Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne cieszyńskie magnolie zawsze zachwycają. Ich czas właśnie nadchodzi. Zobaczcie ZDJĘCIA

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Spacer szlakiem kwitnącej magnolii w Cieszynie od początku jego utworzenia cieszył się dużym zainteresowaniem turystów
Spacer szlakiem kwitnącej magnolii w Cieszynie od początku jego utworzenia cieszył się dużym zainteresowaniem turystów Dorota Niećko
Kwiecień zawsze kojarzy się z zachwycająco kwitnącymi magnoliami. A te najpiękniejsze rosną w Cieszynie, gdzie znajduje się szlak kwitnącej magnolii. Choć na pełny rozkwit kwiatów magnolii trzeba jeszcze poczekać, to gdzieniegdzie - po ostatnich ciepłych dniach - nieśmiało zaczęły już kwitnąć. Przy tej okazji warto przypomnieć sobie, dlaczego tak zachwycają. Zobaczcie!

Cieszyńskie magnolie zachwycają

Wprawdzie Wielka Sobota upływa pod znakiem deszczu i raptem kilku stopni powyżej zera, to jednak ostatnie ciepłe dni Wielkiego Tygodnia pozwalały poczuć wiosnę. Wystarczyły trzy ciepłe, słoneczne dni, by gdzieniegdzie na Śląsku Cieszyńskim zaczęły kwitnąć magnolie. Nieśmiało, powoli, ale z właściwym sobie urokiem z pąków zaczęły rozchylać się kwiaty. I choć wyglądają obiecująco, to jednak zapowiadane w okresie wielkanocnym wiosenne przymrozki mogą im zaszkodzić (płatki kwiatów magnolii brązowieją, przez co całe drzewo traci na atrakcyjnym wyglądzie).

Zdjęcia tegorocznych magnolii, jak i tych z lat poprzednich, znajdziecie w galerii

W Cieszynie, gdzie znajduje się szlak kwitnącej magnolii, na pełny rozkwit kwiatów magnolii trzeba jeszcze poczekać. Ale warto, bo magnolie w tym mieście są wyjątkowo piękne. Nad Olzę sprowadził prawdopodobnie je ks. Leopold Jan Szersznik ok. 1800 r. do prowadzonego przez siebie ogrodu botanicznego na Frysztackim Przedmieściu przy starej strzelnicy (okolice dzisiejszej ul. Michejdy).

Magnolie są jedną z wizytówek Cieszyna

Z powodu swego piękna magnolia szybko zyskała popularność w cieszyńskich ogrodach podmiejskich w końcu XIX w. Dla bogatych mieszczan drzewo magnolii było oznaką prestiżu i statusu majątkowego.

Dziś magnolie są jedną z wizytówek Cieszyna za sprawą szlaku kwitnącej magnolii, którego jednym z pomysłodawców i głównym przewodnikiem po nim był zmarły w 2019 r. Mariusz Makowski - to on odkrył na nowo cieszyńskie magnolie i doprowadził do stworzenia ich szlaku. Spacery szlakiem magnolii, prowadzone przez Mariusza Makowskiego, cieszyły się wśród mieszkańców i turystów ogromnym powodzeniem, bo opowiadał o nich z ogromną pasją.

Szlak kwitnącej magnolii liczy ok. 1 km, a jego przejście zajmuje 20-30 min. Prowadzi po miejscach, w których rosną różne odmiany magnolii np. magnolia gwiaździsta (Plac Kościelny 8 ), magnolia "Alexandrina" (. Plac Kościelny 4 ), magnolia Soulange’a (ul. Sienkiewicza 12 róg z ul. Miarki), czy młody okaz magnolii "Rustica Rubra" (ul. 3 Maja 13).

Warto zatem zaczekać na ciepłe dni i odwiedzić Cieszyn w czasie, gdy magnolie zachwycają swoimi kwiatami. Tymczasem zapraszamy do naszej galerii zdjęć, w której prezentujemy cieszyńskie magnolie z poprzednich lat, a także kilka zdjęć rozchylających się kwiatów magnolii wykonanych w Wielki Piątek 2 kwietnia 2021 r. na Śląsku Cieszyńskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto