18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odnowiony dwór w Górkach to spełnione marzenie pisarki [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec, ŁUG
Mateusz Dyngosz i Anna Bugnon-Rosset przed odnowioną częścią dworu Kossaków
Mateusz Dyngosz i Anna Bugnon-Rosset przed odnowioną częścią dworu Kossaków
Wewnątrz ruin dawnego dworu Kossaków działa Centrum Kultury i Sztuki. To było marzenie mojej matki – wyznała Anna Bugnon-Rosset, córka Zofii Kossak.

W miniony piątek spełniło się marzenie Zofii Kossak. Ruiny dworu w Górkach Wielkich należącego do rodu Kossaków znów zaczęły tętnić życiem. Zniszczone przez czas mury zostały efektownie wyeksponowane, a główna część dworu została zamieniona w Centrum Kultury i Sztuki.


– Byłoby dla nas największą nagrodą, gdyby ludzie czuli się tutaj jak w domu – podkreślał Francois Rosset, wnuk pisarki.


W dawnej posiadłości znanych malarzy w Górkach Wielkich znalazły się mulitimedialne urządzenia, na których można obejrzeć zdjęcia lub posłuchać wypowiedzi pisarki, a także zobaczyć fototapety i eksponaty, nawiązujące do życia i twórczości Zofii Kossak i jej rodziny. Jest także miejsce poświęcone II wojnie światowej. Znajduje się w pokoju, w którym przed wojną mieszkał Tadeusz Szczucki, kóry podczas wojny zginął w Auschwitz-Birkenau.


– To osiągnięcie marzeń nie tylko nas, żyjących, ale i babci – mówiła o stworzeniu Centrum Kultury i Sztuki Anna Fenby-Taylor, wnuczka pisarki, która od 12 lat mieszka w Polsce (jest szefową Fundacji im. Zofii Kossak). To głównie dzięki jej zaangażowaniu, pomysłowości i pracy udało się na nowo ożywić ruiny dworu.
- To może być początek czegoś nowego dla tego miejsca. Oferta dla zwiedzających jest poszerzona, a wystawa, która znajduje się wewnątrz ruin bardzo przemyślana i wykonana współczesnym sposobem -wyjaśniła.


Uruchomienie Centrum Kultury i Sztuki zainaugurowało Dni Zofii Kossak, jakie odbyły się w Górkach Wielkich. W piątek w ruinach dworku wystawiono sztukę opartą na motywach książki Zofii Kossak „Błogosławiona wina”. W sobotę odbyła się konferencja naukowa „Obecność Zofii Kossak w sferze dydaktycznej w Polsce? ” i panel dyskusyjny: „Zofia Kossak postać kontrowersyjna? ”. W dyskusji wziął udział m.in. prof. Władysław Bartoszewski.


– Dla mnie Zofia Kossak, kiedy miałem szczęście w życiu ją poznać, a było to w sierpniu 1942 roku w Warszawie, nie była postacią kontrowersyjną. Co nie znaczy, że nie wiedziałem, że istnieją koło niej kontrowersje – zaznaczył prof. Bartoszewski.

Prof. Joanna Jurgała-Jureczka stwierdziła, że kontrowersje dotyczą być może ratowania Żydów przez pisarkę czy też jej wyjazdu z kraju i późniejszego powrotu.
– Nie ma pisarzy niekontrowersyjnych. Jeżeli pisarz jest niekontrowersyjny, to się nim nie interesujemy – wyjaśniał prof. Włodzimierz Bolecki.


Centrum Kultury i Sztuki będzie miejscem różnych wydarzeń, które zachęcą do udziału w nich mieszkańców Śląska Cieszyńskiego.
– Chcemy zrobić z tego centrum edukacyjno-kulturalne. Nie takie, w którym tylko czyta się napisy na ścianach, ale takie, które żyje wydarzeniami – wyjaśniał Mateusz Dyngosz, kierownik Centrum Kultury i Sztuki.
Godziny otwarcia centrum, harmonogram oraz regulamin wkrótce zostaną ustalone.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto