Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjant na ambonie

Andrzej Czerny
Według komendanta policji Krzysztofa Mancewicza, nie szkoła, ale rodzice wychowują dzieci. To oni powinni przekazywać właściwe wzorce zachowania.
Według komendanta policji Krzysztofa Mancewicza, nie szkoła, ale rodzice wychowują dzieci. To oni powinni przekazywać właściwe wzorce zachowania.
- Są dwa miejsca w Polsce, gdzie można spotkać jednocześnie tylu ludzi: stadion i kościół. Na meczach piłkarskich nasz apel nie spotkałby się ze zrozumieniem, dlatego też uznaliśmy, że idealny będzie kościół - mówi ...

- Są dwa miejsca w Polsce, gdzie można spotkać jednocześnie tylu ludzi: stadion i kościół. Na meczach piłkarskich nasz apel nie spotkałby się ze zrozumieniem, dlatego też uznaliśmy, że idealny będzie kościół - mówi komendant powiatowy policji w Cieszynie Krzysztof Mancewicz.

Wraz z księdzem proboszczem Karolem Mozorem doszli do wniosku, żeby na początku roku szkolnego zwrócić rodzicom i młodzieży uwagę na odpowiednie zachowanie. - Chcemy zacząć od bezpiecznej drogi do szkoły. Ustaliliśmy więc, że skoro w Pogwizdowie mieści się sekcja ruchu drogowego, to zaczniemy od tutejszego kościoła. Wydaje mi się, że charyzmat tego miejsca powinien odpowiednio wpłynąć na ludzi. Chodzi przede wszystkim o to, żeby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Myślę, że wystąpienie policjanta podczas mszy powinno się spotkać z przychylnym oddźwiękiem - wyjaśnia Mancewicz.

Wielu parafian zaskoczyło pojawienie się policjanta na kazalnicy. Byli jednak zadowoleni z pomysłu. - Nieczęsto można zobaczyć funkcjonariusza na ambonie. Policjant zwrócił uwagę na wiele spraw, które normalnie się pomija. Sam się łapię na tym, że jestem zbyt agresywny na drodze. Bardzo pochwalam ten pomysł. Myślę, że zarówno ja, jak i inni parafianie będą mieli materiał do przemyśleń - mówi jeden z uczestników niedzielnej mszy św. Wojciech Brzeziński. Inni uważali, że takie spotkania powinny odbywać się nie tylko okazjonalnie. - To wspaniale, że policjanci w trakcie mszy podawali tak ważne informacje. Jest to bardzo dobre i powinno odbywać się częściej zwłaszcza, że jest coraz więcej przestępstw, narkotyków i alkoholu - oznajmił Andrzej Szajter. Starsi mieszkańcy Pogwizdowa pamiętają natomiast czasy kiedy funkcjonariuszom milicji nie wolno było brać udziału w obrzędach religijnych.

Dlaczego Kościół zdecydował się na współpracę z policją? - Z jednej strony państwo i Kościół to dwie odrębne rzeczywistości. Jednak z drugiej strony nie ma żadnego powodu, żeby te instytucje nie miały ze sobą współpracować w sprawach, które są dla nich zbieżne. Poza tym uważam to za znakomity pomysł. Jest to pewnego rodzaju egzotyka - wyjaśnia ks. Łukasz Koba.

Policja zapowiada, że będzie odwiedzać również inne parafie, nie tylko katolickie.- Chcemy nawiązać kontakt z księżmi wszystkich wyznań i mamy nadzieję, że to nam się uda. W Pogwizdowie to na razie preludium.. Pojawią się również policjanci z ruchu drogowego oraz z wydziału przestępstw do spraw nieletnich. Ponadto na wiosnę chcemy powtórzyć podobną akcję, ale pod kontem zachowania osób dorosłych - wyjaśnia Krzysztof Mancewicz. Policja chce również przed wakacjami przypomnieć młodzieży o odpowiedzialnym zachowaniu.

Dla komendanta wczorajsze zdarzenie nie było debiutem. - W latach dziewięćdziesiątych występowałem podczas rekolekcji w Jastrzębiu - przypomina sobie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto