Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osocze od ozdrowieńców jest bardzo potrzebne, ale mieszkańcy Częstochowy i Bielska-Białej muszą jechać dziesiątki kilometrów, aby je oddać

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
18.04.2020 lublin 
reginalne centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa pierwsze na lubelszczyznie pobiera osocze od osoby wyleczonej z koronawirusa. osocze ma pomoc w leczeniu osob zarazonych. 

koronawirus rckik krew osocze pandemia choroba pomoc leczenie pobieranie pobranie krwi chonorowy krwiodawca maska 


fot. lukasz kaczanowski/polska press
18.04.2020 lublin reginalne centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa pierwsze na lubelszczyznie pobiera osocze od osoby wyleczonej z koronawirusa. osocze ma pomoc w leczeniu osob zarazonych. koronawirus rckik krew osocze pandemia choroba pomoc leczenie pobieranie pobranie krwi chonorowy krwiodawca maska fot. lukasz kaczanowski/polska press Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Władze samorządowe i państwowe, policja, Regionalna Dyrekcja Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i najbliżsi chorych. To lista osób i instytucji, które apelują o oddawanie osocza przez tzw. ozdrowieńców. Tymczasem w praktyce nie każdy jest w stanie go oddać, a przeszkodą okazuje się odległość. Mieszkańcy Częstochowy i Bielska-Białej, a także okolic tych miast, muszą bowiem jechać aż do Katowic, aby oddać osocze. Czemu nie można tego zrobić wszędzie?

Apele o oddawanie osocza przez ozdrowieńców. Gdzie to zrobić?

Niemal wszędzie można znaleźć apele o oddawanie osocza przez osoby, które pokonały COVID. Niestety wielu z nich mimo chęci nie może tego uczynić, bo nie ma gdzie. W województwie śląskim osocze można oddać m.in. w Katowicach i Raciborzu, ale mieszkańcy Częstochowy czy Bielska-Białej muszą pokonać kilkadziesiąt kilometrów, aby oddać je w stolicy województwa.

Problemem jest brak specjalistycznego sprzętu, który pobiera z organizmu tylko osocze.

- Mieszkam w Częstochowie. Moja koleżanka i jej część jej współpracowników przechorowała COVID. Chciała oddać osocze, którego brakuje, a jest ono nieraz bardzo potrzebne ciężej chorym. Po rozmowie ze stacją krwiodawstwa dowiedziała się, że najbliższy punkt pobierania osocza znajduje się Katowicach. Czyli w oddaleniu około 80 km - pisze w specjalnym liście jeden z Czytelników Dziennika Zachodniego i dodaje:

- Jest to nie do przyjęcia. Wielu ludzi po prostu nie pojedzie tak daleko. Potrzebujemy leku, a Ministerstwo Zdrowia nie zorganizowało żadnego systemu terenowego pobierania osocza. Wiele osób straci życie z powodu braku wygodnego dostępu ozdrowieńców do punktów pobrań - twierdzi mężczyzna.

Z tych problemów zdają sobie sprawę władze Częstochowy. - To nie jest sprawa leżąca w gestii miasta, ale wiemy o tym problemie. Dlatego będziemy starali się podjąć działania w tej sprawie - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

W Częstochowie liczą, że problem zostanie rozwiązany podobnie, jak początkowe problemy z brakiem laboratoriów do badania próbek w północnej części województwa śląskiego.

Wojewoda zwrócił się w tej sprawie do ministra

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie podlegają wojewodzie, a bezpośrednio ministrowi zdrowia.

- Władze województwa apelują o oddawanie osocza. Wojewoda zdaje sobie sprawę z sytuacji, dlatego podczas ostatniej wideokonferencji zaapelował do ministra zdrowia o zwiększenie liczby miejsc, w których można oddać osocze. Wojewoda zaapelował również o stworzenie ogólnopolskiej bazy osocza na wzór bazy krwi - mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jak dodaje Alina Kucharzewska, z udziałem wojewody organizowana jest akcja oddawania osocza przez górników. Górnicy z JSW prawdopodobnie będą oddawać osocze w Raciborzu, a ci pracujący w PGG będą oddawać krew w Katowicach.

- W tej chwili w Katowicach mamy kilka separatorów. Pobranie osocza od każdego z pacjentów zajmuje ok. 45-50 minut. Nie ma więc możliwości, aby przesunąć sprzęt do innych miast. Planujemy zakup kolejnych separatorów do Częstochowy czy Bielska-Białej, mamy na to środki, ale problemem jest ich dostępność, bo wszystko jest reglamentowane. Pracujemy jednak wraz z ministerstwem, aby to zmienić - mówi Stanisław Dyląg, dyrektor RCKiK.

Co zrobić, aby oddać osocze?

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach apeluje o oddawanie osocza od osób, które przechorowały COVID-19 lub przebyły bezobjawowo zakażenie koronawirusem SARS COV-2. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi objawami zakażenia.

Stosownym sprzętem dysponuje obecnie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, mieszczące się przy ul. Raciborskiej (wejście od ul. Kozielskiej).

Zanim się tam jednak wybierzecie – zadzwońcie! W czasie rozmowy telefonicznej dokonywana jest wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalany jest najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.

Wszyscy, którzy chcą oddać osocze, powinni spełniać następujące warunki:
ogólne:

1) wiek: od 18 do 65 lat;

2) kryteria zdrowotne takie, jak dla honorowych dawców krwi (wykaz dyskwalifikacji stałych i tymczasowych jest dostępny na stronie internetowej www.rckik-katowice.pl w zakładce KRWIODAWCA);

szczegółowe:

1) osoby po przechorowaniu COVID-19, dysponujące pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 metodą PCR – po upływie minimum 28 dni od pełnego ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji;

2) osoby po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 po upływie minimum 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania;

3) osoby z rozpoznanym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 na podstawie pozytywnego wyniku wymazu metodą PCR – po upływie minimum 14 dni od uzyskania powtarzalnie ujemnego wyniku wymazu metodą PCR.

Numery telefonów dla „ozdrowieńców” dostępne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 14.30:

- komórkowe: 726 227 229, 607 619 718, 607 678 519;
- stacjonarny: 32 208 74 19.

Kontakt mailowy:[email protected]

Jak pobierane jest osocze ?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min.

Co dalej dzieje się z osoczem ?

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto