Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pasjonaci militariów z Cieszyna dostali nagrodę Instytutu Pamięci Narodowej

Łukasz Klimaniec
Nagroda IPN jest już w Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie
Nagroda IPN jest już w Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie ARC Sekcji Miłośników Militariów
Historycy w Warszawie docenili działalność Sekcji Miłośników Militariów w Cieszynie, a zwłaszcza sposób, w jaki kultywują oni pamięć o bohaterach i regionie.

Archiwum Wojskowej Historii Śląska Cieszyńskiego z Jabłonkowa oraz Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna zostały nagrodzone przez IPN pamiątkową statuetką "Kamień Pamięci 1939" za kultywowanie pamięci bohaterów kampanii wrześniowej.

- Bardzo cieszymy się, że nasza działalność i w ogóle działalność tego typu działalność innych organizacji społecznych, jest obserwowana i została dostrzeżona. To miłe zaskoczenie i potwierdzenie tego, że warto robić dobrze swoją lokalną robotę - mówi Krzysztof Neścior, szef Sekcji Miłośników Militariów w Cieszynie, którą założył w 1995 roku.

Nagroda IPN już znajduje się w siedzibie cieszyńskiego muzeum. W sobotę przywiózł ją do Cieszyna osobiście dyrektor biura edukacji Publicznej IPN.

- To taka ciekawostka związana z naszą działalnością - uśmiecha się Neścior, który prócz sekcji oraz Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich wspólnie z Bogdanem Jakubkiem prowadzi w Domu Piłsudskiego w Jabłonkowie Archiwum Wojskowej Historii Śląska Cieszyńskiego.

Miłośnicy militariów w Cieszynie skupiają się na ocaleniu od zapomnienia miejsc, wydarzeń, ludzi związanych z historią Śląska Cieszyńskiego. Do ich dokonań należy m.in. odrestaurowanie za własne pieniądze schronu bojowego w Boguszowicach, przy którym co roku organizują rekonstrukcje historyczne. Nie jest to łatwe biorąc pod uwagę, że miłośnicy militariów nie są wspierani przez sponsorów i instytucje.

- Jeśli jest to połączone z pasją i pogłębianiem wiedzy o regionie oraz kultywowaniem pamięci, to kwestia finansowa jest drugorzędna - mówi Neścior. - Nikt z nas tego nie robi na siłę. Skupiamy wokół siebie ludzi, którzy widzą w tym sens - dodaje.

Nie ukrywa jednak, że kwestie finansowe są ważne przy przedsięwzięciach, jakie miłośnicy militariów organizują. Brak pieniędzy jest pewnego rodzaju ograniczeniem.

Nagroda IPN to nie tylko znakomite uhonorowanie działalności sekcji, ale zarazem doskonała rekomendacja do odwiedzenia Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie.

Warto przyjść, by dowiedzieć się więcej o nieznanym fragmencie historii Cieszyna w okresie międzywojennym oraz II wojny światowej. Choć główne pamiątki są związane z cieszyńskim pułkiem Neścior stara się pokazać kontekst ogólny np. sytuację po odzyskaniu niepodległości, kwestię Zaolzia. Można znaleźć informacje o wielkiej bitwie w rejonie Pruchnej, Strumienia i Chybia, dotknąć pamiątek związanych z tymi wydarzeniami - od guzika do munduru wojskowego, przez przestrzelony hełm polskiego żołnierza po śmigło bombowca zestrzelonego nad Kończycami.

Muzeum mieści się przy ul. Frysztackiej 2 w Cieszynie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto