Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza encyklika Benedykta XVI

Marek Twaróg
Autor: Nowak Piotr - Źródło: Fotorzepa
Autor: Nowak Piotr - Źródło: Fotorzepa
Miała ukazać się już w ubiegłym tygodniu, ale najpewniej ukaże się dzisiaj – pierwsza encyklika papieża Benedykta XVI. Czy będzie to manifest programowy następcy Jana Pawła II? A jeśli tak, to dlaczego ukazuje się ...

Miała ukazać się już w ubiegłym tygodniu, ale najpewniej ukaże się dzisiaj – pierwsza encyklika papieża Benedykta XVI. Czy będzie to manifest programowy następcy Jana Pawła II? A jeśli tak, to dlaczego ukazuje się tak późno?

Choć oficjalnie nikt nie ma jeszcze dostępu do dokumentu, włoscy watykaniści wiedzą o encyklice niemal wszystko. Takie nazwiska jak Luigi Accattoli z „Corriere della Sera” czy Marco Politi z „La Repubbliki” gwarantują, że nie są to informacje wyssane z palca. Tytuł pierwszej encykliki ma brzmieć „Deus Caritas est”, czyli „Bóg jest miłością”. Czy to będzie przewodnie hasło pontyfikatu Benedykta XVI? Wielu obserwatorów Watykanu zwraca uwagę, że encyklika ukazuje się zbyt późno, by była manifestem programowym papieża. Jest to raczej jeden z wielu dokumentów ukazujących idee, którym papież jest wierny. Cytuje się też teraz często słowa Accattolego, który stwierdził, że programowość dokumentu sprowadza się do tego, że Benedykt XVI za najważniejsze zadanie swego pontyfikatu uważa „trzymanie się istoty chrześcijańskiego nauczania” („Rz” z 18.01.06).

Według włoskich mediów encyklika rozpoczyna się słowami z Listu Św. Jana: „Bóg jest miłością, która trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim”, Papież snuje rozważania na temat miłości – zarówno tej erotycznej (eros), jak i miłości pełnej, oddańczej (agape). Według doniesień agencji Reuters, w pierwszej części encykliki znajdziemy teologiczny wywód na temat eros i agape, w której papież nie neguje miłości erotycznej, ale warunkuje jej istnienie od łączności z miłością oddańczą. Druga część encykliki mówi o miłosierdziu, odpowiedzialności za drugiego człowieka. Papież zwraca uwagę na działalność charytatywną, gdyż dzięki niej można budować sprawiedliwość w świecie, który ze względu na ideologię i politykę sprawiedliwy nie jest.


Media muszą krzewić prawdę
Benedykt XVI zaapelował do mediów o odpowiedzialność, odwagę i prawdomówność. W opublikowanym we wtorek w Watykanie orędziu na 40. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który będzie obchodzony 28 maja, papież podkreślił, że przemysł medialny nie może być nastawiony wyłącznie na zysk. Media muszą krzewić prawdę oraz pokój – przypomniał Benedykt XVI w swym pierwszym orędziu na temat środków przekazu.

Opłaty za Słowo Boże?
Od kilkunastu dni we Włoszech trwa dyskusja na temat edyktu watykańskiego wydawnictwa Libreria Editrice Vaticana, które zdecydowało się pobierać opłaty od wydawnictw i publikatorów elektronicznych za cytowanie papieża – chodzi o wykorzystywanie przemówień, które zostały spisane w formie dokumentów, jak i tych wygłaszanych bezpośrednio przez papieża (np. na Placu Św. Piotra podczas modlitwy Anioł Pański).

Nie chodzi jednak wyłącznie o słowa Benedykta XVI, ale i o cytaty z Jana Pawła II, Jana Pawła I, Pawła VI, Jana XXIII i Piusa XII. Jedynie dzienniki będą miały możliwość cytowania części przemówień, ale tylko za zgodą wydawnictwa watykańskiego. Watykan tłumaczy, że po prostu zaczyna egzekwować prawo autorskie. Ale część środowiska kościelnego jest oburzona. Przecież Kościół jest powołany do głoszenia Słowa i nie powinien nakładać opłat za wykorzystanie przesłań. Sprawa będzie miała ciąg dalszy, bo opór wobec edyktu narasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto