Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizacja basenu w Wiśle. Inwestycja zapiera dech w piersiach. Naprawdę!

Jacek Drost
Jacek Drost
Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to za kilka tygodni nowoczesny kompleks kąpieliskowy będzie gotowy
Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to za kilka tygodni nowoczesny kompleks kąpieliskowy będzie gotowy FOT. Jacek Drost
Modernizacja zabytkowego kąpieliska w Wiśle jest praktycznie na ukończeniu. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to za kilka tygodni nowoczesny kompleks będzie gotowy. Byliśmy na budowie - inwestycja faktycznie zapiera dech w piersiach.

Wybudowany na początku lat 30. XX wieku wiślański basen był jednym z najnowocześniejszych obiektów w województwie. Jakub Stasiewicz, prezes spółki Baseny Wisła, przypomniał, że „w okresie międzywojennym Wisła przekształciła się ze zwyczajnej miejscowości wypoczynkowej w zaplanowane z rozmachem nowoczesne uzdrowisko. Przyciągała gości nie tylko oszałamiającymi widokami i czystym powietrzem, ale przede wszystkim perfekcyjnie zorganizowaną infrastrukturą turystyczną i rozrywką na najwyższym europejskim poziomie. To wtedy powstał tutaj park kąpielowy z modernistycznym, przeszklonym pawilonem, łączący funkcjonalność z nowoczesną estetyką" - podkreślił prezes Stasiewicz.

Modernizacja na ostatniej prostej

Obiekt przez dekady służył mieszkańcom i turystom, a później zaczął popadać w ruinę. Ostatecznie w 2011 roku został zamknięty. Przez wiele lat nic lub niewiele się działo, żeby odzyskał dawną świetność. Jednak w październiku 2016 roku doszło do długo oczekiwanego podpisania aktu notarialnego, na mocy którego gmina Wisła przejęła nieruchomość od Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”, stając się jednocześnie właścicielem basenu.

Jakiś czas później powstała spółka Baseny Wisła, która w parku kąpielowym z modernistycznym, przeszklonym pawilonem postanowiła „stworzyć żywe, otwarte miejsce spotkań, wypełnione ruchem, energią i świetną zabawą”. Na początku 2021 roku jesteśmy bliżej tej wizji niż dalej.

- W tej chwili jesteśmy na etapie finalnym budowy. Wykonaliśmy już budynek wielofunkcyjny i budynek kawiarni. Zostało nam zagospodarowanie terenu. Jeden basen, rekreacyjny, mamy już w całości ofoliowany. Natomiast, jeśli chodzi o basen sportowy, to czekamy na nieco lepsze warunki pogodowe, żebyśmy mogli położyć polimocznik (nowoczesna wodoszczelna powłoka - przyp. red.). Obecnie basen jest tymczasowo zadaszony - niestety - przy różnicy temperatur, mamy trochę problemów ze skraplającą się na powierzchni dachu wilgocią opadającą na powierzchnię niecki co uniemożliwia technologicznie wykonanie prac (każda kropla będzie widoczna na powierzchni polimocznika). Dlatego czekamy na lepszą pogodę. Wystarczy pięć dni z temperaturą w dzień i w nocy powyżej zera i basen sportowy także będzie gotowy - mówi Wojciech Marasik, dyrektor ds. projektów spółki Moris Polska z Warszawy, która jest Generalnym Wykonawcą realizującym inwestycję.

Połączenie tradycji z nowoczesnością

A sama inwestycja, która w ciekawy sposób nawiązuje do przedwojennego kąpieliska, przedstawia się następująco: przy Ośrodku Przygotowań Olimpijskich Start powstaje obiekt z dwoma basenami - rekreacyjnym z placem zabaw dla dzieci i sportowy z przegłębieniem dla przyszłej skoczni. Jest także budynek wielofunkcyjny, w którym będzie można robić imprezy masowe, będzie mógł służyć jako pub, a na jego dachu uruchomione będzie kino letnie dla około 200 osób. Do tego m.in. budynek dla administracji oraz część rekreacyjna z boiskami. Oczywiście największą uwagę przyciągają baseny i górująca nad terenem zjeżdżalnia.

- Niecki basenowe powstały w obrębie starej niecki basenowej, która została wykonana w okresie międzywojennym. Powstały dwie niecki - rekreacyjna i sportowa. Oba baseny będą połączone drewnianym tarasem - molo. Całość będzie podświetlona, efektownie będzie wyglądała wieczorem - zdradza Wojciech Marasik.

Ciekawostką jest to, że w wiślańskim kąpielisku zastosowano hydrofony, czyli urządzenia służące do odbierania dźwięków rozchodzących się w wodzie lub innych cieczach. Dzięki nim ratownicy będą informowani o wszystkich nietypowych, niepokojących zdarzeniach dziejących się w obrębie niecek basenowych. Jeśli więc ktoś - nie daj Boże - będzie się topił, ratownik natychmiast dostanie taką informację poprzez elektroniczny system łączności i będzie mógł w odpowiedni sposób zareagować.

Dyrektor Marasik nie ukrywa, że pogoda i epidemia koronawirusa mają wpływ na prowadzenie prac. W ostatnich tygodniach uciążliwe były obfite opady śniegu i bardzo niskie temperatury. Na zewnątrz mogli prowadzić prace tylko dlatego, że ustawili specjalne namioty. Z kolei z powodu epidemii obiekt przez trzy tygodnie, na przełomie października i listopada, był zamknięty. Tak czy inaczej prace posuwają się do przodu.

- W najbliższych trzech tygodniach chcemy skończyć zjeżdżalnię, basen sportowy, zagospodarować otoczenia i obiekt będzie gotowy. Jeśli nie będzie żadnych nieprzewidzianych przeszkód, to w maju obiekt powinien być gotowy - powiedział dyrektor Marasik.

A później pewnie odbiory techniczne, otwarcie i czekanie na pogodę do zażywania kąpieli. Warto dodać, że osoby chcące dostać się na kąpielisko będą mogły wejść na obiekt przez specjalny mostek wprost z wiślańskiej promenady za parkiem Kopczyńskiego. Inwestorzy wyszli z założenia, że jakiegoś wielkiego parkingu przy obiekcie nie będzie, bowiem Wisła jest na tyle mobilną miejscowością, że wczasowicze zostawią samochody przy hotelach oraz pensjonatach i spacerkiem podejdą na kąpielisko.

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to za kilka tygodni nowoczesny kompleks kąpieliskowy będzie gotowy

Modernizacja basenu w Wiśle. Inwestycja zapiera dech w pier...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto