Ostatnia Barka ratunku

WOJCIECH TRZCIONKA
W Barce mieszka 10 osób, ale wkrótce ośrodek się zapełni. W Cieszynie jest około 50 bezdomnych. WOJCIECH TRZCIONKA
W Barce mieszka 10 osób, ale wkrótce ośrodek się zapełni. W Cieszynie jest około 50 bezdomnych. WOJCIECH TRZCIONKA
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zobowiązuje gminy do wspomagania instytucji pomagającym osobom uzależnionym. Jednym ze sposobów na to jest tworzenie i prowadzenie ośrodków dla ludzi ...

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zobowiązuje gminy do wspomagania instytucji pomagającym osobom uzależnionym. Jednym ze sposobów na to jest tworzenie i prowadzenie ośrodków dla ludzi bezdomnych i chorych. Dlatego w 1999 roku Cieszyn podpisał z Klubem Abstynentów Familia umowę, zgodnie z którą stowarzyszenie zobowiązało się uruchomić do końca 2001 roku Ośrodek Mieszkań Chronionych i dom noclegowy dla bezdomnych w dawnych magazynach Olzy przy ul. Błogockiej 30. W założeniu miał to być ośrodek, w którym osoby pozostające stale albo czasowo bez dachu nad głową i uzależnione od alkoholu mieszkają, uczestniczą w grupach terapeutycznych, po czym wracają do normalnego życia.

W sierpniu tego roku Familia zrezygnowała jednak z dokończenia realizacji programu. Zgłosiła się wtedy w magistracie Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka z Poznania, która po rozmowach z urzędem przejęła ośrodek. Miasto podpisało z Barką umowę na dokończenie remontu i uruchomienie go, ale fundacja zmieniła formę działalności ośrodka, tworząc Szkołę Barki im. H. Ch. Kofoeda, ukierunkowaną na pomoc bezdomnym i uzależnionych od alkoholu, opartą na założeniach specjalnego duńskiego programu działającego od 73 lat. Model ten zakłada czynną edukację bezdomnych, którzy, mieszkając w noclegowni, dostają pracę w warsztatach, zdobywają zawód i na nowo uczą się życia. Szkoły takie działają już w Poznaniu, Strzelcach Opolskich i Siedlcach. W cieszyńskiej szkole, otwartej w Wigilię, znajdzie się miejsce dla 30-40 bezdomnych.
Obecnie w ośrodku mieszka dziesięciu mężczyzn i pies Lessie. Należy do Tadeusza, 50-latka, który jeszcze niedawno był elektrykiem w Elektrometalu, ale po utracie pracy i eksmisji z mieszkania wylądował na bruku. W Barce mieszka od kilku tygodni. Pomaga w remoncie. - Jest tutaj dość fajna atmosfera. Rozumiemy się, pomagamy sobie - przekonuje Tadeusz.

W ośrodku nie wolno pić alkoholu, ale mieszkańcom to nie przeszkadza. - Czujemy się jak rodzina - przekonuje 35-letni Piotr, który jeszcze niedawno pracował w Hucie Bobrek, ale podobnie jak Tadeusz stracił zajęcie i mieszkanie. Mariusz Andrukiewicz, szef ośrodka wyjaśnia, że Barka jest gotowa na przyjęcie maksimum 40 bezdomnych, jednak w zimie, gdy ludzie szukają schronienia przed mrozami, będą przyjmowali każdego potrzebującego. - Trzeba spełnić kilka warunków: być trzeźwym, pracować na rzecz domu i nie stosować przemocy wobec innych. Kto na to się nie zgodzi, wyleci - tłumaczy Andrukiewicz.

Według szacunków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie jest około 50 bezdomnych, a istniejąca dotychczas noclegownia przy ul. Sikorskiego 3 dawała schronienie najwyżej dziesięciu osobom. - Będziemy się starali, żeby w ośrodku mieszkali głównie ludzie stąd - wyjaśnia Mariusz Andrukiewicz. - Na działalność dostajemy dotację z gminy, szukamy sponsorów. Oszczędzamy jednak, jak możemy. Ludzie, którzy mieszkają w Barce, pracują na rzecz domu. Dzięki temu remont kosztował trzy razy mniej niż zakładaliśmy.
Ośrodek Barki nie jest jeszcze gotowy. W styczniu mają być pieniądze na wyposażenie warsztatów: stolarni, ślusarni i szwalni, w których mieszkańcy domu będą zdobywać zawód i pracować. W przyszłości powstanie też sklep z używanymi ubraniami. - Chcemy robić różne usługi na rzecz miasta, żeby być samowystarczalni i niezależni - przekonuje Tadeusz.

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie