Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PiS chce ostrzegać przed alkoholem

Marta Biernacka
Już niedługo na butelkach wódki, wina i piwa mogą pojawić się złowieszcze ostrzeżenia: "Pijany kierowca może być zabójcą" albo "Alkohol uszkadza płód". Przynajmniej tak chce PiS.

Już niedługo na butelkach wódki, wina i piwa mogą pojawić się złowieszcze ostrzeżenia: "Pijany kierowca może być zabójcą" albo "Alkohol uszkadza płód". Przynajmniej tak chce PiS. W piątek posłowie tej partii skierowali do komisji sejmowych projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Według niego na napojach alkoholowych powinny znaleźć się napisy ostrzegające przed szkodliwością picia alkoholu skierowane przede wszystkim do kobiet w ciąży, kierowców oraz młodzieży. Ostrzeżenia, wybite wielkimi białymi literami, miałyby zajmować aż 20 proc. powierzchni butelki czy puszki. Podobny projekt PiS złożył do Rady Ministrów w poprzedniej kadencji. Wówczas jednak nie udało się go przyjąć. Teraz szanse na przeforsowanie zmian w ustawie są niewiele większe.

- To mało realne, żeby projekt został przyjęty w takiej formie - mówi Krzysztof Brzózka z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jego zdaniem 20 proc. powierzchni opakowania na ostrzeżenie o skutkach picia alkoholu sprawi, że nieczytelna będzie etykieta z marką. Treści napisów powinny zostać jeszcze raz gruntowanie przemyślane, bo są bulwersujące.

- Dopiero w trakcie prac nad projektem PiS okaże się, czy napisy na butelkach są najlepszym sposobem w walce z alkoholizmem - mówi Ewa Gwiazdowicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
- Przede wszystkim, sprzedawcy alkoholu muszą pilnować, żeby piwo czy wódka nie trafiały w ręce nieletnich. Dziś aż 80 proc. sklepów sprzedaje nadal alkohol dzieciom - dodaje.

- Myślę, że ciężko będzie nasze propozycje przeforsować w Sejmie. Złożyliśmy ten projekt, ponieważ każda dyskusja na temat patologii jest potrzebna - mówi Bolesław Piecha, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, poseł PiS.

Według Krzysztofa Brzózki sama idea wprowadzenia napisów jest jednak słuszna. W 2000 roku przeciętny Polak wypijał 7,12 litra czystego alkoholu rocznie. Dziś jest to już 8,79 litra. I według PARPA będzie nadal rosło, bo alkohol jest w Polsce tani i łatwo dostępny.

Według WHO, Światowej Organizacji Zdrowia, 106 państw na świecie wymaga napisów informujących o szkodliwości alkoholu w reklamach i na butelkach. Ostrzeżenia wprowadziły np. Hiszpania, USA, Korea Płd., Indie, Meksyk i paradoksalnie Rosja. Niedługo mają być również w stosowane w Finlandii.


Na butelkach

Każda dawka alkoholu spożywanego w ciąży szkodzi dziecku

Picie alkoholu w młodym wieku niszczy

Pijany kierowca może być zabójcą

Picie alkoholu w ciąży uszkadza płód

Prowadząc pojazd mechaniczny po spożyciu alkoholu, narażasz zdrowie i życie innych osób

Alkohol niebezpiecznie działa na młody organizm

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto