Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plenerowa impreza historyczna na Górze Zamkowej

Wanda Then
Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości proponuje spędzenie majowego weekendu w niezwykłej scenerii. Teren wokół Wieży Piastowskiej opanują drużyny Słowian, Wikingów i nie tylko.

Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości proponuje spędzenie majowego weekendu w niezwykłej scenerii. Teren wokół Wieży Piastowskiej opanują drużyny Słowian, Wikingów i nie tylko. Będzie dużo dobrej zabawy i spora dawka historycznej wiedzy.

Od jutra do poniedziałku trwała będzie plenerowa, pierwsza z pięciu zaplanowanych na ten rok, impreza historyczna z cyklu "Zamkowe spotkania z historią". Nosiła będzie tytuł "Od plemienia do państwa". Za sprawą aktorów Cieszyńskiego Studia Teatralnego i wojów Sojuszu Drużyn Wczesnośredniowiecznych będzie okazja, by przenieść się w czasy Słowian i początków państwa polskiego.

W imprezie poza aktorami CST biorą udział Drużyny Słowian i Wikingów "Golęszyce", "Nordlige Sverda Hird", Wojów z Doliny Dramy "Swarzyca", Wikińsko-Słowiańskiej "Biały Wilk" oraz członkowie Stowarzyszenia Popularyzacji Kultur i Rzemiosł Dawnych "Gaudia" i grupy muzycznej "Ovo". Tłem historycznym widowiska będzie najazd Świętopełka I na Śląsk i Małopolskę oraz podporządkowanie grodziska w Podoborze (Stary Cieszyn) państwu Wielkomorawskiemu w 875 r., a także włączenie Śląska w 989 r. do państwa Polan księcia Mieszka I.

We wtorek, 2 maja, na Wzgórzu Zamkowym odbędzie się uroczystość "Miasto Cieszyn w hołdzie Janowi Pawłowi II". W programie m.in. msza w intencji Jana Pawła II w Rotundzie św. Mikołaja o godz. 20 i prapremiera koncertu "Wybrzeża pełne ciszy" na scenie pod Wieżą Piastowską o godz. 21.

Na długi majowy weekend Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości przygotował także kilka interesujących warsztatów. Od dziś do niedzieli w pracowni tkackiej zgłębiać można tajniki koronki klockowej. Zajęcia poprowadzą Angela i Zuzanna Czintelove ze Słowacji, w piątek od godz. 17 do 19, sobotę i niedzielę od 10 do19. Udział w zajęciach kosztuje 220 złotych za 20 godzin kursu. Koronka klockowa należy do najciekawszych i najtrudniejszych technik rękodzieła artystycznego. Wykonywana jest przez splatanie ze sobą nici lnianych lub bawełnianych nawiniętych na specjalne szpulki zwane klockami, a wzór na kalce przypina się do specjalnego wałka.

Od 2 do 4 maja w Zamku uczyć się można wikliniarstwa pod okiem Bernarda Borzęckiego z Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego. Warsztaty prowadzone będą interaktywnie, z wieloma praktycznymi przykładami i wskazówkami z dziedziny projektowania i tworzenia koszy i mebli wiklinowych. We wtorek i środę zajęcia od godz. 9 do 17, w czwartek od 16 do 20.


Program imprezy historycznej "Od plemienia do państwa"

sobota 29 kwietnia godz. 21.30

plenery pod Wieżą Piastowską

Książę Wiślan spektakl Cieszyńskiego Studia Teatralnego i Grupy Muzycznej OVO inspirowany historią domniemanego spotkania św. Metodego z mitycznym Księciem Wiślan, porusza nieznane wątki w dziejach chrystianizacji Słowian.


Niedziela 30 kwietnia w godz. 13 do 22

Osada słowiańska na Górze Zamkowej

turniej łucznictwa dawnego, życie domowe: sporządzanie strawy, tkanie krajek na bardku i tabliczkach, plecionkarstwo, bartnictwo zaślubiny słowiańskie, muzyka staro-cerkiewno-słowiańska - zespół gra wędrując po osadzie, najazd Świętopełka Wielkomorawskiego, "Religia Słowian"- warsztaty rzeźby

17 "Osady słowiańskie na Śląsku Cieszyńskim" wykład archeologa Wiesława Kusia (sala konferencyjna Zamku Sztuki), warsztaty strzeleckie dla publiczności

21.30 taniec ognia i pogrzeb całopalny.

poniedziałek 1 maja w godz. 11 do18

Osada wczesnośredniowieczna na Górze Zamkowej, prezentacja rzemiosł dawnych: bursztyniarstwo - wczesnośredniowieczne techniki obróbki "złota północy", garncarstwo - garnki lepione ręcznie i na kole jednotarczowym, rogownictwo - wyroby z kości, poroża i rogu, postrzyżyny, chata wiedźmy - wróżbiarstwo i zielarstwo, ćwiczenia drużyny wojów księcia Mieszka I, warsztaty strzeleckie dla publiczności.

Od Wacława do Habsburgów

Zapraszamy także na pozostałe "Zamkowe spotkania z historią", które zaplanowano

3 - 4 czerwca "W koronie św. Wacława" XIV-XV wiek.

1 - 2 lipca "Jarmark książęcy" XIV -XVII wiek

6 sierpnia "Schyłek epoki Piastów" XVII wiek

3 września "Pod panowaniem Habsburgów i 200-lecie drukarstwa" XIX - XX wiek

Termin pierwszej mprezy zbiegł się w czasie z otwarciem 1 maja dla turystów Archeoparku w Podborze Kocobędzu (tylko 7 km od Góry Zamkowej w Cieszynie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto