MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powstał nowy blok energetyczny

ANNA CHAŁUPSKA
Elektrociepłownia wytwarza teraz ciepło, które w części jest wykorzystywane na produkcję energii elektrycznej.  WALDEMAR CICHOŃ
Elektrociepłownia wytwarza teraz ciepło, które w części jest wykorzystywane na produkcję energii elektrycznej. WALDEMAR CICHOŃ
Oddany do użytku zmodernizowany blok energetyczny w Elektrociepłowni Cieszyn pracował będzie przez cały rok. W ramach modernizacji Mostostal zainstalował blok składający się m.in.

Oddany do użytku zmodernizowany blok energetyczny w Elektrociepłowni Cieszyn pracował będzie przez cały rok. W ramach modernizacji Mostostal zainstalował blok składający się m.in. z kotła parowego i turbozespołu wraz z urządzeniami pomocniczymi. Andrzej Surzycki, prezes Elektrociepłowni Cieszyn zapewnia, że na tej inwestycji zyskają nie tylko ludzie, ale także środowisko. Znacznie zmniejsza się bowiem emisja zanieczyszczeń: pyłu aż o 71 proc., dwutlenku siarki o 6 proc., a tlenku węgla o 52 proc. Modernizacja przeprowadzona w Cieszynie była pierwszą tego typu inwestycją w Polsce. Prace rozpoczęto w 2000 roku.

- W 1992 roku nastąpiła komunalizacja majątku Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bielsku-Białej i na bazie majątku, wraz z ludźmi zatrudnionymi w Cieszynie, stworzono Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, którego właścicielem był Cieszyn. Pozostała u nas jeszcze elektrociepłownia, która wchodziła w skład Zespołu Elektrociepłowni Bielsko-Biała. Właśnie ten zespół swoją elektrociepłownię w Cieszynie wniósł aportem do spółki, która była już własnością miasta. W marcu 1997 roku zmieniono jej nazwę na Energetykę Cieszyńską - opowiada dzieje powstania spółki jej prezes. Podkreśla, że po tak istotnych zmianach firma doskonale sobie radzi w nowych warunkach ekonomicznych.

Oddana właśnie do użytku nowoczesna inwestycja jest wyjątkowa, ponieważ pozwala produkować jednocześnie ciepło z energią elektryczną. - To się nazywa gospodarka skojarzona. Wytwarzamy ciepło, które w części jest wykorzystywane na produkcję energii elektrycznej, a w części na dostarczenie ciepła do mieszkań - wyjaśnia prezes. Dodaje, że obecnie w Cieszynie buduje się bloki mieszkalne, w których nie ma gazu, a jest energia elektryczna i cieplna. - W budownictwie wielorodzinnym to inwestycja tańsza i przede wszystkim dużo bezpieczniejsza - przekonuje Surzycki. Być może już wkrótce podobne rozwiązania zastosowane będą także w Czeskim Cieszynie, którego władzom Elektrociepłownia Cieszyn zaoferowała swoje usługi.

- Rozmowy na ten temat rozpoczęliśmy w 2000 roku. Czeski Cieszyn nie posiada scentralizowanego systemu dostawy ciepła. Są tam jedynie mocno już wyeksploatowane lokalne kotłownie gazowe i węglowe. Dostawa ciepła z Elektrociepłowni Cieszyn byłaby dla naszych sąsiadów opłacalna ekonomicznie. Gdyby do tego doszło, byłby to również wspaniały przykład współpracy pomiędzy rozdzielonymi kiedyś częściami naszego miasta - tłumaczy prezes. Władze Czeskiego Cieszyna przychylnym okiem spoglądają na razie na polską ofertę. Problem polega jednak na tym, że 1 i 2 listopada w RC odbywają się wybory samorządowe. - Sądzę, że do tego czasu żadne decyzje w tej sprawie nie zostaną podjęte, a nowe władze miasta będą musiały zapoznać się z naszą ofertą. Dlatego spokojnie czekamy na wynik wyborów - mówi Surzycki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto