Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody im. Wojciecha Korfantego - Związek Górnośląski uhonorował troje laureatów podczas gali w Zabrzu

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Nagrody im. Wojciecha Korfantego wręczone w Zabrzu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nagrody im. Wojciecha Korfantego wręczone w Zabrzu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow / Polska Press
19 kwietnia w Zabrzu wręczone zostały Nagrody im. Wojciecha Korfantego. Gala odbyła się w Łaźni Łańcuszkowej sztolni Królowa Luiza. W tym roku Związek Górnośląski wybrał troje laureatów. Statuetki otrzymali prof. Dagmara Drzazga, Leonard Fulneczek oraz Teatr Korez z Katowic. - To dla nas wielki zaszczyć i wielka przyjemność, że możemy gościć w Zabrzu tak znamienite osoby, to wzruszające wydarzenie – mówiła Małgorzata Mańka-Szulik podczas wręczania nagród.

Nagrody im. Wojciecha Korfantego wręczone w Zabrzu

Związek Górnośląski przyznaje nagrody im. Wojciecha Korfantego od 1993 roku. Na przestrzeni 30 lat posiadaczami statuetki stało się ponad 100 osób i instytucji.

- W ten sposób honorowane są osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla Górnego Śląska, a w gronie dotychczasowych laureatów znaleźć można np. Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Kazimierza Kutza, Marię Pańczyk-Poździej, Łucję Staniczkową, Jolantę Wadowską-Król, Małgorzatę Mańkę-Szulik, Tadeusza Sławka i Jerzego Buzka – informuje Związek Górnośląski.

Jak mówi Grzegorz Franki, sekretarz Kapituły i prezes Związku Górnośląskiego, członkowie Kapituły w tym roku jednomyślnie wybrali troje laureatów.

- Nasze posiedzenie trwało bardzo krótko, cieszę się, że w naszej jednomyślności wybraliśmy tak interesujące postaci. Pokazujemy tych, którzy swoją działalnością zawodową i społeczną robią coś więcej dla nas wszystkich, a to co robią pokazują w kraju i na świecie – mówi Grzegorz Franki.

Jak dodaje prezes związku, tegoroczni laureaci zostali wybrani spośród wielu kandydatów.

Zabrzańska gala wręczenia nagród odbyła się w przeddzień rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego. W tym roku przypadają 150. urodziny patrona nagrody, a Sejm RP i Sejmik Śląski nazwali 2023 rok jego imieniem.

- Warto być wiernym swoim wartościom. Korfanty te wartości pielęgnował i był im wierny. Takich polityków sobie życzymy, wierzę, że takich polityków wyda ziemia śląska. Ale nie tylko polityków, dziś nagradzamy artystów i społeczników. Jestem dumna z tego, że w Zabrzu możemy Państwa gościć. Serdecznie Gratuluję – podkreśliła podczas gali Małgorzata Mańka-Szulik.

W czasie uroczystości zaprezentowany został film o Wojciechu Korfantym, stworzony przez uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach we współpracy ze Związkiem Górnośląskim.

Prof. Dagmara Drzazga laureatką Nagrody im. Wojciecha Korfantego

Nagrodę im. Wojciecha Korfantego odebrała w Zabrzu prof. Dagmara Drzazga. To wykładowczyni w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego przy Uniwersytecie Śląskim, a także wieloletnia dziennikarka i reżyserka TVP Katowice.

- To pani Dagmara Drzazga, jako pierwsza, kilkanaście lat temu pokazała w przestrzeni publicznej ks. Jana Machę, dziś znanego każdemu Ślązakowi. To właśnie ona zrobiła pierwszy film o księdzu zatytułowany „Bez jednego drzewa las lasem zostanie”, zrealizowała także wiele innych filmów dotyczących naszego regionu – wyjaśnia prezes Związku Górnośląskiego.

Jak mówi Dagmara Drzazga, nagroda jest dla niej bardzo ważna. Dziennikarka i reżyserka nie pochodzi z naszego regionu, realizując swoje filmy również poznawała Śląsk i jego historię.

- Nie urodziłam się tutaj, nie mam śląskich korzeni, moi rodzice się tu nie urodzili. Opowiadam historię Śląska w swoich filmach. Fakt, że ktoś doceni moje odkrywanie Śląska i moje opowieści jest dla mnie absolutnie wspaniałe – mówi Dagmara Drzazga.

Jak wyjaśnia, na Śląsk przyjechała w poszukiwaniu pracy.

- Jako bardzo młoda dziewczyna przyszłam do Telewizji Katowice i to miejsce stało się moim drugim domem. Praktycznie wszystkiego nauczyłam się właśnie tutaj, patrzyłam, jak pracują moi starsi koledzy. A teraz każdy mój film czegoś mnie uczy, uczyłam się Śląska robiąc kolejne filmy – wyjaśnia laureatka.

Kolejny film, który zrealizuje będzie opowiadał trudną historię Żydów w Będzinie.

- Dziś przypada 80. rocznica powstania w getcie w Warszawie, w Będzinie również był taki zryw, w sierpniu 1943 roku. Zaczynam prace nad filmem o tym wydarzeniu, to wstrząsająca historia, ale, moim zdaniem, dająca również nadzieję. Filmy dokumentalne kręci się bardzo długo, myślę, że będzie dostępny mniej więcej za rok – opowiada prof. Drzazga.

Jak dodaje na zakończenie, by nakręcić film, trzeba poświęcić rok swojego życia. Inaczej nic z tego nie wyjdzie.

Leonard Fulneczek, samorządowiec z Krzyżanowic, nagrodzony przez Związek Górnośląski

Tegorocznym laureatem został również Leonard Fulneczek, samorządowiec z Krzyżanowic, były wójt i radny. Leonard Fulneczek jest matematykiem i pasjonatem historii Śląska, a także animatorem Lokalnej Grupy Działania Morawskie.

- Jest to człowiek, który łączy kulturę śląską z kulturą morawską, mieszka przy Bramie Morawskiej, przy granicy z Czechami. W tamtym środowisku jest bardzo znany i lubiany – mówi Grzegorz Franki.

Leonard Fulneczek podkreśla, że jest zaszczycony otrzymaną nagrodą.

- Jestem również zaskoczony, prawdę mówiąc czuję się nieco jak reprezentant złotej prowincji, w pewnym sensie reprezentuję ziemię raciborską, ziemię wodzisławską, często się to nie zdarza. Dlatego tym bardziej czuję ciężar na swoich plecach. Dziękuję Kapitule za to, że mogę tu być – mówi laureat.

Dodaje, że jego praca nie ogranicza się wyłącznie do Polski, współpracuje również ze Ślązakami zza czeskiej granicy.

- Realizujemy wspólnie wiele projektów, ta współpraca wspaniale się rozwija. Jestem również wydawcą, skupiam się na wydawnictwach lokalnych, niszowych promujących miejscowych pisarzy, którzy z pasją wspierają nasz region – wyjaśnia Leonard Fulneczek.

Podkreśla, że ważne jest, by mieszkańcy regionu sami dbali o jego kulturę i jego dziedzictwo.

- Nikt za nas tego nie zrobi. Muszą to być mieszkańcy, którzy czują i kochają tę ziemię, którzy chcą dzielić się wartościami tej ziemi – zaznacza laureat.

Nagrody im. Wojciecha Korfantego – nagrodzony Teatr Korez

Kapituła nagrodziła również katowicki Teatr Korez działający od 1990 roku w Katowicach. Teatr jest kierowany przez Mirosława Neinerta.

- Teatr Korez od wielu lat wystawia sztuki w języku śląskim, to między innymi „Mianujom mie Hanka”, monodram stworzony na podstawie opowieści górnośląskich, a także „Cholonek”, czy „Weltmajstry”. Teatr wspiera górnośląską kulturę, tradycje i mowę różnymi działaniami i inicjatywami. I właśnie za to jest ta nagroda – wyjaśnia Grzegorz Franki.

Dyrektor Mirosław Neinert podkreśla, że Teatr Korez, jako pierwszy realizował spektakle w języku śląskim.

- To dobry pomysł wręczyć tak ciężką statuetkę, wtedy obdarowany musi krótko mówić, bo jest niewygodnie – żartował podczas gali dyrektor Neinert.

Podkreślił, że jest wzruszony otrzymaną nagrodą.

- Dziękuję w imieniu wszystkich pracowników teatru. Ta nagroda wiele dla nas znaczy. Jak Państwo widzicie, na koszulce mam moje trzy córki, które w ważnych momentach są zawsze ze mną, dziś ze mną jest również moja żona, a w sercu mam całą teatralną rodzinę – mówi Mirosław Neinert.

Dodał, że Teatr Korez nie jest instytucją kultury, ani ciałem samorządowym.

- Jesteśmy prywatnym, niedotowanym teatrem, istniejemy tylko dlatego, że widzowie przychodzą i kupują bilety. Chcielibyśmy, by nagrodą był budynek nowego teatru albo milion złotych, jak byście mieli zbędne pieniądze to możecie ciepnąć – dyrektor katowickiego teatru pół żartem, pół serio, zwrócił się do zebranych.

Laureatom Nagrody im. Wojciecha Korfantego serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w promowaniu i wspieraniu naszego regionu.

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto