Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mandat poselski zdobył tylko jeden kandydat ze Śląska Cieszyńskiego

Wanda Then
Podczas niedzielnych wyborów frekwencja na Śląsku Cieszyńskim wyniosła
Podczas niedzielnych wyborów frekwencja na Śląsku Cieszyńskim wyniosła
Tylko Tadeusz Kopeć, startujący w wyborach na trzeciej pozycji listy PO, będzie reprezentantem Śląska Cieszyńskiego w Sejmie nowej kadencji. Do Senatu nie udało się powiatowi wprowadzić żadnego reprezentanta.

Tylko Tadeusz Kopeć, startujący w wyborach na trzeciej pozycji listy PO, będzie reprezentantem Śląska Cieszyńskiego w Sejmie nowej kadencji. Do Senatu nie udało się powiatowi wprowadzić żadnego reprezentanta. Od wtorku wiadomo, że w Senacie z okręgu 26 obejmującego powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i żywiecki zasiądą lekarz z Bielska-Białej Rafał Muchacki i Sławomir Kowalski, historyk z Piasku, obaj z PO.

Z listy PO okręgu wyborczego 27, obejmującego ten sam obszar co okręg 26, mandaty posła, poza Tadeuszem Kopciem, uzyskali: Tomasz Tomczykiewicz, Mirosława Nykiel i Adam Wykręt. W sejmowych ławach zasiądą także: Stanisław Szwed, Jacek Falfus, Kazimierz Matuszny, Stanisław Pięta z PiS oraz Bożena Kotkowska z listy LiD. W tej grupie aż dziewięciu parlamentarzystów, to posłowie i senator przerwanej poprzedniej kadencji. Debiutantami w gmachu przy Wiejskiej będą posłowie: Bożena Kotkowska i Adam Wykręt oraz senator Sławomir Kowalski.

Procentowy rozkład głosów w okręgach wyborczych 26 i 27 wyniósł 41,76 proc. dla PO, 35,41 proc. dla PiS, 12,84 proc. dla LiD i 6.62 proc. dla PSL. Mimo dużej procentowej różnicy głosów, rządzącej dotychczas partii udało się utrzymać stan posiadania. Nadal ma w Sejmie czterech posłów i to tych samych, co w poprzedniej kadencji. O jeden mandat więcej ma PO. Jak w całym kraju, poza parlamentarną pulą znalazły się u nas LPR i Samoobrona, które uzyskały 1,14 proc. i 0,91 proc. głosów. Lepsza była nawet, niemal zupełnie nie prowadząca kampanii wyborczej, Polska Partia Pracy, która zdobyła 1,34 proc. głosów. Zawiedziona wynikiem jest koalicja Lewica i Demokraci. Poparcie rzędu 13 procent dało jej tylko jeden mandat. Jeszcze większe powody do niezadowolenia ma lokalny PSL, który w okręgu 27 nie zdobył ani jednego sejmowego miejsca dla żadnego ze swoich kandydatów.

W powiecie cieszyńskim na PO głosowało 43,72 proc. wyborców, na PiS - 28,07 proc., na LiD - 17,54 proc., na PSL - 7,17 proc., na PPP - 1,45 proc., na Samoobronę - 1,04 proc., na LPR - 1 proc. Frekwencja wyniosła 57,25 proc., najwyższa była w gminie Ustroń - 63,18 proc., najniższa w gminie Chybie - 52,55 proc. Najwięcej głosów wśród kandydujących na senatorów zdobyli w powiecie: Sławomir Kowalski - 38,25 proc. i Rafał Muchacki - 31,89 proc. Na lokalnego kandydata, Ewę Ranosz pedagoga z Wisły, głos oddało 22,77 proc. biorących w niedzielę udział w wyborach mieszkańców Śląska Cieszyńskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto