Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownicy transgraniczni mają dość. Zapowiadają protesty. Jeden z nich ma się odbyć na przejściu granicznym w Kostrzynie

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Pracownicy transgraniczni żądają możliwości dojazdów do pracy po drugiej stronie Odry.
Pracownicy transgraniczni żądają możliwości dojazdów do pracy po drugiej stronie Odry. Aleksandra Pazda / archiwum
- Mamy dość. Rząd nie traktuje nas poważnie. Tu rozgrywają się dramaty całych rodzin – mówią ludzie, którzy mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech.

Nałożone przez polski rząd obostrzenia nakładają obowiązek 14-dniowej kwarantanny na każdego, kto wjeżdża do Polski. Nie dotyczy to kierowców zawodowych. Dla dziesiątek tysięcy osób, które do tej pory mieszkały w Polsce i pracowały w Niemczech, oznacza to wybór między pozostaniem w Niemczech, a rezygnacją z pracy. – To są dramaty całych rodzin. Są sytuacje, gdzie mąż i żona pracowali w Niemczech. Oboje zostali bez pracy. Są tacy, którzy wybrali pozostanie w Niemczech, ale to oznacza de facto rozłąkę z rodziną. Znam osoby, które blisko miesiąc nie widziały swoich bliskich. Nie rozumiemy, dlaczego rząd funduje nam takie dramaty – mówi w rozmowie z GL mieszkanka Słubic.

Przebywam na terenie Niemiec od 30 marca. Od tego czasu nie widziałem się z rodziną. Domagamy się zniesienia obowiązku kwarantanny

Obowiązek kwarantanny dla pracowników transgranicznych

- Przebywam na terenie Niemiec od 30 marca. Od tego czasu nie widziałem się z rodziną. Domagamy się zniesienia obowiązku kwarantanny. Przecież Niemcy również walczą z koronawirusem, tutaj również są procedury i obostrzenia, do których trzeba się stosować – mówi Daniel Jaskólski. Pracownicy transgraniczni zapowiadają protest. Zaplanowano go na piątek, 24 kwietnia, na 19.00. Wówczas na wielu przejściach granicznych w Polsce (m. in. w Słubicach, Kołbaskowie, Gubinie) będą walczyć o swoje racje. - Przyjedziemy w kilka osób na przejście w Kostrzynie od strony Niemieckiej. zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja – mówi D. Jaskólski.

Ludzie mają zamkniętą drogę do pracy lub do domów

- To ograniczenie swobód obywatelskich. Mój lekarz rodzinny jest w Niemczech, bankomat w Niemczech. Oczekuję jedynie normalności. Chcę normalnie przekraczać granicę. Tak jak do tej pory. Ludzie sobie poukładali życie po dwóch stronach Odry, tymczasem z dnia na dzień zamknięto nam drogę do domów lub do pracy. To jest nie do przyjęcia, nie mogę się z tym zgodzić, dlatego w piątek będę protestować - mówi kostrzynianka Barbara Rosołowska.

Premier chce pozostawić obowiązek kwarantanny

Premier Mateusz Morawiecki przyznał ze wtorek, 21 kwietnia, że kwarantanna dla pracowników transgranicznych to trudny dylemat do rozwiązania. Zdaniem premiera są setki tysięcy mieszkańców powiatów przygranicznych, którzy bardzo obawiają się osób, jeżdżących do Niemiec czy Czech. - Tam poziom zakażeń na sto tysięcy mieszkańców jest znacząco wyższy niż w Polsce. W Czechach jest to dwa i pół razy więcej, w Niemczech kilka razy więcej - tłumaczy Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem, żeby uniknąć podnoszenia ryzyka zakażeń, musi obowiązywać kwarantanna dla osób przyjeżdżających, czy przylatujących zza granicy.

Przecież Niemcy i Czesi przeprowadzają dużo więcej testów, niż w Polsce. Dlatego mają większy poziom wykrytych zakażeń

– Premier opowiada bzdury! – grzmią pracownicy transgraniczni. – Przecież Niemcy i Czesi przeprowadzają dużo więcej testów, niż w Polsce. Dlatego mają większy poziom wykrytych zakażeń – mówi D. Jaskólski.

Obecnie obowiązujące obostrzenia mówiące o obowiązkowej kwarantannie po przekroczeniu granicy Polski obowiązują do 3 maja. Nieoficjalnie mówi się, że obostrzenia mogą jednak zostać wydłużone.

lubuskie
  • Zakażonych114 408
    + 740
  • Zmarło2 736
    + 0

14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Polecamy wideo: Mecenas Jerzy Synowiec o mandatach wystawianych w czasie epidemii koronawirusa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracownicy transgraniczni mają dość. Zapowiadają protesty. Jeden z nich ma się odbyć na przejściu granicznym w Kostrzynie - Gazeta Lubuska

Wróć na kostrzynnadodra.naszemiasto.pl Nasze Miasto