Podziemny świat Czech

Materiał informacyjny Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – CzechTourism

*

W każdym regionie Czech znajdziemy mnóstwo ciekawych podziemnych atrakcji – sztolnie, bunkry, jaskinie czy podziemia miejskie, które można zwiedzać bez względu na porę roku.

Niektóre z jaskiń czynne są także w sezonie jesienno-zimowym, na przykład Jaskinie Punkvy w Morawskim Krasie, z przepaścią Macocha, o głębokości 138 metrów. Długość wszystkich korytarzy Jaskiń Punkvy wynosi około 4,5 kilometra. Dla turystów udostępnionych jest 1260 metrów, z których 440 metrów pokonuje się łodzią. Morawski Kras, ulokowany na północ od Brna, należący do najważniejszych terenów krasowych w środkowej Europie. Odkryto tu ponad 1100 jaskiń, z których pięć jest dostępnych dla zwiedzających.

Najcieplejsze jaskinie w Czechach znajdziemy w regionie Moraw Środkowych. W Zbrašovskich Jaskiniach Aragonitowych przez cały rok panuje stała temperatura 14 °C. Znajdują się w dolinie rzeki Bečvy, w uzdrowisku Teplice nad Bečvou. Gorąca woda mineralna wytryskuje z dużej głębokości, tworząc oryginalną szatę naciekową. Wycieczkę warto połączyć ze spacerem nad pobliską Przepaść Hranicką (Hranická propast), najgłębszą przepaść w Czechach. Największa dotąd zmierzona głębokość przepaści sięga prawie 290 metrów. W sezonie jesienno-zimowym możliwości zwiedzania Zbrašovskich Jaskiń Aragonitowych są ograniczone, w niektórych miesiącach jaskinie są czynne tylko dla grup powyżej 10 osób.

Na miłośników zabytków wojskowych czekają liczne twierdze Hanička, Hůrka i Bouda, dziesiątki mniejszych schronów, Muzeum Wojskowe i sieć tras edukacyjnych w regionie Kralickiego Śnieżnika, Górach Orlickich i Podgórzu. Tworzą one jeden z najdoskonalszych systemów umocnień powstałych w Europie przed II wojną światową.

Twierdza artyleryjska Hůrka to jedna z najlepiej zachowanych fortyfikacji wojskowych w Czechach i część przedwojennego czechosłowackiego systemu fortyfikacji. To tu testowano tajną broń nazistów. Z czasem rozpoczęto jej przebudowę na schron przeciwatomowy. Do dziś w podziemiach na głębokości od 20 do 36 m zachowały się: korytarze, szyby, stacja uzdatniania wody, magazyny amunicji, stołówka i koszary.

Barokowa twierdza Josefov jest także obiektem godnym uwagi. Powstała w 1788 roku na rozkaz Józefa II, aby jej masywne obwałowania razem z podziemnymi umocnieniami, chroniły Monarchię Austriacką przed częstymi atakami Prus. Twierdza była ogromną zbrojownią, magazynem prochu strzelniczego i innych zapasów oraz dawała schronienie żołnierzom i ludności cywilnej.

Niedaleko Bohumina zwiedzimy schron piechoty Na Trati, unikatowy obiekt, który składa się z dwóch schronów połączonych podziemnym korytarzem. Od roku 1999 należy do zabytków kultury Republiki Czeskiej.

Do zabytków kultury Republiki Czeskiej zostały w tym roku wpisane obiekty schronów piechoty StM-S-50 w miejscowości Branna i StM-S-33 w pobliżu miasteczka Staré Město pod Sněžníkem na Šumpersku (około 50 km od Głuchołazów).

W wielu zabytkowych miastach dla turystów udostępnione są podziemia miejskie.

Na południu Czech na przykład w Czeskim Krumlovie, Slavonicach czy Taborze.

W Karlowych Warach zwiedzimy podziemia koło źródła Vřídlo. Atrakcją dla zwiedzających jest pokaz kamieniowania osadem z wody źródlanej różnych przedmiotów, na przykład papierowych róż.

Podziemia w Znojmie na Morawach Południowych należą do największych podziemi miejskich w środkowej Europie. Podziemne korytarze liczą około 30 kilometrów, zaczęto je budować pod średniowiecznym miastem w XIV wieku w celu ochrony mieszkańców przed najeźdźcami.

Zabytkowe podziemia znajdziemy także w południowomorawskim miasteczku Valtice. Słynne Podziemia Valtickie to unikatowy labirynt podziemnych korytarzy łączących piwnice winne, pochodzący z XIII wieku. Całkowita długość dostępnych dla zwiedzających korytarzy i piwnic wynosi 760 metrów.

Historia piwnic winnych w Čejkovicach wiąże się z przybyciem zakonu templariuszy w latach trzydziestych XIII wieku. Razem z budową twierdzy templariuszy zaczęły powstawać rozległe piwnice winne, pierwsze tego typu na ziemiach czeskich. Zwiedzanie zabytkowych piwnic połączone jest z degustacją i wykładem o historii zakonu templariuszy i hodowli winorośli na Morawach Południowych.

Sieć podziemnych korytarzy możemy zwiedzić w Brnie. Dawni mieszkańcy magazynowali w podziemiach jedzenie, dojrzewało tam piwo i wino, a w czasie zagrożenia miasta, mieszkańcy chronili się w podziemiach przez najeźdźcami. 50-minutowe zwiedzanie spodoba się dzieciom i dorosłym. W podziemiach prezentowane są przedmioty codziennego użytku znalezione pod rynkiem podczas badań archeologicznych, zobaczymy także laboratorium alchemika, dawną piwniczkę winną i karczmę.

Podziemia w mieście Litovel na Morawach Środkowych otwierają się dla zwiedzających tylko raz w roku podczas miejskich uroczystości o nazwie Hanacka Wenecja. Na zwiedzających czeka atmosfera jak w Wenecji – rejs po odnodze rzeki Morawy, której odcinek przepływa pod rynkiem Przemysła Ottokara.

W Środkowych Czechach do podziemnego świata zaprasza miasto Česky Brod, jedno z niewielu miast z zachowanymi murami obronnymi, czy Mělník – w tutejszych podziemiach wiodących pod zabytkowym centrum miasta zobaczymy najszerszą studnię w Czechach (4,54 metra).

Tajemniczy labirynt korytarzy i piwnic w Pilznie na zachodzie Czech zaczęto budować w XIV wieku. Całkowita długość korytarzy wynosi niemal 19 km. Dla zwiedzających dostępnych jest 800 m. Prezentowane na trasie eksponaty zapoznają zwiedzających z dziejami miasta i życiem codziennym mieszkańców w okresie średniowiecza. Czas zwiedzania wynosi około 50 minut.

Warto zajrzeć do podziemi miejskich w Litoměřicach, które należą do najrozleglejszych w Czechach. Długość podziemnej trasy turystycznej wynosi 366 metrów.

Miłośników podziemnego świata mogą zainteresować też krypty i podziemia klasztorów i kościołów.

W rozległych podziemiach klasztoru w Broumovie, tuż przy granicy z Polską, 30 km od Wałbrzycha, znajdziemy 34 mumie pochodzące z krypty kościoła parafialnego św. Prokopa w miasteczku Vamberk. Kolejną tutejszą ciekawostką jest unikatowa replika Całunu Turyńskiego z 1651 roku. Warto zajrzeć także do kościoła klasztornego i zakrystii z cennymi, inkrustowanymi meblami i refektarzem, w którym znajduje się wystawa szat liturgicznych.

Klasztor broumovski należy do najciekawszych obiektów w regionie. Obecny wygląd klasztor zawdzięcza przebudowie w latach 1728 – 1733 według projektu K.I. Dientzenhofera. Kompleks klasztorny jest udostępniony dla zwiedzających.

W podziemiach klasztoru w Velehradzie na Morawach Wschodnich znajdziemy ekspozycję z lapidarium. Jest tam też wystawiona słynna Złota Róża ofiarowana przez papieża Jana Pawła II w 1985 roku.

Klasztor norbertanów w Louce koło Znojma był przez stulecia jednym z najważniejszych kompleksów klasztornych w środkowej Europie. Założony został w roku 1190. Obecnie produkowane jest tu wino, a w rozległych podziemiach znajdują się jedne z największych w Europie piwnic do leżakowania wina. Zwiedzanie klasztoru obejmuje galerie obrazów, romańska kryptę, muzeum bednarskie i winiarskie, stiukowe sale i piwnice.

W dolnej części rynku w Mikulovie znajdziemy rodzinny grobowiec Dietrichsteinów, wzniesiony na miejscu kościoła św. Anny, zniszczonego w wyniku pożaru w 1784 roku. Od XVII do XIX wieku pochowano tu w sumie 45 członków rodu. W sezonie turystycznym (od kwietnia do października) na stałej wystawie można zapoznać się z historią tego miejsca i dawnymi tradycjami pielgrzymkowymi Mikulova. Zobaczymy tu również szaty Karoliny Maksymiliany Dietrichstein z XVIII wieku, które zostały odnalezione w grobowcu i niedawno odrestaurowane.

Na miłośników zabytków górniczych czekają w Czechach liczne sztolnie, kopalnie i muzea górnictwa.

Unikatowy jest Region Górniczy Rudawy, w ubiegłym roku wpisany na listę UNESCO jako wspólny czesko-niemiecki projekt. Czeską część reprezentuje Region Górniczy Jáchymov, Region Górniczy wokół Abertam, Bożego Daru i Hornej Blatny, Czerwona Wieża Śmierci koło Ostrova, Region Górniczy Krupka i Region Górniczy Mědník.

W miasteczku Žacléř przy granicy z Polską (10 km od Lubawki) możemy zwiedzić skansen górniczy, a około 30 km od Žacléřa znajduje się kopalnia miedzi Bohumír v Jívce z ciekawą ekspozycją geologiczną.

W Czeskim Krumlovie zwiedzimy kopalnię grafitu. Również rejon nad jeziorem Lipno na skraju Szumawy był w XIX wieku znany z wydobywania grafitu. Sztolnia Josefova štola należy obecnie do najlepiej zachowanych zabytków górnictwa w południowych Czechach.

W okolicy Brna można wybrać się na wycieczkę rowerową kilkoma trasami górniczymi.

W Budišovie nad Budišovkou koło Opavy zwiedzimy Muzeum Łupka. Goście zapoznają się tu z historią miasta, różnymi ciekawostkami, a przede wszystkim z historią wydobywania łupka na terenie Niskiego Jesionika.

Zabytki techniki, między innymi kopalnie, huty żelaza i wiele innych atrakcji Moraw Północnych i Śląska poznamy podczas wycieczki tak zwaną Technotrasą. Do najważniejszych zabytków górniczych regionu należy Kopalnia Michał, Landek Park czy kopalnia Hlubina w kompleksie przemysłowym Dolní Vítkovice.

W miejscowości Zlate Hory, 7 km od granicy w Głuchołazach, zwiedzimy średniowieczną Sztolnię Pocztową ze zrekonstruowanymi urządzeniami górniczymi. Pierwsze wzmianki o sztolni pochodzą z roku 1513.

W mieście Příbram w pobliżu Pragi, które było kiedyś znaczącym ośrodkiem górniczym, zachowało się wiele zabytków górniczych. Pod ziemią możemy podziwiać zabytkowe urządzenia parowe i jeden z najcenniejszych eksponatów: olbrzymie koło wodne o średnicy 12,4 metra. Zajrzymy również do chaty z XVII wieku, by przekonać się jak żyła typowa rodzina górnicza, poznamy dzieje górnictwa w regionie środkowych Czech, sięgające pradawnych czasów. Tutejsze Muzeum Górnictwa należy do największych tego typu muzeów w Europie.

Więcej informacji w języku polskim: https://www.visitczechrepublic.com/pl-PL

Materiał oryginalny: Podziemny świat Czech - Nasze Miasto

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3