Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modne diety często prowadzą do tycia. Sprawdź opinie, zanim wypróbujesz jedną z nich. Zobacz, które popularne diety są skutecznne

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Przy wyborze diety odchudzającej ważne jest nie tylko to, jak szybko odchudza. W rzeczywistości gwałtowna utrata wagi to gwarancja przyspieszonego efektu jojo. Takie tycie sprawia, że po redukcji ważymy jeszcze więcej! Kluczowe jest też to, by na diecie dało się wytrzymać i nie nabawić efektów ubocznych. Przydałoby się także dobrze dobre samopoczucie. Która dietę wybrać? Keto, paleo, pudełkowa, paleo, NFZ, wolumetryczna, śródziemnomorska to tylko kilka z metod, które oceniamy w artykule. Sprawdź, na czym polegają i czy warto je stosować.

Spis treści

Modne diety na odchudzanie. Czy warto wypróbować?

Modne diety zawsze znajdują swoich zwolenników, nie zawsze z korzyścią dla ich zdrowia i figury. Warto tego uniknąć, poznając opinie żywieniowców na temat często polecanych sposobów odchudzanie.

Młoda kobieta myśli przed otwartą lodówką
Pegan, keto, paleo... Popularnych diet jest więcej, ale o niektórych metodach odchudzania mówi się szczególnie często. Nie wszystkie są warte wypróbowania, a inne okazując niezwykle skuteczne. Zobacz, co o modnych dietach sądzą żywieniowcy, zanim zmienisz sposób jedzenia. nensuria/Getty Images

Przed wypróbowaniem nowej diety warto poznać jej wady i zalety, przede wszystkim w kwestii skuteczności, wysiłku koniecznego do włożenia w jej utrzymanie oraz konsekwencji związanych z wyborem takiego, a nie innego składu menu. Może bowiem okazać się, że dieta wymaga rezygnacji z wielu produktów, nawet tych zdrowych, przez co jest trudna do wytrzymania i powoduje nawet doraźne efekty uboczne. Na czym polegają diety NFZ, pegan, keto, paleo czy wolumetryczna?

Jakie warunki powinna spełniać dobra dieta redukcyjna?

Dobra dieta odchudzająca to taka, która spełnia kilka warunków. To zapewnia nie tylko jej efektywność w dłuższym terminie, ale też korzyści dla organizmu zamiast szkód. Najlepiej, by była:

  • zbilansowana – menu powinno zawierać odpowiednie ilości niezbędnych składników odżywczych, zarówno tych energetycznych, jak i pomocniczych. Jeśli nie jest zgodna z zaleceniami tzw. piramidy żywieniowej, musi być tak ułożona, by wraz z eliminowanymi lub ograniczanymi produktami nie pozbawiać nas części kluczowych związków. Dlatego pewnych produktów musi być wtedy więcej, np. ograniczenie zasobnego w wapń nabiału można kompensować większym spożyciem orzechów i innych nasion oleistych a także z roślin strączkowych.
  • urozmaicona – produkty składające się na dietę powinny często się zmieniać, by zapewnić różnorodne związki zwłaszcza z pokarmów roślinnych. Warto więc, by była elastyczna i umożliwiała wymienianie składników – najlepiej sezonowo.
  • dobrze tolerowana – posiłki diety nie mogą być dla nas niesmaczne, wywoływać objawów niestrawności czy złego samopoczucia, a zwłaszcza reakcji nietolerancji i alergicznych.
  • niezbyt niskokaloryczna – minęły czasy, gdy polecano dietę tysiąca kalorii. Taki poziom energii zalecany jest tylko w szczególnych przypadkach, a dieta zapewniająca poniżej 1200 kcal najczęściej stanowi tylko krótkotrwały wstęp do stosowania bardziej energetycznych jadłospisów. Nie da się jej bowiem dobrze zbilansować w naturalny sposób, a niedobór energii utrudnia funkcjonowanie i spowalnia przemianę materii, przez co później jest jeszcze trudniej schudnąć. Ponadto według badań jej stosowanie daje po pewnym czasie takie same efekty, jak diety z mniejszym deficytem kalorii. Bezpieczny i skuteczny, choć może w dłuższym czasie, jest niedobór wynoszący do 500 kcal dziennie.
  • przebadana – warto postawić na diety, których założenia bazują na ogólnie uznawanych zalecaniach, dobrze poznanych metodach i badaniach naukowych, najlepiej prowadzonych od lat.

Najlepsze diety na świecie

Do najbardziej polecanych przez specjalistów należą dieta śródziemnomorska oraz dieta DASH przeciwko nadciśnieniu, która została opracowana na podstawie tej pierwszej. Ich składniki sprzyjają chudnięciu, a menu można ułożyć je w taki sposób, by zapewniały deficyt kalorii potrzebny do odchudzania.

Zobacz: Darmowa dieta NFZ: jak to działa? Zobacz, jak zyskać jadłospis

Coraz częściej zachęca się też do przejścia na bardziej, a najlepiej całkiem wegański sposób żywienia. Dieta roślinna który nie tylko przyspiesza pozbywanie się tkanki tłuszczowej, ale wręcz pozwala uruchomić je bez specjalnych wysiłków. Podobnie jak dieta w stylu śródziemnomorskim, jest to menu redukujące ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych – oczywiście pod warunkiem, że jest odpowiednio zbilansowane i złożone z naturalnych, minimalnie przetworzonych produktów.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto