Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pamiętacie strażnicę przy Moście Przyjaźni w Cieszynie? W jej miejsce powstaje Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej

Jacek Drost
Jacek Drost
Tu na razie jest ściernisko, ale będzie - nie San Francisco, jak śpiewali bracia Golcowie - lecz nowoczesne centrum dla turystów - tak można powiedzieć o inwestycji przy Moście Przyjaźni w Cieszynie, jaka wraz z wiosennym ociepleniem powinna nabrać tempa. Do końca roku w miejscu, gdzie do niedawna stał budynek po pogranicznikach i straży granicznej ma powstać Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej.

- Firma wraca na plac budowy. Ma plan, żeby do końca roku wybudować budynek - stwierdziła w rozmowie z DZ Katarzyna Koczwara, rzecznik prasowy cieszyńskiego Urzędu Miejskiego. Dodała, że w ostatnich, zimowych miesiącach konieczne było wprowadzenie, w porozumieniu z konserwatorem, zmian do projektu, prowadzone były także prace projektowe związane z liniami średniego i wysokiego napięcia.

Atrakcje przy Moście Przyjaźni w Cieszynie, czyli koniec epopei

Przy cieszyńskiej ul. Zamkowej 1 powstanie Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej. Nowy budynek ma odsłonić więcej Wzgórza Zamkowego, a na jego dachu znajdzie się taras, na który będzie można wejść z poziomu ul. Zamkowej. Poniżej budynku stanie replika tramwaju, będzie też sala multimedialna.

Tym samym zakończy się jedna z najdłuższych epopei inwestycyjnych Śląska Cieszyńskiego - odkąd Polska weszła do strefy Schengen, a celnicy i pogranicznicy opuścili swoje posterunki przy Moście Przyjaźni w Cieszynie (grudzień 2007 r.), nad Olzą słychać było o kolejnych pomysłach zagospodarowania budynku dawnej strażnicy granicznej, ale przez dłuższy czas na pomysłach się kończyło.

Jednak po wielu latach przerzucania się różnymi pomysłami w 2019 roku za sprawą projektu „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju”, który miasto Cieszyn rozpoczęło we współpracy z Czeskim Cieszynem, pojawiło się światełko w tunelu. Projekt ten zakłada m.in. remont ul. Głębokiej (inwestycja zakończyła się końcem ub. roku), uporządkowanie Rynku oraz budowę Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej wraz z przestrzenią ekspozycyjną przy Moście Przyjaźni.

Budynek po celnikach zniknął z krajobrazu miasta

Przed kilkoma miesiącami budynek po pogranicznikach i celnikach został rozebrany. Arkadiusz Smoczyński, naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta w Cieszynie poinformował, że po rozebraniu budynku do istniejących fundamentów okazało się m.in., że brakuje części przyczółku mostowego, który miał stanowić ścianę oporową; nie ma możliwości wykonania zabezpieczenia brzegu rzeki zgodnie z projektem, a przy okazji odkryto pozostałości sklepienia kamiennego kanału Młynówki.

- Aktualnie oczekujemy ze strony projektanta na projekt zamiennego wykonania ściany oporowej od strony rzeki Olzy, projekt wykonawczy przykrycia kanału Młynówki i projekt zabezpieczenia kamienno-ceglanego muru, odkrytego podczas prac rozbiórkowych, stanowiącego prawe obrzeże przyczółku obecnej przeprawy mostowej - wymóg wykonania projektu wynika z decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach - informował przed kilkoma dniami Arkadiusz Smoczyński.

Dodał także, że czekają na zatwierdzenie przez Tauron projektu wymiany kabla średniego napięcia (SN) przebiegającego przez teren inwestycji - pierwotnie projekt zakładał zabezpieczenie istniejącego kabla SN wykonanego jako olejowy, jednak po ocenie stanu przez przedstawicieli Tauronu nakazano jego wymianę.

Jeśli te sprawy zostaną załatwione, a pogoda nie spłata figla, to jest szansa, że prace nabiorą tempa i do końca roku budynek będzie gotowy.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto