrodka ratowniczego. Na terenie Cieszyna, w jednym budynku, mają znajdować się jednostki straży pożarnej i pogotowia ratunkowego, które będą wyjeżdżały na ...

Powoli krystalizuje się projekt wspólnego polsko-czeskiego ośrodka ratowniczego. Na terenie Cieszyna, w jednym budynku, mają znajdować się jednostki straży pożarnej i pogotowia ratunkowego, które będą wyjeżdżały na akcję po obu stronach Olzy.

Obecnie siedziba Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie mieści się przy ulicy Chemików, na terenie Polifarbu. - Musimy zmienić nasze warunki operacyjno-techniczne. Obecna siedziba jest znacznie oddalona od centrum miasta. Po drodze nasze jednostki często natrafiają na zamknięte szlabany kolejowe. Często jadąc na interwencję musimy czekać. Budynki, w których teraz przebywamy, zostały postawione jeszcze w latach 70. poprzedniego wieku. Nie są ocieplone, co pochłania ogromne koszty za zużycie energii - mówi Jan Kieloch, szef Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie. Również strażacy po czeskiej stronie pracują w mało zadowalających warunkach. Wynajmują pomieszczenia od... jednostki ochotniczej straży pożarnej.

Odpowiednie pomieszczenia dla straży z obu stron granicy musiałyby znajdować się w bliskiej odległości od granicy. - Każda jednostka obsługiwałaby swoją stronę, ewentualnie w razie potrzeby moglibyśmy sobie wzajemnie pomagać - dodaje Kieloch.

1 lutego w Starostwie Powiatowym w Cieszynie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli między innymi przedstawiciele straży pożarnej z polskiej strony. - Burmistrz Cieszyna zaproponował przekazanie działki na ten cel. Ponieważ transfer ewentualnego miejsca na nową siedzibę straży odbędzie się na rzecz Skarbu Państwa, jego formę określi starostwo. Ponadto komenda wojewódzka wystosuje pismo do komendanta głównego straży pożarnej dotyczące koncepcji projektu oraz możliwości organizacyjnych, prawnych i finansowych. Chcemy, żeby komendant główny włączył się w realizację tego pomysłu - wyjaśnia bryg. Jarosław Wojtasik, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Dysponentem pieniędzy, w ramach których będzie budowane centrum ma być starostwo powiatowe. Budowa obiektu w dużej części będzie sfinansowana z programu operacyjnego współpracy transgranicznej Republiki Czeskiej i Rzeczpospolitej Polskiej w latach 2007-2013. Starostwo jako inwestor złoży odpowiedni wniosek.

Idea wspólnego projektu pojawiła się w 2005 roku. Doszło wówczas do spotkania strażaków z obu stron Olzy i pierwszych, wstępnych ustaleń. Wstępnie przyjmuje się, że koszty inwestycji powinny wynieść około 20 mln zł. Wspólna strażnica ma być gotowa najpóźniej w 2013 roku.

Państwowa Straż Pożarna jest wyposażoną w specjalistyczny sprzęt formacją przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi zagrożeniami.

Została powołana do życia w 1991. Do zadań Państwowej Straży Pożarnej należy m.in. rozpoznawanie zagrożeń pożarowych, organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych w czasie pożarów i klęsk żywiołowych, wykonywanie pomocniczych czynności ratowniczych w czasie klęsk żywiołowych; kształcenie kadr dla potrzeb Państwowej Straży Pożarnej i innych jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz powszechnego systemu ochrony; nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych.

Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała małe budowy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie