MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Od malucha do oldboja

(two)
Piotr Szymala jest prezesem, trenerem i zawodnikiem w KS Shindo. Teraz może się wreszcie cieszyć z siedziby dla karateków.  WOJCIECH TRZCIONKA
Piotr Szymala jest prezesem, trenerem i zawodnikiem w KS Shindo. Teraz może się wreszcie cieszyć z siedziby dla karateków. WOJCIECH TRZCIONKA
Rok temu była tutaj dyskoteka. Teraz młodzi ludzie też tańczą w lokalu, ale już nie w rytm skocznej muzyki, tylko karate. W sobotę w pomieszczeniach dawnej dyskoteki Gregory przy ulicy Śrutarskiej w Cieszynie swoją ...

Rok temu była tutaj dyskoteka. Teraz młodzi ludzie też tańczą w lokalu, ale już nie w rytm skocznej muzyki, tylko karate. W sobotę w pomieszczeniach dawnej dyskoteki Gregory przy ulicy Śrutarskiej w Cieszynie swoją siedzibę otworzył Klub Sportowy Shindo.

Klub istnieje od trzech lat. Należy do niego 80 osób. Najmłodsi zawodnicy mają zaledwie 6 lat. - W karate wiek nie zna granic. W Poznaniu jest nawet sekcja oldbojów - tłumaczy Piotr Szymala, założyciel i prezes KS Shindo (nazwa znaczy nowa droga). 27-latek jest szefem klubu, trenerem i zawodnikiem w jednej osobie. Karate ćwiczy od 13 lat. Ma jeden dan (najwięcej można mieć 10). Jego największy sukces to brązowy medal na mistrzostwach Polski.
Dotychczas uczniowie Piotra trenowali w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika. Mimo że dostęp do sali mieli ograniczony, od 1999 roku zdobyli około 300 medali na różnych turniejach, w tym mistrzostwach Polski. Teraz posypią się pewnie kolejne krążki, bo warunki do treningów w nowej sali są dużo lepsze niż w ogólniaku.
- Wreszcie mam biuro z prawdziwego zdarzenia, a zawodnicy duże salę i siłownię. Będziemy mogli trenować od rana do wieczora. Tak długo, jak zechcemy - cieszy się Szymala, który dzierżawi lokal od miasta, a na jego remont sam wyłożył pieniądze i pozyskał sponsorów.

W sobotnim otwarciu siedziby klubu wziął udział Waldemar Nogalski, sześciokrotny mistrz świata w karate (ma sześć danów). - W Polsce jest co najmniej 80 takich klubów karate jak ten w Cieszynie. Najwięcej należy do nich dzieci, ale starsi też się zdarzają. Chciałbym, żeby w Cieszynie powstała wzorem Poznania sekcja oldbojów - mówi "Dziennikowi" Nogalski. - Są nawet niepełnosprawni, którzy trenują karate. Wschodnie sztuki walki to bardzo dobra forma rehabilitacji ruchowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto