Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto walczy z barszczem Sosnowskiego

Mikołaj Zawadzki Wydział Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego UM Dariusz Wieczorek Wydział Promocji i Informacji UM
Na przełomie czerwca i lipca firma wyłoniona w konkursie rozpoczęła usuwanie na wszystkich gruntach miejskich barszczu Sosnowskiego. Wcześniej pracownicy magistratu przeprowadzili inwentaryzację miejsc, gdzie znajduje się ta groźna dla ludzkiego zdrowia roślina.

Zachęcamy mieszkańców do zgłaszania wszelkich budzących wątpliwość stanowisk roślinnych pod nr telefonu 95 7355 796 lub mailowo: [email protected] Prosimy o nie zbliżanie się do rośliny i nie próbowanie jej niszczenia we własnym zakresie.

Od marca do końca maja była prowadzona szczegółowa inwentaryzacja stanowisk barszczu Sosnowskiego; każde było sprawdzane trzykrotnie, w różnych odstępach czasu, aby dokładnie określić rozmiar danego skupiska.

W miejscach gdzie rośliny zakwitły usunięto wszystkie kwiatostany. Obecnie są prowadzone prace przy użyciu herbicydów zawierających glifosat 360; każda roślina jest poddana dokładnemu opryskowi. Opryski na dużych roślinach dla pewności zostaną powtórzone w połowie sierpnia. Wszystkie te prace mają na celu całkowitą likwidację stanowisk.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel)

To roślina niebezpieczna. Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na rozległych obszarach Europy środkowej i wschodniej, gdzie stał się rośliną inwazyjną. Od lat pięćdziesiątych do siedemdziesiątych XX wieku wprowadzany był do uprawy jako roślina pastewna. Można go spotkać w wielu miejscach, rośnie na łąkach i w przydrożnych rowach, nad brzegami rzek i jezior, w ogrodach i parkach.

Jak go rozpoznać?

Przede wszystkim po okazałych wymiarach – to jedna z największych roślin zielnych na świecie, niektóre okazy potrafią dorastać nawet do pięciu metrów wysokości. Duże, szerokie liście przypominają trochę popularny łopian, a długie pędy z wieloma białymi kwiatami – wyrośnięty koper. Łodyga jest u góry zielona, a w dolnej części pokryta fioletowymi plamkami. Roślina ta jest silnie toksyczna. Włoski na łodygach i liściach barszczu wydzielają parzącą substancję, która zawiera szkodliwe substancje uaktywniające się w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza.

Co powoduje?

W soku barszczu Sosnowskiego znajdują się niebezpieczne dla skóry związki, które mogą powodować oparzenia I, II, a nawet III stopnia. Kontakt z nią powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, niegojące się rany, długo niezanikające blizny. Do poparzenia przez barszcz Sosnowskiego może dojść nawet pomimo braku bezpośredniego kontaktu z rośliną. W czasie upałów toksyczne związki mogą wydostawać się z rośliny w postaci lotnej. Jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i alergików. Oprócz poparzeń skórnych, związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą również wywoływać podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy oraz zapalenie spojówek.

W przypadku natknięcia się na barszcz Sosnowskiego należy zachować ostrożność. Najlepiej nie zbliżać się do niego i nie dotykać go. Jeżeli jednak doszło do kontaktu z rośliną, trzeba niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne, przynajmniej przez 48 godzin (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn). Warto skorzystać z pomocy lekarskiej.

WIDEO: W Gorzowie znowu jest problem z barszczem Sosnowskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto