Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nabożeństwo Bożego Ciała "Przy Kamieniu" w kościele leśnym na szczycie Równicy w Ustroniu. Śpiew i modlitwa pośród gór. WIDEO

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
MCZ/fotopolska.eu/PEA Ustroń
W urokliwym zakątku górskiego krajobrazu, na szczycie Równicy nieopodal Ustronia, odbywa się rokrocznie wyjątkowe nabożeństwo "Przy Kamieniu". W pierwszy czwartek po Święcie Trójcy Świętej, czyli w dniu kiedy katolicy obchodzą Boże Ciało, śląscy ewangelicy gromadzą się w tzw. leśnym kościele na wspólnej modlitwie. Śpiew unosi się wśród beskidzkich lasów. Posłuchajcie i zobaczcie sami, jak wyjątkowe jest to wydarzenie.

Boże Ciało. Wyjątkowe nabożeństwo "Przy Kamieniu" na szczycie Równicy

Leśny ołtarz na szczycie Równicy opowiada trudną historię ustrońskich ewangelików. Przybliżamy ją dogłębnie w dalszej części tekstu. Za panowania katolickich Habsburgów na tym terenie protestanci przez pewien czas byli prześladowani. Dziś w Ustroniu znajduje się jedna z największych parafii ewangelickich w kraju (ok. 3600 wiernych).

Rokrocznie w Boże Ciało "Przy Kamieniu" na Równicy gromadzą się wierni oraz duszpasterze, którzy wspólnie odprawiają wyjątkowe nabożeństwo.

— Co roku uczestniczy w nim w zależności od pogody od kilkuset do nawet kilu tysięcy ludzi. Rana dotycząca historii tego miejsca już dawno została zabliźniona ale nie chcemy by pamięć o determinacji i odwadze naszych przodków była zapomniana – mówi proboszcz parafii ewangelickiej w Ustroniu ks. Dariusz Lerch.

Po zakończeniu modlitwy, wierni mają okazję cieszyć się chwilą ciszy i kontemplacji, wpatrując się w majestatyczną górską panoramę, otaczającą Równicę.

Luteranie na Śląsku Cieszyńskim. Pamiątki po nich to między innymi leśne kościoły w Beskidach, w tym leśny kościół na Równicy

W drugiej połowie XVII wieku wyznawcy luteranizmu na Śląsku Cieszyńskim doświadczyli surowych prześladowań ze strony fanatycznych Habsburgów, którzy gorliwie wyznawali katolicyzm. Między 21 marca a 18 kwietnia 1654 roku zostały im odebrane wszystkie świątynie, które często dzierżawili od setek lat. Specjalni komisarze, wysłani przez katolickiego cesarza, wspierani przez oddział 50 dragonów, dokonali tego aktu przemocy. Konieczne było użycie "ramienia siły", ponieważ ewangelicy nie godzili się oddać swoich świątyń.

Od tej pory w wielu miejscowościach istniały wprawdzie kościoły pod zarządem katolickich proboszczów, ale stały one puste, bez wiernych. Cesarska komisja dotarła również do odległych zakątków Beskidów. Wśród około 50 odebranych kościołów i kaplic znalazła się drewniana świątynia w Ustroniu.

Aby wspólnie się modlić, wyznawcy nauki Lutra musieli odnaleźć odosobnione miejsce. To właśnie z tego okresu pochodzą tzw. "leśne kościoły" - miejsca spotkań protestantów w odległych górskich ostępach, gdzie odbywały się tajne nabożeństwa. Odprawiali je zazwyczaj wędrowni pastorzy, często w przebraniach pasterzy, ze Śląska i Słowacji, którzy udzielali Wieczerzy Pańskiej, ślubów i chrztów. Jednym z takich miejsc, które przetrwało do dziś, jest właśnie "Kamień" na Równicy koło Ustronia.

Kamień na Równicy stał się symbolem wytrwałości i duchowego zrywu tych, którzy nie mogli swobodnie praktykować swojej religii. Dzisiaj jest on cennym zabytkiem i przypomina o przeszłości miejscowych luteranów.

Inne znane leśne kościoły w beskidzkich lasach to:

  • Stół ołtarzowy „Jan” w Bielsku-Białej;
  • Kościół na „Szymkowie” w Wiśle Bukowej;
  • „Spowiedzisko” w Lesznej Górnej;
  • Leśny kościół w Jaworzu;
  • „Do wiary” w Ostrem;
  • Zakamień w Nydku na Czantorii;
  • Godula w Ligotce Kameralnej;
  • "Kościółki" w Łomnej Dolnej.

"Przy Kamieniu" na ustrońskiej Równicy. Co roku odbywa się tu piękne religijne nabożeństwo. Zobaczcie sami:

Spotkania ewangelików na Równicy trwały przynajmniej do roku 1709, kiedy to w Cieszynie został wybudowany kościół Jezusowy. Jednak istnieje prawdopodobieństwo, że to miejsce było wykorzystywane przez wiernych nawet do końca XVIII wieku.

W 1928 roku kamienie na Równicy zostały uznane za zabytkowe, a sześć lat później umieszczono na nich inskrypcję: "Zzuj obuwie twe albowiem miejsce na którem stoisz ziemia święta jest (...) Miejsce nabożeństw ewangelickich w latach od 1654 do 1709".

Protestanci wciąż pielęgnują pamięć o tym niezwykłym leśnym kościele (podobnie jak o ośmiu innych) i corocznie odprawiają tutaj nabożeństwa, szczególnie w pierwszy czwartek po dniu Trójcy Świętej, który jest równocześnie katolickim świętem Bożego Ciała.

Do Kamienia na Równicy można dotrzeć pieszo, podążając czerwonym szlakiem z Ustronia na Równicę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto