Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po obu stronach Olzy rozmawiano na temat... energii odnawialnej

(zac)
Jak wykorzystać strumyk z miejskiego lasku, czy możliwe jest zastosowanie energii wodnej w powiecie cieszyńskim - o takich zagadnieniach rozmawiano podczas spotkania pod nazwą "Energia odnawialna w teorii i praktyce".

Jak wykorzystać strumyk z miejskiego lasku, czy możliwe jest zastosowanie energii wodnej w powiecie cieszyńskim - o takich zagadnieniach rozmawiano podczas spotkania pod nazwą "Energia odnawialna w teorii i praktyce". W ten sposób w Cieszynie polskim i czeskim obchodzono Dzień Energii. Spotkanie zorganizowało stowarzyszenie Ekoenergia Cieszyn razem ze stroną czeską. W Domu Narodowym odbyła się konferencja młodzieży i wystawa urządzeń oszczędzających energię.

- Stosowanie energii odnawialnej wiąże się z ochroną atmosfery i oszczędnością. Kiedy mówi się o energii czerpanej z wody, najczęściej myśli się o potężnej tamie dającej kilka megawatów energii. A można wybudować małe elektrownie, które są źródłem niewielkiej energii. Jeśli złożymy wiele małych urządzeń dających niewiele energii, uzbieramy nawet kilkaset megawatów - przekonywał Zdzisław Matysiak, prezes Stowarzyszenia Ekoenergia.

W przypadku możliwości wykorzystania hydroenergii w powiecie cieszyńskim, istnieją miejsca, które można uwzględnić. - Nie mogę spokojnie patrzeć na duże ilości bezproduktywnie przepływającej wody w lasku miejskim. Tam można wykorzystać naturalny spad - dodał Matysiak.

Powiat cieszyński przygotował dokument dotyczący możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Konferencja miała za zadanie skorzystać z niego. W tej chwili przygotowywana jest geoterma w Jaworzu oraz możliwości wykorzystania kolektorów słonecznych w skoczowskim basenie miejskim.

- W powiecie nie wytwarzamy energii, ale ją importujemy. Jest jednak szansa na zrodzenie się lokalnego przemysłu energetycznego. Energia, którą wykorzystuje się w kolektorach słonecznych powoduje, że pieniądze pozostają w naszym regionie - podkreślił Matysiak

W projekcie współpracują ze sobą studenci z Czech, Słowacji, Finlandii, Rumunii. - To nie tylko teoria. Przedstawiamy konkretne modele, które będą praktycznie wykorzystane - zaznaczył Wiliam Szynal z czeskiej strony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Po obu stronach Olzy rozmawiano na temat... energii odnawialnej - Cieszyn Nasze Miasto

Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto