Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mija 230 lat od największego pożaru w historii Cieszyna, kiedy go ugaszono mieszczanie rozpoczęli wielką odbudowę

Redakcja
Mija 230 lat od wybuchu największego pożaru w historii Cieszyna
Mija 230 lat od wybuchu największego pożaru w historii Cieszyna UM Cieszyn
W maju 1789 roku na strychu budynku przy Górnym Przedmieściu rozpoczął się największy pożar w dziejach Cieszyna. To wydarzenie zmieniło Cieszyn a po ugaszeniu pożaru rozpoczął się w mieście wielki ruch budowlany.

W szybkim czasie strawił nie tylko zabudowę drewnianą lecz również dachy domów murowanych i kościołów, które w tym czasie były kryte gontem. W obrębie murów miejskich spłonęło 160 domów wielkomieszczańskich, 51 domów małomieszczan, 21 chat w dzielnicy Górne Przedmieście i 9 w dzielnicy Przykopa. Niezwłocznie po pożarze w 1789 r. Urząd Gubernialny w Brnie przystąpił do odbudowy miasta. W tym celu do Cieszyna wydelegowano dyrektora prowincjonalnego Urzędu Budowlanego, któremu polecono oszacowanie wysokości szkód oraz opracowanie planów modernizacji i odbudowy miasta, który przy pomocy swoich współpracowników wykonał szczegółowe plany budynków użyteczności publicznej i sakralnych.

Ruch budowlany, który nastąpił po pożarze, objął nie tylko budynki sakralne i obiekty użyteczności publicznej, lecz przede wszystkim zabudowę mieszkalną. Odbudowano domy, głównie w śródmieściu, sporadycznie na przedmieściach. Dość szybko odbudowany został rynek. Nowy wystrój barokowo–klasycystyczny otrzymała cała zabudowa przyrynkowa wraz z ratuszem. Na tyłach ratusza znajdował się teatr, który spłonął w pożarze, a odbudowany został przez Floriana Jilga w 1816 roku. Spalony po pożarze kościół parafialny, który stał na obecnym Placu Teatralnym nie został po pożarze odbudowany. W 1792 r. rozpoczęto tu budowę koszar w miejscu dawnego probostwa i przyległego do niego ogrodu. Rolę kościoła parafialnego przejął podominikański kościół znajdujący się na tyłach Rynku. W 1791 zniesiono klasztor dominikanów, zaś kościół oraz zabudowę klasztorną wziął w opiekę książę Albert Sasko-Cieszyński.

Pożar, który zniszczył prawie całe miasto spowodował, że zaczęło się ono przekształcać w nowoczesny organizm miejski, którego rozwój zakończył wybuch I wojny światowej i podział miasta w 1920 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto